השתקה אקדמית סביב אירועי ה"גאווה"

אבישי רצה להציג עמדה המתנגדת למצעדי הגאווה למיניהם, ולא הבין למה סטודנטים, מרצים ופרופסורים ממליצים לו להנמיך פרופיל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ה

אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת בר אילן
צילום: אוניברסיטת בר-אילן. למצולמים אין קשר לכתבה

אבישי גרינצייג, סטודנט לתואר שני בבר אילן, קובל על מה שהוא מגדיר כסתימת פיות אקדמית סביב "אירועי הגאווה" באוניברסיטה בה הוא לומד.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר גרינצייג על ניסיונות שלו ושל אחד מחבריו להביע עמדה הפוכה לזו המקבל בהבנה את תופעת מצעדי הגאווה למיניהם, בעיקר מטעמים דתיים אך לא רק מטעמים אלו, אך לדבריו שוב ושוב נתקל בהמלצות של סטודנטים ואנשי סגל שיעצו לו להנמיך פרופיל ולהימנע מלהתבטא בגלוי נגד התופעה והעומדים מאחוריה.

"אני וחברי ראינו את המהומה שקרתה סביב כל אירועי הגאווה. אפשר לומר שהם קוראים לזה חופש הגאווה והסובלנות, אבל גילינו שיש סובלנות רק לכיוון אחד. מי שחושב בהתאם לעמדותיהם יכול להגיד את מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל מי שיגיד דעה הפוכה או אפילו רק את דעת התורה ולא רק את דעתו שלו יושתק מיד על ידי אותה קהילה שכולם מפחדים ממנה".

לדבריו החשש המדובר מהתבטאות מאפיין סטודנטים, דוקטורנטים ועד צמרת האוניברסיטה. "הרבה פרופסורים אמרו לי שאני צודק והמאבק נכון אבל שלא אכתוב את שמי כי זה מתכון בטוח לצרות. תכתוב בשם בדוי או שתוותר ותחפש מלחמות אחרות. בנושא הזה לא כדאי לפתוח את הפה".

לטעמו של גרינצייג "אנשים מאוד מפחדים להביע דעה שלילית כיוון שהקהילה הגאה משתמשת באמצעים מאוד לוחמניים מול מי שיתבטא בשונה מעמדתם", הוא אומר ומזכיר את הודעתה הזכורה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ולפיה לא תופיע בכנס ירושלים כי יש באותו כנס גם דיון על טיפולי המרה.

"עצוב שלא רק אנשי ציבור וחברי כנסת מפחדים לפתוח את הפה, אלא גם אנשים שזה התחום שלהם. פרופ' מהמניין באוניברסיטה שעוסק בניתוח התופעות הללו אמר לי שאם הוא יאמר מילה אחת לא במקום הוא יימחק ויציירו אותו כאדם הזוי. כל מחקר שיפרסם בנושא יתוייג כמחקר של אדם הזוי. גם פרופסורים במדעים מדוייקים חוששים לפתוח את הפה כי אולי יבולע להם".

"בהתחלה חשבנו שאולי הנהלת האוניברסיטה מעוררת פחד, אבל גילינו שההיפך הוא הנכון וההנהלה עצמה מפחדת מהם ורוצים לברוח מהאש גם במחיר של ויתור על העקרונות". בהקשר זה מזכיר גרינצייג את תגובת דובר האוניברסיטה לעיתון 'בשבע' ובה הוא מביע תמיהה על כך שיש אנשי סגל וסטודנטים שחוששים לפתוח את הפה.

"האוניברסיטה עצמה לא תתנקם חלילה במי שיביע עמדה מנוגדת, אבל הם עצמם חוששים. ראינו איך התנצלו על דברים שכלל לא אמרו, אפשר לראות איך ההנהלה לא רוצה להביע עמדה על איסורי התורה שבנושא, אלא לכל היותר לציין שמדובר באירוע שפוגם בצניעות".

לטעמו של גרינצייג "אוניברסיטה שמגדירה את עצמה דתית צריכה לכל הפחות לבטא את עמדתה. אם בג"ץ יחייב לקיים את האירוע אין ברירה, אבל בפועל לא זו המציאות. האוניברסיטה חששה מראש ממה שיקרה ולכן התגמשה מלכתחילה. בתקשורת נעשה רושם כאילו האוניברסיטה התקפלה, בהתחלה התנגדה ולאחר מכן הסכימה, אבל פרופ' הרשקוביץ אמר שמה שהתרחש בסופו של דבר הוא בדיוק מה שהוצע מלכתחילה, אבל הנזק התקשורתי כבר נעשה כי אנשים אומרים שאם האוניברסיטה לא עמדה בלחצים אז בוודאי שאדם פרטי לא יוכל לעשות זאת, ואנשים חוששים לפתוח את הפה".

ממשיך גרינצייג ומספר כי ביקש מעיתונאים שאינם שומרי מצוות להתבטא ולהציף את הסוגיה ואת הדעה המושתקת אבל "כולם מפחדים לפתוח את הפה. עיתונאית אחת אמרה לי שהיא תסתבך ואני אסתבך. מנהל בית ספר איחל לי שלא אסתבך".

''זו התגובה שקיבלנו מכולם למעט פרופסור אחד, פרופ' עלי מרצבך, היחיד שלא חשש לבטא את עמדתו שהדבר אסור מהתורה והיה אסור להסכים להם כי מדובר בנתינת יד של סיוע לעוברי עבירה. הוא קול בודד במערכה הזו".

בתגובה לטענותיו אלה של גרינצייג נמסר מדוברות אוניברסיטת בר אילן כי "בטענותיו לסתימת פיות, כביכול, באוניברסיטה, מצטט הסטודנט גרינצייג דמויות אלמוניות, יועצי סתר שבשמם איננו נוקב ומעל הכל 'הלכי רוח שבהם פגש'. כל אלה, 'מביאים אותו לתחושות האמורות'.

"איננו יכולים אלא להצטער על 'תחושותיו האמורות' ועל ההאשמות חסרות הבסיס ונעדרות התימוכין. האוניברסיטה מתירה ואף מעודדת הבעת דעות בקרב מרצים וסטודנטים", נמסר.