גם אונר"א על הכוונת
גם אונר"א על הכוונת פלאש 90

ראש סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א) מודה כי חמאס הסתיר נשק במתקני הארגון והשתמש בו לירי על ישראל במהלך מבצע "צוק איתן".

"אנחנו היינו אלה שמצאו את מצבורי הנשק במתקנים שלנו במהלך סריקות", אומר פייר קראהנבול בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות", "הסיבה לכך שכל העולם ידע מכך היא שאנחנו יידענו אותם".

"ידענו שהגילוי יוביל לתגובות קשות נגדנו בישראל", הוא מודה, "אבל נסה לדמיין מה היה קורה אם לא אנחנו היינו אלה שמפרסמים את זה. עצם הפרסום רק מוכיח שאנחנו לא מוכנים לסבול את זה ולהבליג על כך".

במהלך מבצע צוק איתן נכנס קראהנבול לרצועת עזה שלוש פעמים, ולא היסס לתקוף את חמאס בפומבי. "אני הייתי הגורם הבינלאומי הבכיר היחיד שגינה את ירי הרקטות מרצועת עזה לישראל", הוא אומר, "ולא עשיתי זאת ממקום שנוח וקל לדבר ממנו כמו ירושלים או ז'נבה, אלא מתוך רצועת עזה עצמה. אני יכול להעיד על עצמי שאני לוקח את החוק הבינלאומי ברצינות יתרה, ואם אני יודע שרקטות נורות בכוונה לאזורים שבהם יש אוכלוסייה שעלולה להיפגע מכך - אני מגנה".

ראש אונר"א לא חוסך ביקורת גם מישראל, בעיקר על תקיפת בית־הספר של אונר"א בג'באליה.

"ביום שלמחרת התקיפה ביקרתי בבית־החולים את הילדים הפצועים, וראיתי בעיניים של ההורים שלהם שעמדו לידם מה זה אומר שאין לך את היכולת להגן על הילד שלך", נזכר קראהנבול. "כשאני רואה שכונות שלמות בעזה שנהרסות על ידי צה"ל, או שיש בתי־ספר של אונר"א שנפגעים אחרי שהעברנו לצה"ל תריסר פעמים את המיקום שלהם והבהרנו שיש שם אזרחים, אז בוודאי שנוציא הודעת גינוי. המחיר של המבצע האחרון היה גבוה מאוד: 540 ילדים הרוגים ו־3,000 ילדים פצועים. זה לא מתיישב עם האמירה הישראלית שננקטו כל האמצעים כדי להפחית למינימום את מספר הנפגעים".