נשיא המדינה, ראובן ריבלין, העניק הערב (רביעי) את אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה באירוע חגיגי במשכן הנשיא.

אות הנשיא למתנדב הינו האות היוקרתי ביותר בתחום ההתנדבות המוענק זו השנה ה-41 לבודדים וארגונים שנבחרו לקבל את הוקרת החברה והמדינה לעשייתם ההתנדבותית. האות הוא פרי יוזמתם של מוסד הנשיאות בשיתוף עם המועצה הלאומית להתנדבות, ומטרתו לטפח ולעודד את רוח ההתנדבות ולהביע הוקרה למתנדבים.

בטקס נשאו דברים גם יו"ר הוועדה המייעצת לאות הנשיא דן מרידור, ויו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל עו"ד יורם סגי זקס. ובין קטעי המוסיקה שרו על בימת הטקס גם ארבעה ילדים מארגון "אליפלט" את השיר "אני תמיד נשאר אני" וזכו לתשואות רמות מהקהל.

הנשיא בירך את המתנדבים והארגונים המקבלים את האות בהתרגשות, "גאווה ממלאה את לבי כאשר אני עומד כאן היום, מביט בכם- המתנדבים בעם. כל אחד ואחד מכם, יחיד ומיוחד. פניה היפים של הארץ הזאת, ישראל האנושית, זו שאינה מבדילה בין אדם לאדם ובין דם לדם. דתיים וחילוניים, נשים וגברים, צעירים ואנשי שיבה, יהודים וערבים, מהעיר ומהפריפריה. זהו אות ייחודי, בעל מעמד ואיכות יוצא דופן. אם תרצו - זהו פרס הנובל הישראלי למתנדבים אשר בעם החושף את גיבוריה האלמונים ואם יורשה לי לומר- גיבוריה האמתיים- של החברה האזרחית בישראל".

הנשיא הוסיף כי "את רוח ההתנדבות והעשייה הציבורית ינקתי מאמי. היא התנדבה במחתרת באצ"ל, באיל"ן, ב'חונן דל' וב'עזרת נשים'. ההתנדבות מלאה אותה רוח של עשיה ונתינה. לפני שדאגה לצרכיה, היא כמוכם, דאגה לאחרים. כשקראתי את התיאורים, הסיפורים, של כל אחד ואחד מכם הרגשתי כאלו אני נפגש עם דמותה".

הנשיא הדגיש עד כמה חשובה תרומתם של המתנדבים והודה להם על עשייתם: "מדינת ישראל, לא נבנתה על ידי אנשים שעשו את המוטל עליהם. מדינת ישראל, נבנתה על ידי אנשים שהשכילו לעשות למען הכלל. על המעטים שעשו ולא רק לביתם. אתם הזוכים היום ב'אות הנשיא למתנדב'- עוזרים לנו לעשות ישראל טובה יותר. ישראל שהיא סובלנית יותר, סבלנית יותר, מתקשרת, קשובה, שבה כולם ערבים זה לזה. שבה האחר והשונה, הם חלק מן השלם. בשמי, ובשם עם ישראל, אני מודה לכם, המתנדבים והמתנדבות, על עשיה משמעותית לתיקונה ולקיומה של החברה הישראלית".

מקבלי האות הם:

זוכה אות הנשיא למתנדב לנוער, אסמעיל אבו-עבלי, בן,18 נולד ומתגורר ביישוב לקייה שבצפון הנגב, שבו התאחדו שבטי בדואים לחיים משותפים. הוא עוסק בקֶשת מגוונת של פעילויות למען בני הקהילה הבדואית בנגב ופעיל בארגון כוכבי המדבר . אסמעיל מסייע, מדי שבוע, לתלמידים רבים, אשר זקוקים לעזרה בלימודיהם בבתי הספר ומעניק להם פעילויות להעשרה ולהעצמה אישית. כמו כן הוא מתנדב לרווחת הקהילה תוך שימוש חדשני בעזרים ובאמצעים טכנולוגיים. 

עווד אל'חורי מתגורר ופועל ברמלה. הוא אב לחמישה וסב לעשרה. בשנת 1996 החל להתנדב במגוון פרויקטים ופעילויות בעיקר במניעת האלימות ובעידוד השיח וההידברות בין כל הקהילות, העדות והמִגזרים בעיר מגוריו. בשנת 1996 התנדב לעמותה הנוצרית אורתודוכסית בעירו ומילא בה שורה של תפקידים לרווחת הקהילה, בהם איסוף תרומות לנזקקים, סיוע בשיפוץ בית ספר וביקור חולים וסיוע בכל צרכיהם . בשנת 2002 הקים את העמותה למען רמלה, שבמסגרתה הוא שותף בוועדות סוּלחה ומביא – בשיתוף השיטור הקהילתי – ליישוב סכסוכים בתוך הקהילה, למניעת אלימות ולטיפוח וקידום הסובלנות בין בני הדתות השונות שחיים בשכנות. הוא שותף פעיל בפרויקט לעידוד השיח ושיתוף הפעולה עם המשטרה ועם העירייה ובמרוצת השנים היה גשר לחיי דו- קיום.

עמותת אליפלט – אזרחים למען ילדי פליטים פעלה, מיד עם הקמתה, להקמת גן ילדים וסיוע לפעוטות ולמשפחותיהם. המתנדבים באים מכל הקשת של החברה: תלמידי תיכון, חניכי תנועות נוער, בני ובנות שירות לאומי, סטודנטים, נשות שגרירים וילדיהן, צוערות מקורס קצינות של חיל המודיעין, אנשי תקשורת ותיאטרון וכן עולים מאתיופיה וממדינות חבר העמים. העמותה הוקמה בעקבות השלכת בקבוקי תבערה, באפריל 2012, על גנון בדרום תל-אביב שבו שהו 21 תינוקות ופעוטות של פליטים מסודן ומאריתריאה. המקרה זעזע רבים, ובעקבות קריאה שפרסמה העיתונאית יעל גבירץ, בעקבותיה נרתמה קבוצת אזרחים להקים גנון חדש והקבוצה החלה לפעול מיד גם לשיפור התנאים הפיזיים וגם כדי לחלץ את הפעוטות מהבדידות וממצוקות הרעב והחולי ולסייע להם בהתפתחותם הרגשית והחינוכית.

ארגון משפחות נרצחים ונרצחות הוקם בשנת 1998 ביוזמתה של אורה ברז, אֵ ם שכולה שבִּתהּ נרצחה באירוע אלים. הארגון נוסד כקבוצה לעזרה עצמית באמצעות מפגשים של הורים ששכלו את ילדיהם בעקבות מקרי רצח מכל שכבות העם, בלי הבדל דת, גזע, מין ולאום.

בינה דיבון, נולדה בישראל בשנת 1930, שנים רבות עסקה בחינוך והייתה מורה, מחנכת ומנהלת -. ב 1990 פרשה לגמלאות והחלה להתנדב בעמותת ליל"ך – "לחיות ולמות בכבוד", שהייתה אז בשלבי פעילותה הראשונים ומזה 12 שנים היא משמשת יושבת ראש הוועד המנהל של העמותה. זוכה באות על פעילות מגוונת ורבת-שנים לקידום חקיקה למען מימוש זכויות האדם על גופו .

 עמותת טבקה (באמהרית: עושה צדק) צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה הוקמה בשנת 2000 כדי לסייע בהשתלבותם של עולי אתיופיה בחברה הישראלית. מיום הקמתה פועלת העמותה לקידום מדיניות שוויונית וסובלנית כלפי העולים ובני משפחותיהם ומנהלת מאבק חינוכי ומשפטי לעקירה מהשורש של אפליה וגזענות כלפי בני העדה. בכל שנה היא מטפל ת בכאלף פניות של יוצאי אתיופיה אשר סובלים מתופעות קשות של אפליה ומגזענות. העמותה זכתה באות על פעילות משפטית וחינוכית לגישור וסִנגוּר קהילתי ולהגנה על זכויותיהם של יוצאי אתיופיה.

ליסה כהן נולדה בבריטניה ועלתה לישראל ב- 1992. היא אם חד- הורית לשלושה ילדים בשנת 2009 ייסדה את עמותת ברכה, המבקשת לעורר את המוּדעות לסרטן השד והשחלות ולפעול כדי להקטין את הסיכון לחלות בו. ליסה זכתה באות על מגוון פעילויות לקידום המודעות לסרטן השד והשחלות.

ע'אדה כמאל מתגוררת ופועלת בדלית אל-כרמל. הייתה מהמורות הראשונות ביישוב והשלימה תואר אקדמי במשפטים. היא אם לשלוש בנות ובן. בשנת 1976 יזמה והקימה את סניף ויצ"ו ביישוב מגוריה, ושנים רבות היא עומדת בראשו. הסניף שבראשותה, מהחלוצים במגזר הדרוזי בפעילות למען האישה הדרוזית. זכתה באות על פעילות מתמדת לקידום מעמד האישה בחברה הדרוזית ולמען דו-קיום בחברה הישראלית.

מ.ע.א – פורום נשים חד-הוריות. זוכה באות על עשייה מגוונת לשינוי במעמדן של נשים חד-הוריות בחברה הערבית בישראל. העמותה הוקמה בעיר סח'נין בשנת 2009 בשיתוף פעולה עם מחלקת הרווחה בעיר. את היוזמה להקמתה הָגו נשים חד-הוריות – אלמנות וגרושות – מתוך חזון להעניק לנשים במעמדן ולילדיהן יחס שוויוני במשפחה ובקהילה. המתנדבים תומכים בנשים חד- הוריות מכל קשת החברה הערבית בישראל – בעיקר בכפרים ובערים בגליל.

חמוטל רוזן , בת 15 , תלמידה בבית הספר אורט נווה שרה הרצוג, אולפנה למדעים ואומנויות בבני ברק. היא משמשת נגידת משנה במיזם גירים, המנוהל כולו בידי בני נוער, ופעילה במועצת התלמידים והנוער של מחוז תל- אביב. זכתה באות על פעילות מגוונת לקידום בני נוער ושוויון הזדמנויות.

הרב משה שלזינגר נולד בהונגריה בשנת 1946, לאחר עלייתו לישראל מתגורר בירושלים. הרב שלזינגר עוזר יותר משלושים שנה ללא כל תמורה כספית, בייעוץ לזוגות שנתקלים בבעיות פוריות. בשנת 2008 הקים את עמותת פרי חיים, שמפעילה מערכת רחבה של פעילויות תמיכה בנשים ובזוגות שנמצאים בטיפולי פוריות.

הרב ישראל דהאן, הרב דהאן מתגורר ופועל באשדוד. הוא למד בישיבת פוניבז' וכן בכולל דרכי הוראה במסלול לימודים לתואר רבנות. לצד לימודיו בכולל הוא משמש יועץ וחזן ביישוב בני ציון שבשרון. הוא סיים לימודי תואר מוסמך במנהל עסקים ובחיוך מיוחד . לאחר שראה את תהליכי הנשירה הסמויה ממסגרות החינוך הרגילות, החל הרב ישראל דהאן לפעול לבניית מערך לאיתור מוקדם של התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים, ותוך שיתוף פעולה עם ההורים סייע להם למצוא מסגרת חינוכית הולמת לילדיהם. שנים אחדות הוא פועל לקידום החינוך המיוחד בעיר ומסייע בהסרת מחסומים ודעות קדומות ובהגברת המודעות של המגזר החרדי לטיפול בתלמידים בעלי צרכים מיוחדים.