ישראלים יוכלו לעבוד בצ'כיה ללא ויזה

שר החוץ הצ'כי סיכם עם סגנית שר החוץ כי צעירים ישראלים וצ'כים יוכלו להתגורר ולעבוד בישראל וצ'כיה עד שנה ללא אישורי שהייה ועבודה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ה

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אזרחים ישראלים בגילאי 18-30 יוכלו לעבוד בצ'כיה תקופה של 12 חודשים ללא צורך בויזה, כאשר צעירים צ'כים באותם גילאים יוכלו לעשות את אותו הדבר בישראל. כך סוכם במהלך ביקורו של שר החוץ הצ'כי, לובומיר זאורלק בישראל.

על פי הסיכום שהושג בין זאורלק לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, יוכלו צעירים צ'כים וישראלים בין הגילאים 18-30 להתגורר ולעבוד במדינה השניה לתקופה של עד שנה ללא צורך באישור עבודה או ויזה. ישראל היא המדינה השלישית החותמת עם צ'כיה על הסכם כזה, לאחר קנדה וניו זילנד שגם אזרחיהן יכולים לעבוד בצ'כיה 12 חודשים ללא צורך באישורים. עד עתה קיבלו ישראלים המגיעים לצ'כיה ויזת ביקור עבור שלושה חודשים בלבד. ההסכם עדיין טעון את אישור שתי הממשלות.

בנוסף, משרד החוץ הצ'כי הודיע כי נשיא מדינת ישראל ראובן (רובי) ריבלין יבקר בפראג במהלך הסתיו הקרוב. כך סוכם בשיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לזאורלק. גם נשיא צ'כיה מילוש זמאן הזמין את ריבלין לביקור בפראג מיד לאחר כניסתו של ריבלין לתפקיד הנשיא. "סדר היום של פגישת נתניהו-זאורלק כלל גם ביקור של נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין בפראג בסתיו הקרוב" נאמר בהודעת משרד החוץ הצ'כי.

למרות שצ'כיה נחשבת בשנים האחרונות כאחת המדינות הידידותיות ביותר לישראל באירופה, העביר זאורלק במהלך ביקורו בארץ ביקורת על מדיניות ההתנחלויות של ישראל והקיפאון בשיחות השלום, ואמר כי "צ'כיה תתקשה להמשיך ולהגן על ישראל אם המצב הנוכחי יימשך". זאורלק גם ביקר ברצועת עזה ועזב את ישראל ביום שלישי בערב.