לקראת הקופה אמריקה: הכירו את בית א'

צ'ילה, מארחת הטורניר, על שלל כוכביה היא הפייבוריטית למקום הראשון. מקסיקו האורחת תנסה להפתיע עם סגל משני, ואקוודור תנסה להתברג.

נרי וייס , כ"ב בסיון תשע"ה

שחקני צ'ילה חוגגים במונדיאל האחרון. גם בקופה?
שחקני צ'ילה חוגגים במונדיאל האחרון. גם בקופה?
צילום: רויטרס

לקראת טורניר קופה אמריקה שייצא לדרך בעוד יומיים, אנחנו כאן ננסה לעשות סדר בנבחרות המתמודדות. נתחיל בבית א'.

מארחת הטורניר היוקרתי של דרום אמריקה, היא צ'ילה, שהחליפה את אירוח הטורניר עם ברזיל בשל צפיפות אירועים בשנים האחרונות במדינת הכדורגל.

הפעם האחרונה שצי'לה אירחה טורניר יוקרתי, הייתה גם הפעם שהגיעה הנבחרת המקומית להישג השיא שלה. היה זה במונדיאל 1962, אותו סיימה צ'ילה במקום השלישי והמכובד.

מלבד יתרון הבייתיות, צ'ילה יכולה וצריכה להגיע לשלבים המתקדמים בטורניר הקרב ובא, גם ובעיקר בזכות מספר שחקני מפתח כאשר החוד הקטלני של הצ'יליאנים כולל את ארתורו וידאל מיובנטוס ואת אלכסיס סאנצ'ס מארסנל, שנמצא בכושר שיא.

במונדיאל האחרון הודחה צ'ילה רק על ידי הנבחרת המארחת, ברזיל בשלב שמינית הגמר, ורק לאחר דו קרב פנדלים. בטורניר הקופה אמריקה האחרון, שהתקיים ב- 2011, סיימה צ'ילה את דרכה בשלב רבע הגמר. האם היא מסוגלת ללכת הפעם רחוק יותר? בהחלט כן.

כשהמקום הראשון שייך לצ'ילה, הקרב בין שאר הנבחרות בבית א', הוא על המקום השני. מי שעשויות להילחם עליו ממש עד למחזור האחרון, בו הן יפגשו לקרב ראש בראש הן נבחרות מקסיקו ואקוואדור.

מקסיקו היא אמנם אורחת באליפות הדרום אמריקאית, אך כבר נהייתה אורחת קבועה בטורניר היוקרתי. הנבחרת המקסיקנית מתעלה על עצמה בקופה אמריקה בכל פעם מחדש, כשתמיד מגיעה לשלבים המתקדמים, אך הפעם היא צפויה להיתקל בקושי.

לא בגלל היריבות, כמו בעיקר בגלל סגל הנבחרת שלהם עצמם, כשלאליפות הדרום אמריקאית זומנו שחקני המשנה של הנבחרת ולא הכוכבים הגדולים שלה, בין היתר בשל טורניר גביע הזהב שיתקיים בעוד חודש.

הישג השיא של הנבחרת המקסיקנית הוא המקום השני בטורניר בו היא אורחת קבועה, והשחקנים הבולטים בה שיגיעו לצ'ילה אלו ראפא מארקס, מרקו פאביאן וראול חימנס. 

מי שעשוי לצוד את עיני הסקאוטים בטורניר הוא הבלם הוגו אייאלה בן ה-28, בלמה של טיגריס המקסיקנית.

כאמור, הנבחרת שתתמודד מול מקסיקו על הכרטיס לשלב הבא, היא נבחרת אקוואדור

הישג השיא של האקוואדורים בטורניר הקופה אמריקה, הוא המקום הרביעי, אותו השיגו ב-1993, אך מאז חלה השתפרות ניכרת בנבחרת, וזו מבליטה בכל טורניר את הכישרון הרב הטמון בה.

הכוכב הגדול של הנבחרת הוא אנטוניו ולנסיה, אך הנבחרת לא תלויה רק בו וידועה ככזו שמשחקת קבוצתי במיוחד. 

הנבחרת הרביעית בבית א' היא נבחרת בוליביה. בוליביה זכתה בעבר בקופה אמריקה, אך זה היה בשנת 1963. מאז היא לא עברה את הסיבוב הראשון של שלב הבתים. מה שכנראה יקרה גם הפעם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il