אלביט תשפר את בטיחות המטוסים

מטרת הפרוייקט החדש של אלביט היא שיפור הבטיחות והגברת היעילות התפעולית של מטוסים אזרחיים הטסים בתנאים סביבתיים קשים.

תגיות: אלביט
עוזי ברוך , כ"א בסיון תשע"ה

פתרון שיסייע לטייסים
פתרון שיסייע לטייסים
צילום: אלביט מערכות

אלביט מערכות קיבלה לאחרונה מתוכנית יורוסטארס, תוכנית אירופאית לעידוד מו"פ תעשייתי, אישור למימון פרוייקט פיתוח משותף של טכנולוגיית זיהוי אפר וולקני המשלבת את יכולות מערכת הראייה המוגברת של אלביט ClearVision™ EVS עם גלאי האפר הוולקני של ניקרניקה.

המימון נתמך על ידי מועצת המחקר של נורווגיה ומשרד המדען הראשי של ישראל.

מטרת הפרוייקט היא שיפור הבטיחות והגברת היעילות התפעולית של מטוסים אזרחיים הטסים בתנאים סביבתיים קשים באמצעות שילוב טכנולוגיות חדשות ומתקדמות הנסמכות על הידע הנרחב והטכנולוגיות המוכחות של שתי החברות בתחומי הטיסה בראייה מוגברת (EFVS) וחיישנים הרגישים לתחום הספקטרלי של אפר וולקני באטמוספירה. 

ניקרניקה פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך AVOID (Airborne Volcanic Object Imaging Detector) המאפשרת לגלות אפר וולקני במרחק של כ-100 קילומטרים מהמטוס ובכך מאפשרת לטייס לזהות ולהימנע מטיסה בתוך ענני האפר המסוכנים.

הטמעת הטכנולוגיה בתוך מערכת ClearVision EVS תוסיף לטייס אינפורמציה קריטית מבלי להוסיף ציוד נוסף. בניסוי טיסה מבצעי שהתקיים בחודש אוקטובר 2013 הוכיחה ניקרניקה את היתכנות של הטכנולוגיה שלה שהותקנה זמנית על מטוס נוסעים.

אלביט מערכות היא ספקית עולמית של מערכות ראייה משופרת ללקוחות שונים במגוון פלחי שוק ברחבי העולם. החברה סיפקה עד עתה יותר מאלף מערכות, המאפשרות נחיתה בטוחה בתנאי ראות קשים.

תכנית EUREKA, שיורוסטארס היא חלק ממנה, היא תכנית המהווה פלטפורמה לתמיכה בשיתופי פעולה טכנולוגיים-עסקיים בין מספר חברות אירופאיות. מדינת ישראל הינה המדינה הלא-אירופאית היחידה המשתתפת כשותפה מלאה בתכנית. במסגרת התוכנית יכולות חברות המעוניינות לבצע תכנית מחקר ופיתוח משותפת להגיש בקשות תמיכה מהמאגד.

ביצוע תכנית מו"פ רב-לאומיות מהווה כלי מצוין לחיזוק הקשרים האסטרטגיים של חברות טכנולוגיה ישראליות עם חברות בחו"ל. לתוכנית יורוסטארס מימון ציבורי כולל של 1.4 מיליארד יורו והיא נתמכת על ידי 34 מדינות EUREKA והאיחוד האירופי.