פיוס? הרב עמאר
פיוס? הרב עמאר צילום: פלאש 90

רבה של ירושלים, הרב שלמה משה עמאר, התייחס הבוקר (שלישי) בחריפות למחדל הקבורה שנחשף אמש, כאשר החברא קדישא בעיר סירבה לקבור תינוק שנפטר בלידה בחודש שמיני בבית החולים והובא על ידי אביו לבית העלמין. האב קיבל את בנו בחזרה בתוך קופסת קרטון.

הרב עמאר קרא לשר לשירותי דת דוד אזולאי ולחברה קדישא בבירה להפיק לקחים מהמקרה החמור ועגמת הנפש שנגמרה לאב.

"אני חושב שאסור לעבור על זה לסדר", אמר הרב עמאר בראיון לרדיו 'קול ברמה'. ''צריכים החברה קדישא לשבת עם הרבנים, אולי גם המשרד והשר והעומד בראשו שאחראי, ישב עם הרבנים והאחראים והחברה קדישא".

כיום נהוג שכאשר נפטר עובר או תינוק בן מחודש פחות, בני משפחתו אינם משתתפים בקבורה ולא מקבלים מידע על מיקום הקבר, זאת מאחר שעל פי ההלכה אין נוהגים דיני אבלות במקרה כזה, מתוך רצון להקל על ההורים ולסייע להם לשכוח את הטרגדיה.

האב, כאמור, ביקש לטפל בעצמו בסידורי הקבורה אך אחת עמותות החברא קדישא בירושלים סירבה להביא לקבורה עובר שמת בחודש השמיני להריון. נציג החברא קדישא מסר את גופת התינוק לאב בתוך קופסת קרטון, לאחר שדרש להשתתף בהלוויה ולדעת את מקום הקבורה.

הרב עמאר הוסיף כי "יש בכל דבר רגישות מיוחדת שצריכה ללוות את התהליך, לוויה וקבורה על אחת כמה וכמה. אין פה בעיה של הלכה, אין הלכה שצריך להודיע או לא להודיע. יש הלכה איך קוברים ילד ששלמו לו שלושים יום או לא שלמו לו שלושים יום.

"יש הלכות מתי מנחמים ומתי עומדים בשורה, פה מדובר בנפל אין צורך בכל זה. קוברים, יש הנהגות מסודרות לחברה קדישא ואני יודע שהם עובדים בסדר, אבל הם לא אומרים כדי לחסוך עגמת נפש. כך היה דעתם של רבנים גדולים שהורו את ההוראה הזאת".

הרב עמאר ציין כי זו ההתנהלות במקרה שהאב אכן מסכים שלא להיות בקבורה, וכי חשוב מאוד להיות רגישים ולפייס את האב במקרה שהוא כן רוצה להשתתף ולקחת חלק בקבורת העובר. "האיש הגיע קצת סוער והם לא ידעו להכיל את הכאב שלו.

"טוב יותר לומר שנעשה פה דבר לא טוב והדבר הלא טוב הזה צריך לנצל אותו כדי להוציא סדר, כדי להוציא רגישות. למשל שכל החברה קדישא יבואו לשבת איתנו הרבנים ונפיק לקחים".   

נציין כי בעקבות התערבות של ארגון זק''אשם מחו על הזלזול בכבוד המת, אותרה חברא קדישא אחרת בירושלים שתטפל בקבורת הילד בחלקה התימנית של בית העלמין הר הזיתים.