פסטיבל קולנוע דרום בשדרות

בשדרות מתקיים השבוע, כמו בכל שנה, פסטיבל קולנוע דרום בשדרות. הפסטיבל שנמשך חמישה ימים כולל עשרות סרטים ישראליים וזרים

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשע"ה

בעוד התקשורת עוסקת בירי על הדרום, נפתח בשדרות פסטיבל קולנוע דרום ה-14.

בפסטיבל יוקרנו גם שני סרטים עלילתיים חדשים באורך מלא, "היורד למעלה" סרטו הראשון באורך מלא של אלעד קידן, בכיכובם של איתי טיראן ואורי קלאוזנר. הסרט מספר אודות בחור צעיר היורד מהכרמל ברגל, כדי לעלות על אונייה ולברוח מכל מה שהוא אוהב ומתעב. במקביל, גבר קשה-יום מהעיר התחתית יוצא למסע סיזיפי במעלה ההר, בעקבות עגיל שאבד לאשתו. אחד עולה, השני יורד. ולמרות שהם עשויים להתנגש, תמיד קיימת האפשרות שהם יעברו האחד דרך השני.

הסרט שינעל את הפסטיבל הוא "הקפות" בבימויה של לי גילת, ובכיכובם של ליאור אשכנזי, אסי לוי, יעקב כהן, אורי גבריאל והילד אגם אוזלבו. גיבור הסרט הוא אהרון ניניו בן השלוש עשרה, בן יחיד להורים שלא מצליחים להביא ילד נוסף לעולם, הזוכה בכבוד הגדול של נשיאת ספר התורה הגדול ברחבי השכונה בשמחת תורה. הבחירה באהרון מעירה מתח של שנים בין הוריו, והרגע המשמח הופך למאבק מסכן חיים של ילד שיעשה הכל כדי לגרום להוריו להפסיק להשתמש בו כשליח.

פסטיבל קולנוע דרום מקיים מחווה למשה מזרחי, מהיוצרים החשובים בקולנוע הישראלי, שהיה גם לבמאי היחיד שזכה באוסקר, עם סרטו עטור השבחים "כל החיים לפניו". במסגרת הטרום בכורות יוקרן סרטו הגנוז של מזרחי "אורח בעונה מתה", שהוקרן פעם אחת בלבד, במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל ברלין 1970, ומעולם לא הוקרן בישראל. לקראת ההקרנה פסטיבל קולנוע דרום יפיק עותק דיגיטלי ויעשה רסטורציה לסרט המופת של מזרחי.

התכנית הבינלאומית של הפסטיבל תארח כמה מהקולות הייחודיים בקולנוע העולמי. האורח המרכזי בפסטיבל יהיה יוצר הקולנוע הרוסי סרגיי לוזניצה, שזכה בפרסים רבים, וששלושת סרטיו האחרונים הוקרנו בפסטיבל קאן. לוזניצה נחשב לקולנוען פוליטי, שביקר רבות את המשטר הרוסי, ובין הסרטים שיוקרנו בפסטיבל: 'מאידאן', 'בתוך הערפל', 'מצור' ו- 'האושר שלי', סרטו העלילתי הראשון.

פסטיבל קולנוע דרום העמיד מאז היווסדו את תכנית סרטי הגמר של מכללת ספיר במרכז הפסטיבל. תחרות סרטי הסטודנטים היא הלב הפועם של הפסטיבל והיא מגלמת את תפיסת בית הספר לקולנוע של ספיר ליצור קולנוע שמבטא את הקולות החד פעמיים באומץ וללא מורא של הדור החדש בקולנוע הישראלי.

סרטי הבוגרים, 23 בסך הכל, מבטאים גם השנה ז'אנרים מגוונים: בפסטיבל יוקרנו 4 סרטי אנימציה, 3 סרטים תיעודיים, 8 סרטים עלילתיים, 6 פיילוטים טלוויזיוניים ושני סרטי וידאו דאנס. סרטי הבוגרים הם תוצר מובהק של שיתוף פעולה בין המסלולים השונים: בוגרי מסלול פסקול כותבים מוזיקה ומעצבים את הפסקול של סרטי הקולנוע, הטלוויזיה והאנימציה, תלמידי התסריטאות עובדים בשיתוף פעולה עם מסלולי ההפקה, ולעיתים קיימים גם שיתופי פעולה בין תלמידי האנימציה לסרטי הקולנוע והטלוויזיה.

עוד בפסטיבל: תכנית אוצרות דרום הכוללת סרטים תיעודיים עם התבוננות מעמיקה וביקורתית. בתכנית השנה הסרטים "שם.אב" של מיטל אבוקסיס, בוגרת בית הספר; "פרדס כץ אהובתי" של ערן ברק; "שיר ידידות- הפייטן דוד בוזגלו" של רפאל בלולו, ו'מניין' של אופיר ראול גרייצר.

מלבד היותו של פסטיבל קולנוע דרום במה מרכזית ליצירת קולנוע עכשווי, הוא נותן גם ביטוי ליצירה מקומית: מופעים מיוחדים המשלבים בין מוזיקה, תיאטרון ואמנות, שנוצרו עם ידי קבוצות מקומיות יועלו בפסטיבל. במהלך הפסטיבל יוקרנו עבודות שנוצרו מתוך שיתוף פעולה קולנועי אקדמי של תלמידי התואר השני בספיר בסדנת סרטי מסע במדבר ובפראג, לבין תלמידי בית הספר לקולנוע בפראג שבין בוגריו אמיר קוסטריצה, מילוש פורמן ואנשייקה הולנד.

הגר סעד שלום, מנהלת פסטיבל קולנוע דרום: "פסטיבל דרום ממשיך זו השנה ה-14 את הקו של קולנוע מעז, חתרני ופורץ דרך בכל תכניו, הן בסרטים העליליתיים והן בסרטים הדוקומנטריים. אנו גאים לארח בפסטיבל יוצרים חדשים שזהו סרטם הראשון, ולתת להם הזדמנות לחשוף את סרטם. בשנה שעברה הוצגו במסגרת הפסטיבל "גט", "אפס ביחסי אנוש" ו"בן זקן" שהוצגו בטרום בכורה אצלנו, והיו לסרטים המדוברים של השנה, ואני מאמינה שגם השנה, הסרטים שיוקרנו אצלנו, יקצרו הצלחה".