עוכבה הטבת המס לתרומות לעמותת אלע"ד

חברי הכנסת אראל מרגלית ומיקי רוזנטל הגישו בקשת רביזיה על האישור שניתן לעמותה, למרות בקשת יו"ר הועדה גפני.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ה

עוכבה הטבת המס לתרומות לעמותת אלע"ד-ערוץ 7
ועדת הכספים
צילום: חזקי עזרא

ועדת הכספים אישרה היום (שני) מתן הקלות המס על תרומות ל- 61 עמותות, מתוך רשימה של 62 עמותות, שהוגשה לוועדה ע"י מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים.

לפי דרישת חברי הכנסת אראל מרגלית ומיקי רוזנטל, שניהם מהמחנה הציוני, עיכבה הוועדה את מתן ההטבה לעמותת 'אלע"ד' (אל עיר דוד) עד לבירור ייעוד כספי התרומות שבגינם מתבקשת ההטבה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הביע התנגדות לדיון פרטני בכל עמותה ועמותה וביקש להיצמד לנוהל הקיים בוועדת הכספים מזה שנים רבות, לפיו הוועדה מאשרת כל רשימת עמותות המונחת על שולחנה לאחר שנבדקה ואושרה ע"י רשות המיסים, כיחידה אחת.

גפני ציין, כי ההטבות לעמותות, ניתנות מכיוון שמדובר בתחומים חברתיים ש"המדינה מושכת ידיה מהטיפול בהם, קרי מפריטה את הטיפול בנושאים חברתיים – ציבוריים שונים, אך עדיין אומרת שהעיסוק בהם חישוב ועל-כן מאפשרת את מתן ההטבה".

גפני העיר לחברי הכנסת מהאופוזיציה ואמר, כי "אל לנו להתחיל לדון בכל עמותה ועמותה ובוודאי שלא להיכנס לתחומי העיסוק של העמותות. אם נבדוק את הרשימה שמובאת לפנינו, נראה שלכל אחד מחברי הוועדה, תהיה התנגדות לעמותה אחת או יותר. על-כן אם החוק קובע שנותנים את ההטבה, אזי כל עוד אין חשש לשחיתות והעמותות עומדות בדרישות ובקריטריונים שקובע החוק, אין זה ראוי שנכניס שיקולים אחרים לעניין".

חברי הכנסת מרגלית ורוזנטל התעקשו ולאחר אישור הרשימה כולה (62 עמותות סה"כ), הגישו רביזיה על עמותת אלע"ד.

גפני הודיע, כי הרביזיה תעמוד למשך 10 ימים שבהם דרש מאנשי רשות המיסים "לחזור לוועדה עם תשובה באשר לייעוד כספי התרומות". עוד אמר, כי "אם יוכח שאין בעיה ואין כל מניעה ממתן ההטבה, אזי חברי הכנסת מרגלית ורוזנטל יסירו את הרביזיה וההטבה תינתן אוטומטית ולא נידרש להצביע על הרביזיה".

קודם לכן, אמר ח"כ אראל מרגלית, כי  "עמותת אלע"ד מקדמת הרבה דברים חיוביים אך מבצעת גם פעולות התיישבות בלב שכונות ערביות, שזו עשייה פוליטית פר-אקסלנס. פעולות שהן בלב הוויכוח הפוליטי ואני לא יודע אם המדינה צריכה לממן את זה". הצטרף אליו ח"כ מיקי רוזנטל, שקרא "להוציא את עמותת אלע"ד מהרשימה עד שלא נברר את כל הפרטים, עד שייוודע אם יש או אין הפרדה מעשית בין הפעולות השונות של העמותה, אלא רק הפרדה דקלרטיבית. זו עמותה פוליטית".

על-כך השיב גפני, "יש להיזהר בכך, הרבה עמותות הן בעלות גוון פוליטי כזה או אחר ואל לנו להיכנס לכך. בכל רשימה יש גופים שאינם לרוחי. השאלה עד כמה ראוי שאנחנו פוסלים רשימות. ראוי שלא נוציא מישהו מרשימת עמותות אלא אם כן יש חשש לשחיתות".

מנהל מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, ציין כי "אנחנו לא רוצים להיות שופטים. צריך לצאת חוזר מנכ"ל בעקבות הוועדה הציבורית שבחנה את כל נושא סעיף 46 (למתן הטבות מס על תרומות) 'ועדת פריש' ואנחנו ננהג לפיו. אנחנו רק בודקים עמידה במה שקבע החוק, עמידה בקריטריונים, ניהול תקין, הגשת דו"ח שנתי על הוצאות והכנסות, שהארגון איננו חוג או מועדון חברים סגור ושאכן נותן שירות חברתי וכד'. המטרה לקיים דיון מהותי".

יו"ר הוועדה גפני הדגיש, כי "ועדת הכספים תעקוב אחר הנושא כל הזמן. הוועדה מאשרת את תקציב המדינה, למשל תקציב למשרד הרווחה, שבין השאר נועד לתמיכות וראוי שהוועדה גם תעקוב אחר אופן חלוקת התמיכות. חייב להיות נוהל מסודר בעניין, שאחרי שאדם עובר את כל התהליך הנדרש מול האוצר ושר האוצר חותם, נדרשת עין בוחנת של נבחרי הציבור בוועדת הכספים, שאין שחיתות ולבחינת הקריטריונים של רשות המיסים ורשם העמותות".