"מממן שוב ושוב מכיסי את שיפוץ קבר אבי המנוח"

השר יואב גלנט וח"כ יואב בן צור סיירו בהר הזיתים על רקע הוונדליזם במקום ופגשו במי שנאלץ לשפץ את מצבת אביו ולא בפעם הראשונה.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ה

שר השיכון, יואב גלנט וח"כ יואב בן צור סיירו היום (רביעי) בהר הזיתים לבחון את הוונדליזם המבוצעים במקום לעיתים קרובות.

במהלך הסיור פגשו השניים בתושב חולון, שזעק לעברם, "זה כבר פעם שניה שאני מממן מכיסי את שיפוץ קבר אבי המנוח, שנופץ וחולל על ידי חוליגנים ערביים, והנה כעת אני מוזעק שוב למקום כדי לגלות שניפצו שוב את המצבה שלו. עד מתי אעבור את הסבל והביזיון הזה?".

העדות האותנטית הזו מהשטח, הסעירה את שר הבינוי יואב גלנט, הממונה על האבטחה בהר הזיתים ואת ח"כ יואב בן צור מש"ס, יוזם ההצעה לסדר, נוכח החרפה המתמשכת המשתוללת בהר.

כזכור, רק לאחרונה בוצע גל ונדליזם גדול בהר הזיתים מצד צעירים ערביים תושבי המקום, שכלל ניתוץ ושריפת מציבות. את עיקר ההרס סופגת החלקה האפגנית הגובלת עם בתי התושבים המקומיים.

"הר הזיתים, אחד מסמליה של העיר ירושלים והמדינה בכלל, בית העלמין בו קבורים גדולי עולם ולצדם גם מראשי המדינה, מצוי זה שנים בעין הסערה. כל כך הרבה התחייבויות ועדיין רק בשבוע שעבר שוב חוללו קברים במקום. אבקש להעלות נושא זה כהצעה לסדר יומה של הכנסת", נכתב בהצעה לסדר.

ח"כ בן צור ציין לשבח את השר גלנט, שעוד טרם השיב להצעה לסדר, מיהר לקיים סיור מקיף בהר הזיתים כדי לעמוד מקרוב על התופעה. ואכן, במהלך הסיור שהתקיים היום בבוקר שכלל גם בכירים ממשרד הבינוי, נחשפו האישים להרס החוזר ונשנה של קברים ומצבות.

בני המשפחות של הנפטרים שקבריהם חוללו אמרו, כי "אפילו במדינת אפגניסטן המוסלמית ישנו שומר מוסלמי המופקד על שמירת בית הקברות היהודי, ומי יכול להאמין שדווקא במדינת היהודים מתחולל מצב מחפיר שכזה".

יצוין, כי בהחלטת הממשלה הקודמת, הוקצו 4 מיליון ש"ח בשנה לאבטחת ההר, וכן הוקמה במקום נקודת משטרה.

ח"כ בן צור ציין כי "אחת הבעיות במקום היא שלמאבטחים הפרטיים אין סמכות לעכב או לעצור מנתצים, וכך יוצא, שלמרות שהם רואים את ההרס במצלמות וחשים למקום, ידיהם כבולות. כמו כן, פעמים רבות המתפרעים שורפים תחילה את מצלמות האבטחה ולאחר מכן מבצעים את ההרס".

בעקבות הסיור, הודיע שר השיכון לאנשי משרדו כי הוא מבקש דו"ח יומי על המצב בהר הזיתים, וכי הוא ילמד היטב את הנושא כדי להביא להידוק האבטחה והאכיפה על ההר, כדי שמעשים כגון אלו ייפסקו כליל.

לאחר הסיור קיים ח"כ אייכלר פגישה בכנסת עם השיכון בעניין. בדבריו גולל אייכלר באזני השר החדש את התלאות של המבקרים בהר הזיתים וחוסר האונים של הרשויות אל מול הפגיעה הנמשכת בקברי שוכני עפר.

"היינו בסיורים בהר הזיתים כבר לפני כחצי שנה. ראינו מצבות מנופצות ופיצוצי זיקוקי אש אל מול פני השוטרים, שנראו חסרי אונים. הזהרנו והתרענו כי מי שלא מצליח להרתיע מפני פורעים המנפצים מצבות בהר הזיתים, מאבד את ההרתעה בירושלים ובארץ כולה.

לא לחינם הם מנסים להטיל אימה בהר הזיתים הצופה להר הבית. תוך שבועות ספורים הפכו הזיקוקים בסילואן והר הזיתים, למעשי טרור והחל 'הקרב על ירושלים', כפי שהוגדרה תקופת פיגועי הדריסה וההתפרעויות במחנה שועפת ובכל עוטף ירושלים, כולל הטבח הנורא בהר נוף.

השר יואב גלנט הבטיח להכנס לעובי הקורה ולכנס את כל הגורמים הבטחוניים לקחת את אבטחת הר הזיתים והעיר העתיקה ברצינות הראויה. אין להתייחס אליהם כענין של סיורי אבטחה מקומית ובעיה של שמירת בית קברות. מדובר בענין בטחוני בעל השלכות רבות. צריך את הזמן להתארגן ולהכין תכנית מעשית, למנוע את הפגיעה במצבות ובבטחון המבקרים בהר הזיתים ובעיר העתיקה בירושלים, אמר השר.