חייל צה"ל, אילוסטרציה
חייל צה"ל, אילוסטרציהצילום: Thinkstock

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד), תת-אלוף במילואים, התייחסה הערב (חמישי) לסערה סביב הענשת החייל שאכל כריך עם בשר חזיר בבסיס צה''ל.

"אני חושבת שאסור לאכול חזיר, חד וחלק, במדינה. אני לא אחליט לחילוני מה לאכול", אמרה רגב בראיון לרדיו 'קול ברמה'. "אני באופן אישי כמובן לא אוכלת חזיר, אני אדם מאמין. בוודאי בצבא חד וחלק אסור להכניס חזיר. נקודה''.

שרת התרבות הביעה התנגדות להחלטת צה''ל לבטל את העונש שהוטל על החייל. "כן הוא היה צריך להיענש ולא צריך לבטל עונש מהסוג הזה. כדי להעביר מסר - חזיר אתה רוצה? תאכל בבית, לא בצבא, לא כשאתה על מדים, תכבד את הרגשות של חיילים אחרים שנמצאים איתך בחדר, שומרי כשרות ומצוות".

''אני חושבת שבצבא אנחנו צריכים להיות חדים, ברורים ונחושים, הצבא וצבא הגנה לישראל משרתים בו חרדים, דתיים, מסורתיים, חילונים, קיבוצניקים, מושבניקים, שכונות, פריפריה ומרכז. התפקיד שלנו זה לכבד את הנהלים והסטטוס קוו הקיים בכל מה שקשור לכשרות ושבת", הוסיפה רגב.

מוקדם יותר הערב, יצא סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) נגד ביטול העונש לחייל שאכל כריך עם בשר חזיר. "העניין פה הוא עניין של זהות", הסביר הרב בן דהן. "צה"ל הוא צבא מדינת ישראל, המדינה היהודית היחידה בעולם. פקודות צה"ל ברורות וקובעות שבצבא העם היהודי אוכלים אוכל כשר, חיילים חילוניים, דתיים מסורתיים וחרדים''. 

הרב בן דהן הדגיש כי הפרה של פקודות צה"ל כמו בכל נושא אחר נושאת עימה עונש שניתן על פי שיקול דעתו של המפקד, ועל מפקדיו הבכירים לגבות את מתן העונש.

"זהו מדרון חלקלק", הזהיר סגן שר הביטחון. "היום מזלזלים בפקודות צה"ל מסוג מסוים ומחר מסוג אחר. אסור להסכים לכל סוג שהוא של זלזול בפקודה. מדינת ישראל היא מדינה יהודית שאנו פועלים לחזק את זהותה היהודית ולהגן על אופיים היהודי של מוסדותיה וכך נמשיך לעשות''.

נזכיר כי החייל שהוענש, חייל בודד בקורס מ"כים, אכל כריך עם בשר חזיר במהלך פעילות צבאית. הוא נשפט ונשלח לכלא צבאי ל-11 ימים. בעקבות חשיפת הפרשה על ידי הכתבת הצבאית של "קול ישראל", מעוררת הסערה, כרמלה מנשה, בוטל המחבוש והחייל רותק לבסיסו.

בהמשך, בעקבות הסערה התקשורתית, בוטל גם הריתוק ודובר צה"ל תא''ל מוטי אלמוז אף התנצל על עצם העמדת החייל לדין. דובר צה''ל כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "בשורה התחתונה, טעינו. בצה״ל נמשיך לשמור על כשרות מחד, אך לא נחטט בכריך של חייל מאידך. קיימים מתחים בחברה הישראלית ויש עמדות ודעות שונות. בצה״ל יש מקום לכולם''.