גאווה ישראלית. ד"ר מרגל
גאווה ישראלית. ד"ר מרגלצילום: אילנית דואניס

תקדים בעולם הרפואה: האיגוד האונקולוגי הגדול בעולם ASCO- בחר להעניק מלגת מחקר בגובה 200,000$ לד"ר דוד מרגל, אשר מחקרו בתחום גברים הנושאים את המוטציה הגנטית BRCA פורץ דרך ובעל חשיבות עצומה.

המוטציה בגן BRCA דוברה רבות בשנים האחרונות בהקשר של סרטן שד אצל נשים, המודעות אליה גברה אך נדמה כי עדיין הציבור לא מודע לעובדה שאותה מוטציה גנטית מופיעה לא רק אצל נשים, אלא גם אצל גברים. לגבר הנושא מוטציה זו סיכוי של פי שלוש לחלות בסרטן ערמונית, אך גם סרטן לבלב, עור ושד.

בישראל, מתוך 7000 נשאים רשומים - רק 700 הם גברים. ההתפלגות בין גברים לנשים אמורה לעמוד על 50%, מכאן שגברים רבים לא מודעים לכך שהם נושאים את המוטציה בגן.

מחקרו של ד"ר מרגל עשוי להביא לשינוי עולמי בהתייחסות לסרטן הערמונית: הן בדרכי המעקב והן בדרכי האבחון והטיפול בו.

האגודה למלחמה בסרטן בישראל כבר תומכת במחקר ואף נתנה לאחרונה מענק עבורו וכעת הצטרף גם האיגוד לאונקולוגיה האמריקאי להכרה בחשיבות הנושא. בבחירה של האיגוד האונקולוגי העולמי יש הבעת אמון בד"ר מרגל בפרט ובבי"ח בילינסון בכלל ובחשיבותו של מחקר זה להבנה של מחלות הסרטן.

"המשמעות של הזכייה ב ASCO CAREER DEVELOPMENT AWARD היא עצומה", אומר ד"ר דוד מרגל. "הסיבה לכך שלמדתי רפואה היא הרצון לחפש פתרון למחלת הסרטן. אני מבין היום שהפתרון הטוב ביותר הוא גילוי מוקדם ומניעה. הפרס שקיבלתי מ-ASCO מאפשר לי להמשיך לחקור את נושא המניעה והגילוי המוקדם של סרטנים שונים בקרב גברים בסיכון גבוה- קרי נשאי מוטציה בגן ה-BRCA. מלבד הכבוד הגדול לזכות בפרס יוקרתי זה, אני חש גם גאווה לאומית. עד כה פרס זה היה שמור לרופאים מצפון אמריקה (ארה"ב וקנדה) ואני למעשה הישראלי הראשון שזוכה בו. אני מקווה שהזכייה שלי תפתח פתח לישראלים נוספים. זכיה בפרס מASCO (האיגוד האמריקאי לסרטן) נותנת גם קרש קפיצה משמעותי, וללא ספק תעזור לשיתופי פעולה ולמענקים בינלאומיים נוספים".