לעשות שינוי. שקד
לעשות שינוי. שקד צילום: גילי צרפתי

הצעת חוק למתן הפטר לחייב מוגבל באמצעים בהוצאה לפועל אושרה היום (ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה.

הצעת החוק, שהועלתה בוועדה על ידי שרת המשפטים איילת שקד, משקפת עקרונות ברוח שנת השמיטה ומסמיכה את רשמי ההוצאה לפועל ברשות האכיפה והגבייה, בהוראת שעה לשלוש שנים, לתת הפטר ל"חייבים מוגבלים באמצעים" שהליכי הגבייה מולם אינם צפויים להביא תועלת משמעותית לנושים.

הצעת החוק באה לסייע לעשרות אלפי אנשים שמטופלים כיום במערכת ההוצאה לפועל ואשר הוכרזו כחייבים מוגבלים באמצעים לפני למעלה מחמש שנים. תנאי למתן ההפטר הוא עמידתם של החייבים בתשלומים לתיק במהלך שלוש השנים האחרונות.

הצעת החוק מתמקדת בחייבים מוגבלים באמצעים, מחוסרי נכסים, שהסתבכו בתום לב בחובות, שעומדים בצו החיוב בתשלומים, אך גם עמידתם בו לא תביא לשיקומם. זאת, הן מאחר שהתשלומים לא מכסים את הריבית וגם לנוכח העובדה שיידרשו לעיתים עשרות שנים לפרעון החוב, כאשר בתקופה זו אותם חייבים נאלצים לשאת בעול של הגבלות שונות המוטלות עליהם מכח הדין, שאינן מאפשרות להם לשקם את חייהם ולצאת לדרך חדשה.

נושים וזוכים שסבורים שיש מניעה לתת לחייב הפטר מסיבות שונות המנויות בפקודת פשיטת הרגל, או שההפטר יגרום לפגיעה כלכלית משמעותית לנושה, יגישו התנגדות לבקשה. רשם ההוצאה לפועל יקיים דיון בהתנגדויות, ויחליט האם לתת לחייב הפטר. ההפטר יפטור את החייב מכל חובותיו, ופעולתו זהה למתן הפטר מכוח פקודת פשיטת הרגל.

שרת המשפטים שקד אמרה כי "במדינת ישראל קיימים, לצערנו, בעלי חובות, מוגבלים באמצעים, רבים, אשר חייהם אינם חיים. אלו אנשים שלא מצליחים להיות חלק מן הכלכלה הישראלית, מן החברה הנורמטיבית הישראלית, ואינם מצליחים להשתקם. במשך שנים הם משלמים תשלומים נמוכים שמכסים רק את ריביות חובותיהם, כך שלמעשה הם לעולם לא יצליחו לשלם את חובם, והזכאים לעולם לא יצליחו לקבל את כספיהם.

''אותם חייבים, נכון להיום, נמצאים עמוק בתוך מחשכי מעגל עוני, ממנו הם אינם מצליחים לצאת. הצעת החוק מהפכנית זו תמחוק את אותם חובות, ותאפשר לאותם חייבים לפתוח דף חדש בחייהם". 

שרת המשפטים הוסיפה כי "אנו מתקרבים לסיומה של שנת השמיטה ואין זמן טוב יותר מזמן זה להציע הצעה כה חברתית. הרעיון העומד מאחורי שנת השמיטה הוא, בין היתר, לפטור חייבים מחובותיהם – 'שמיטת חובות'''.

שקד הסבירה כי ''תכליתה של מצווה זו היא לאפשר ללווה להתחיל את חייו מחדש, ולא לשקוע בחובות שלא יוכל לצאת מהם. במקרים כה קיצונים, כאשר ברור כי אין דרך אחרת, עלינו כחברה לחמול על אותם אנשים ולהעניק להם נקודת אור לחייהם".

מנהל רשות האכיפה והגבייה, דוד מדיוני, ברך על אישור הצעת החוק ואמר כי היא ''מבטאת גישה חדשנית אשר תביא לשינוי דרמטי בעולם החייבים המוגבלים באמצעים.

''חייבים, המאופיינים כמשקי בית מוחלשים, חסרי נכסים ואשר גילו אחריות וניסו לעמוד בצו החיוב בתשלומים, אשר גם תשלומו באופן סדיר לא יביא לעולם לכדי פירעון קרן חוב, יקבלו הפטר בתוך מערכת ההוצאה לפועל. רשם ההוצאה לפועל מכיר את התיקים ומטפל באותם חייבים, ועל כן קיימת הצדקה לכך שצו ההפטר יינתן על ידי רשם ההוצאה לפועל''.

לדברי מדיוני, ''יוזמה זו אף עולה בקנה אחד עם מדיניות הרשות לקיים מערכת הוצאה לפועל אפקטיבית ויעילה מחד, ומערכת המקדמת את זכויות החייבים, מגלה רגישות לאוכלוסיות מוחלשות ומיישמת, בהקשר זה, הלכה למעשה את עקרונותיה של שנת שמיטה, מאידך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו