"ידיעות" יפצה קצינה עקב תחקיר על פרשת שחם

בכתבה בעיתון ניתנה התייחסות למערכת יחסים שהתקיימה לכאורה בין הקצינה לניצב שחם, בית המשפט חייב את העיתון לשלם 200 אלף ש"ח.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשע"ה

"ידיעות" יפצה קצינה עקב תחקיר על פרשת שחם-ערוץ 7
ידיעות אחרונות
צילום: פלאש 90

שופטת בית משפט השלום בירושלים, דורית פיינשטיין, חייבה את העיתון "ידיעות אחרונות" לפצות בסכום של 200 אלף שקלים קצינת משטרה ששמה הופיע בכתבת תחקיר אודות מעשיו של מפקד מחוז ירושלים דאז, ניסו שחם.

בכתבה נטען, כי בין הקצינה, שמתוך שמה הופיעה רק האות הראשונה, לבין ניצב שחם, התקיימה מערכת יחסים בהסכמה.

הקצינה טענה בתביעתה, כי בדברים שפורסמו יש רמז לכך שקידומה לא נבע מכישוריה המקצועיים דווקא, ובנוסף לכך שהמעשים המיוחסים לה מהווים גם הם עבירה או עבירת משמעת.

העיתון טען מנגד, כי הפרסום אינו עונה על הגדרת לשון הרע משתי סיבות.

ראשית, הוא איננו מאפשר את זיהויה של הקצינה התובעת, ובנוסף, עיתונאים נוספים ידעו על המעשים המיוחסים לתובעת, והפרסום לא העלה ולא הוריד דבר בכל הנוגע לחרושת השמועות בעניינה.

השופטת קבעה, כי ניתן היה לזהות את הקצינה, "כל העדים שהתובעת הזמינה לעדות ובהם קצינים בכירים ממחוז ירושלים כדובר המשטרה, וראש ענף התביעות, העידו כי גם הם חשבו שמדובר בתובעת".

"אילו באמת היו הנתבעים מעוניינים להסתיר את זהותה של התובעת היו מסתפקים בכך ששוטרת קיימה יחסי מין בהסכמה, וגם היא זומנה לחקירה. הם לא היו מציינים כי היא קצינה, לא היו מייחסים אף אות לשמה, וגם לא היו כותבים שהיא ממחוז ירושלים", הוסיפה השופטת.

השופטת שללה גם את טענתו השניה של העיתון, וקבעה כי "אין להשוות לטעמי בין רכילות שבעל פה, לפרסום בעיתון ותיק, ונפוץ, שחזקה עליו כי הוא פועל עם ייעוץ משפטי צמוד".

השופטת דחתה את טענות ההגנה של העיתון, ובראשן טענת 'אמת דיברתי' וקבעה כי "הנתבעים לא הוכיחו שפרסמו אמת, ואף לא הוכיחו כי טרחו לברר את האמת. התרשמותי היא הפוכה, שכן עדותה של התובעת הייתה אמינה עלי לחלוטין וממנה עולה כי לא הייתה לה מערכת יחסים אינטימית עם ניצב שחם".

"בשים לב לכך שהפרסום היה כאמור במסגרת הכתבה המרכזית של העיתון הנפוץ ביותר בישראל בסופי השבוע, ולכך שהוא גם ייחס לתובעת עבירת משמעת חמורה, וגם רמז כי קידומה היה מבוסס על קשרים מיניים, ובשים לב לתפקיד הרגיש אותו ממלאת התובעת, הרי שאני קובעת לה פיצוי בסך 200,000 ש"ח", סיכמה השופטת.