עשור לפטירת הזמר שאיחד את העם

שורה ארוכה של אמנים מכל גוני המוזיקה הישראלית חלקו כבוד גדול לעוזי חיטמן ז"ל במלאת עשור לפטירתו. העיניים לא נותרו יבשות.

שוהם שמחי , כ"ב בסיון תשע"ה

זוכרים או עוזי חיטמן ז"ל
זוכרים או עוזי חיטמן ז"ל
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

אמש (שני) הניחו ישראלים רבים לזמן מה את המחלוקות והמבדילים, והתכנסו בהיכל התרבות בתל אביב בכדי לחלוק כבוד למלחין מוכשר, כותב רגיש ומעל הכול, אדם בעל לב ענק.

במלאת עשור למותו של עוזי חיטמן ז"ל התקיים מופע לזכרו בהשתתפות בני משפחה, זמרים והתזמורת הפילהרמונית.

בימים בהם הקיטוב בעם חושף את פצעיה של החברה הישראלית לקחה העיר תל אביב אתנחתא מוסיקלית בהיכל התרבות. "אחדות" היתה בעיקר מה שהורגש באולם ומכל המגזרים הגיעו לשמוע משיריו של מי שהיה יוצר שליווה בשיריו את ההוויה הישראלית וליבו היה מלא אהבה עד שנדם.

את הערב הנחתה חברתו לבמה חני נחמיאס. נחמיאס מספרת כי אשתו של עוזי, איה, סיפרה לה כי חלומו היה שהתזמורת הפילהרמונית תנגן את שיריו וכמה עצוב כשחלום זה מתקיים דווקא לאחר מותו.

מעל לכל ריחפה דמותו הצנועה, המאחדת, הפתוחה המקבלת ושוחרת השלום. דמות שאינה מגזרית ומחוברת לכל רבדי העם השונים, מגדול ועד קטן, דתיים חילונים, מזרחים ואשכנזים. ואכן בערב זה בא לידי ביטוי מגוון שיריו שהוגשו על ידי זמרים מז'אנרים שונים - שימי תבורי, יגאל בשן, משה פרץ, קרן פלס, קובי אפללו, רוני דלומי, שלומי גרוניך ועוד.

המופע לווה בקטעי וידאו בהם מספר עוזי על שירת חייו וסיפורים אישיים מפי האומנים המספרים על המפגש החם שהיה להם עם חיטמן עצמו.

חיטמן, שראה את עצמו מחובר לכל, כתב, הלחין ושר למעלה משש מאות פזמונים בהם שירי ארץ ישראל, שירי ילדים ושירי מסורת. שפה עממית ומנגינה שאינה מתחכמת הצליחו לכבוש לבבות רבים.

במהלך הערב סיפר שימי תבורי כיצד פנה אליו כבחור צעיר ואלמוני ואיך קיבל אותו חיטמן בסבר פנים יפות, פירגן, עודד ואף כתב לו את להיטו הראשון "לילה בלי כוכב". בימים בהם לא היה מקובל שכותבים אשכנזיים יכתבו לזמרים מזרחיים עוזי לא ראה בכך שום פסול. מאז כתב לו עוזי כארבעים שירים נוספים.

הוריו של עוזי ז"ל, ניצולי שואה, העניקו לו חינוך שקירב אותו מאוד למסורת היהודית. הוא היה מחובר לפיוטי התפילה, סיפר בכל הזדמנות על אביו ה"חזן" וביקר באופן קבוע בבית הכנסת.

נחמיאס סיפרה כי לפני מספר שנים, בדרכם להופעה עצר אותה עוזי בבית התפוצות וביקש ממנה להתלוות אליו. הם נכנסו לאולם הגדול בו התנגן שירו "אדון עולם", ועל רקע תמונותיהם של ניצולי השואה אמר עוזי בהתרגשות גדולה: "את יודעת? בשביל השיר הזה נולדתי..."

באחד מקטעי הוידאו שהוקרנו בערב והמתעדים את חייו של חיטמן, נשאל על ידי ירון אילן אם ישנו שיר שכתב אליו הוא הכי מחובר, השיב עוזי 'את השיר הבא, הוא אמנם לא נכתב אך נותן סיבה לקום בבוקר'.

דרמה יוצאת דופן התרחשה בסיום הופעתו של הזמר יגאל בשן כשבאופן ספונטני קמו חברי התזמורת הפילהרמונית אליהם הצטרף גם הקהל שהריע ממושכות. יגאל בשן, חבר ושותף לדרך אך שוחרר מבית החולים והופעתו באירוע הוטלה בספק, מצא עצמו מוחה דמעה אל מול חיבוקו החם ומחמם הלב של הקהל, ואכן ראוי עוזי חיטמן שמופע לזכרו יהווה במה למחווה סולידרית מיוחדת מסוג זה.

"עזי וזמרת יה" קרא עליו הרב את הפסוק מתוך שירת הים בבר המצווה הייעוד שלך יהיה לשמח את עם ישראל בזמירותך, ואכן שירת חייו תלווה אותנו עוד שנים ארוכות.

יהי זכרו ברוך.