הבנות הקדישו את הזכייה לבן דודן, אייל יפרח

תלמידות מאולפנת בני עקיבא במירון, זכו באולימפיאדת הרובוטיקה. שתיים מהזוכות הקדישו את הזכייה לזכר בן דודן, אייל יפרח הי"ד.

רפאל לוי , כ"ט בסיון תשע"ה

דנון עם התלמידות
דנון עם התלמידות
צילום: יח"צ משרד המדע

תלמידות כיתה ז' באולפנת בני עקיבא במירון, זכו במקום הראשון באולימפיאדת הרובוטיקה הלאומית שעורך מדי שנה משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל.

שתיים מחברות הקבוצה - שיראל כהן ונריה זינר, בחרו להקדיש את הזכייה בתחרות, לזכר בן דודן - הנער החטוף אייל יפרח הי"ד.

ארבע הבנות נפגשו בתחילת השבוע עם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, דני דנון שהעניק להן תעודות הוקרה על זכייתן. "זה לא מובן מאליו שקבוצה שמורכבת מארבע בנות צעירות זוכה בתחרות רובוטיקה", אמר דנון, "אחד האתגרים שהנחתי לפני לטיפול עם כניסתי למשרד הוא העלאה משמעותית של שיעור הבנות שבוחרות ללמוד מקצועות מדעיים כבר בגילאי בתי הספר".

באולימפיאדה השתתפו למעלה מ-300 תלמידי חטיבות ביניים מצטיינים מכ-100 בתי ספר ברחבי הארץ. הקבוצות שיקפו פסיפס של החברה הישראלית ובהן תלמידים דתיים וחילוניים מהמרכז ומהפריפריה, מהחברה הערבית, בני העדה הדרוזית, בדואים ועולים חדשים.

במסגרת התחרות, שהתקיימה ביום רביעי האחרון בשיתוף עמותת Ytek בטכניון, נדרשו התלמידים למלא כמה משימות תחת הכותרת "רובוט חכם בכביש חכם". במסגרת זו נתבקשו הצוותים לתכנת שלושה רובוטים - הראשון מדמה הולך רגל, השני מדמה תמרור 'עצור' עולה ויורד והשלישי רובוט רכב נוסע.

המשימה היתה לתכנת את הרובוטים כך שרובוט הרכב מזהה את הכביש וכיוון הנסיעה בו. כשהרכב מגיע לתמרור שחוסם את הכביש הוא נדרש לעצור ולאפשר לרובוט הולך הרגל לחצות בבטחה. לאחר שרובוט הולך הרגל עבר, על התמרור להתרומם ולאפשר לרכב להמשיך בנסיעה עד קצה המסלול. הצוות שהשלים את המשימה במלואה בזמן הקצר ביותר וענה על שאלון בתחום זכה בניקוד הגבוה ביותר.

"העתיד הטכנולוגי טמון ברובוטיקה ומי שיעשה את העתיד אלו הצעירים של היום" אמר דנון באירוע, "באמצעות מיזמים חווייתיים מסוג זה אנחנו מציגים את הרלוונטיות של המדע לחיי היום-יום, מציתים את הדמיון של הילדים ומאתגרים את יכולות החשיבה והתכנון שלהם".