תשכחו מהמונדיאל: הקופה אמריקה יוצאת לדרך

בעוד שלושה ימים זה קורה: טורניר הכדורגל של נבחרות דרום אמריקה יוצא לדרך. האם מסי סוף סוף יביא גביע לארגנטינה?

נרי וייס , כ"א בסיון תשע"ה

מסי. יביא גביע?
מסי. יביא גביע?
צילום: רויטרס

אוהבים כדורגל? אל תתאכזבו על עוד עונה שנגמרה ואל תנוחו לרגע, כי למרות שהשנה לא יתקיים אירוע אירופי חשוב בדמות יורו או מונדיאל, מה שישאיר אתכם לילות רבים ערים במהלך החודש הקרוב יהיה טורניר הקופה אמריקה, או אם תרצו: אליפות אמריקה הדרומית לכדורגל.

קצת היסטוריה: טורניר הכדורגל הדרום אמריקאי הוא הטורניר הוותיק ביותר מבין שלל הטורנירים האירופיים שכה פופולאריים, כשהתחיל עוד בשנת 1916 בארגנטינה.

טורניר הקופה אמריקה במתכונתו הנוכחית מתקיים בכל כמעט ארבע שנים במדינה אחרת, כשהשנה הייתה אמורה לארח את הטורניר ברזיל. בשל ריבוי טורנירים בשנים האחרונות במדינת הכדורגל, החליפה ברזיל את אירוח המשחקים עם צ'ילה, כשהברזילאים יארחו את המשחקים בשנת 2019.

מבין שלל הקבוצות מדרום אמריקה, בכל פעם מזמינים אל הטורניר היוקרתי שתי מדינות אורחות, כשמקסיקו היא אחת מהשתיים שמוזמנות באופן קבוע כבר במשך שנים.

שיאנית הזכיות בטורניר היוקרתי היא אורוגוואי הקטנה עם 15 פעמים בהם זכתה בגביע הנכסף. אחריה נמצאת ארגנטינה של מראדונה בעבר ומסי בהווה, עם 14 זכיות. ברזיל הגדולה והמוכשרת נמצאת הרחק מאחור, כשזכתה בסך הכל 8 פעמים בתולדות הטורניר.

למה נחשב טורניר הכדורגל הדרום אמריקאי כל כך יוקרתי? בעיקר בגלל היכולת הגבוהה והעניין הרב שיוצר הטורניר. בניגוד לטורנירים אחרים אותם אנו מכירים, כמו היורו והמונדיאל, בטורניר הכדורגל הדרום אמריקאי הרמה הגבוהה מתחילה משלב הבתים הראשון ועד לגמר הגדול.

בנוסף, משך זמן המשחקים, שאינו נמרח על פני חודש אלא מתקיים בתוך שלושה שבועות תורם גם הוא לעניין הרב ולמתח שיוצר הטורניר. 

לא מעט כישרונות מוכרים התחילו את דרכם בעולם הכדורגל העולמי, בטורניר הקופה אמריקה, שאמנם נחשב משני בחשיבותו למונדיאל, אך מחזיק כאמור במניות רבות לא פחות.

אז מי תזכה בגביע? ארגנטינה עם מסי שיצטרך סוף כל סוף להביא גביע למדינה שלו בכדי להוכיח שהוא גדול יותר ממראדונה? או אולי אורוגוואי עם סוארס הקטלני בחוד? אולי בכלל ניימאר ונבחרת ברזיל שנמצאת בכושר שיא? ואל תזלזלו גם בחאמס רודריגס ונבחרת קולומביה. 

אנחנו כאן מבטיחים לעקוב, כדאי גם לכם.

 

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il