עשור לעקירה: להיזכר בכאב המגורשים

תערוכת צילומים מעקירת גוש קטיף וצפון השומרון נודדת בין האוניברסיטאות והמכללות ומושכת עניין רב. "להפיק לקחים ולמנוע זאת בעתיד".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ה בסיון תשע"ה

האירועים לציון עשר שנים לתוכנית ההתנתקות נפתחים בימים אלו, עם השקתה של תערוכת צילומים חדשה שתנדוד בין קמפוסי האוניברסיטאות והמכללות בישראל. 

במלאת עשר שנים לתוכנית התנתקות, מועצת יש"ע וועד מתיישבי גוש קטיף משיקים מגוון פעילויות העוסקות במורשת של יישובי גוש קטיף וצפון השומרון ובגירוש שנכפה עליהם. 

בימים אלו מושקת תערוכה נודדת של צילומים וקריקטורות מתקופת ההתנתקות, פרי שיתוף פעולה עם תאי הסטודנטים של "ישראלים" באוניברסיטאות.

בתמונות מוצגת עקירת היישובים כפי שבאה לידי ביטוי בתמונות המטלטלות שליוו את התהליך מימי מהמאבק שלפני הפינוי, וכלה בפינוי עצמו.

התערוכה תוצג בטכניון, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בר-אילן, באוניברסיטת בן גוריון, במרכז האקדמי לב, במכללת תל-חי ובמוסדות אקדמיים נוספים. את התערוכה ילוו אירועים שונים, הקשורים למורשת גוש קטיף וצפון השומרון, אותם יוזמים ומפעילים תאי הסטודנטים של "ישראלים".

התערוכה הושקה ביום שני האחרון באוניברסיטת בר אילן, ולוותה בפאנל בהשתתפות ד"ר רונן שובל, ד"ר ענת רוט, דוד חטואל ושני עקורים מגוש קטיף. 

את התמונות בתערוכה צילמה הצלמת מירי צחי. הקריקטורות המוצגות הן של הקריקטוריסט שי צ'רקה. על ניהול התערוכה אחראי אבנר רוסלר, יו"ר תא "ישראלים" במרכז האקדמי לב.

יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, המסייעת בארגון התערוכה אומר כי "עשר שנים זה זמן ארוך, במסגרתו חשוב להזכיר לדור הצעיר את מה שהתרחש, וקצר מספיק על מנת ללמוד לקחים ולא לאפשר לאירועים כאלו להתרחש בעתיד". 

אבנר רוסלר מציין כי "לא מספיקות העדויות ולא מספיקים הסיפורים, אלא ישנו צורך חזק בהמחשה. דרך התמונות שצולמו בזמן הגירוש ניתן לחוות את מה שקרה אז, לפני עשור, לחוות את הכאב של המגורשים. לעתים, רק דרך תמונה מן העבר אפשר ללמוד לעתיד. 

"אחד הדברים החשובים שהימין למד מההתנתקות זה שעל אף שלטון הימין במדינה, אין ערובה לכך שתהיה משילות. בעקבות כך השטח מדבר וקמו תאי סטודנטים כגון ישראלים, אם תרצו, תא לביא ועוד. יתכן כי הפעילות מצטיירת כקטנה אך היא חשובה מאוד מכיון שהיא מגיעה ומשפיעה מהשטח".