"חודש הגאווה" - לא באוניברסיטת בר אילן

דיקן הסטודנטים הבהיר כי האוניברסיטה לא תאפשר לחלק עלונים, לחגוג, ולהעלות מודעות לזכויות הומואים והלסביות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ה

ארגוני ההומואים והלסביות יוצאים בגינוי חריף נגד התנהלותה של אוניברסיטת בר אילן, לקראת "חודש הגאווה".

אתמול (שלישי) נערכה פגישה בין עומר מחלוף, ראש התא ה''גאה'' בבר אילן לבין דיקן הסטודנטים, לאחר שהתא הגיש בקשה מסודרת לערוך הפנינג ב-22 ביוני ברחבה המרכזית בקמפוס, שם נערכים כל האירועים של תאי הסטודנטים השונים.

בתא ה"גאה" אומרים כי מתווה האירוע מודע לרגישות הנובעת באופן טבעי מאופי האוניברסיטה וחלקים מהציבור שלומד בו, ולכן מבקש לשים דגש על "קירוב לבבות", נראות, הנגשת המידע על הקהילה הגאה לציבור הסטודנטים הדתיים, אשר עבור חלקם האוניברסיטה היא אחת התחנות היחידות במסלול חייהם בה יוכלו להיחשף בצורה בלתי אמצעית לקהילת ההומואים והלסביות.

בפגישה, הבהיר הדיקן כי אוניברסיטת בר אילן לא תאפשר קיום האירוע בפרהסיה ולא תאשר לחלק עלוני מידע.

הדבר היחיד שהאוניברסיטה מוכנה לאשר, הוא פאנל אקדמאי, אשר יערך באולם סגור עם דוברים שונים, אשר יאושרו ע"י האוניברסיטה ויישאו דברים. גם במסגרת הפאנל, האוניברסיטה אינה מוכנה לאשר חלוקת עלוני מידע.

עומר מחלוף, ראש התא ה''גאה'' בבר אילן, אמר כי "יש חשיבות עצומה באירוע ציבורי בפרהסיה, שכן קיים בקמפוס ציבור גדול מאוד של סטודנטים השייכים לקהילה הגאה, אך נמצאים בשלבים שונים של תהליך ההשלמה עם הזהות המינית שלהם והיציאה מהארון, ולכן לא מגיעים למפגשים השוטפים של התא, וגם לא יגיעו לאירוע מבודל אשר יערך באולם סגור''.

''עצם העובדה שקיים תא גאה בבר אילן היא אכן חשובה, אך אין בה בכדי "מעשה נדבה" של האוניברסיטה, שעה תאים אחרים – פוליטיים ולא פוליטיים פועלים ומקיימים אירועים ציבוריים ללא הפרעה או התערבות מצד האוניברסיטה'', הוסיף.

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, אמר כי ''לאור העובדה שהתא הגאה בבר אילן מכיל את מורכבות החומר האנושי במוסד ופועל בדרכים מתחשבות ולא פרובוקטיביות אנחנו לא רואים סיבה לא לאפשר להם לציין את חודש הגאווה וכמובן תומכים בפעילותם. כמו כן אנו מצפים מאוניברסיטה מכובדת כמו בר אילן למצוא את הדרך ההוגנת לאפשר לתאים לפעול ולקדם מטרות חשובות אלו".  

מהאוניברסיטה נמסר בתגובה כי "בהתחשב בצביונה הדתי של האוניברסיטה, ולנוכח העובדה שהאירוע שביקשו הסטודנטים לקיים איננו קשור לפעילות האקדמית או הסטודנטיאלית, הודיעה ההנהלה לסטודנטים כי תאשר קיום אירוע בעל אופי אקדמי באחד האולמות בקמפוס, יום עיון או פאנל, שיעסוק בנושאים הרלוונטיים לקהילה הגאה.

''האוניברסיטה הציעה לסטודנטים את עזרתה בארגון האירוע ובגיוס משתתפים ודוברים. צר לנו שמארגני האירוע בחרו, אם במזיד או בשוגג, לתאר את הצעת האוניברסיטה לסייע בארגון בדרך אחרת".