יוזל מחיר ביטוח החיים למשכנתא

אגף שוק ההון פרסם טיוטת תיקון תקנות הקובעת תקרה לעמלות סוכנים עבור ביטוח חיים למשכנתא, "הגברת התחרותיות בענף הביטוח".

ישי קרוב , ל' בסיון תשע"ה

כביש 6. ארכיון
כביש 6. ארכיון
פלאש 90

אגף שוק ההון במשרד האוצר פרסם היום (רביעי) טיוטת תקנות הקובעות לראשונה תקרה לעמלת סוכנים המשולמת בביטוח חיים למשכנתא.

מהלך זה צפוי להוזיל את עלויות ביטוח חיים למשכנתא ולהקל על ציבור רוכשי הדירות.

תיקון התקנות קובע כי שיעור העמלה המרבי עבור שיווק פוליסות ביטוח חיים למשכנתא לא יעלה על 20% מסך הפרמיה המשולמת, בניגוד לכ- 40% המשולמים כיום.

יש לציין כי רכישת הפוליסות מחוייבת על ידי הבנקים, אשר דורשים מלווי המשכנתאות לרכוש פוליסת ביטוח חיים. חלק ניכר מפוליסות אלה משווק על ידי סוכנויות ביטוח של הבנקים עצמם.

במקביל לכניסת התקנות לתוקף צפויה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לפרסם מחשבון ביטוח חיים שיאפשר השוואת מחירים בחברות השונות. מדובר במהלכים משלימים שיגבירו את התחרות בענף ויפחיתו את מחירי הביטוח.

שר האוצר, משה כחלון, אמר "אנו פועלים להפחתת מס המונופול שמשלמים הצרכנים בישראל ולהגברת התחרותיות בענף הביטוח. הוזלת ביטוח החיים היא צעד נוסף בסדרת מהלכים שבכוונתנו לבצע בתקופה הקרובה על מנת לממש מטרות אלו. כפי שאמרתי בעבר, נפעל להכניס תחרות בכל מקום בו קיימת ריכוזיות. התחרות היא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן והדרך הטובה ביותר להורדת מחירים".

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, אמרה כי "הפחתת העמלות במקביל לפרסום הצפוי של מחשבון ביטוח חיים יביאו להגברת התחרות ולהקטנת עלויות ביטוח החיים למשכנתא".

בלשכת סוכני הביטוח אמרו כי מדובר ב"צעד רע העומד בניגוד לכל כללי התחרות של כלכלה חופשית. מטרת טיוטת האוצר היא להסיט את תשומת הלב מהמצוקה האמתית של יוקר הדיור בישראל, ובוודאי שלא יתרום לפתרונה. האם השלב הבא יהיה הגבלת שכרם של אדריכלים, מהנדסים או כל בעל מקצוע חופשי אחר הקשור לדיור?. האם באמת מאמין הרגולטור כי הגבלת שכרם של סוכני הביטוח, אשר רובם בעלי עסקים קטנים, היא שתביא לפתרון משבר הדיור? כמובן וקל יותר לפגוע בחוליה החלשה יותר בענף הביטוח, וחבל שכך".