הקונגרס יציין 30 שנה לשימור בתי קברות יהודים

מי שעמד בראש החץ לרתימת ארה"ב לשימור בתי העלמין במזרח אירופה היה הרב צבי הרשל קסטנבוים ז"ל שזכה להציל עשרות בתי עלמין מכליון.

חיים לב - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ה

הקונגרס יציין 30 שנה לשימור בתי קברות יהודים-ערוץ 7
בית קברות בפולין.
צילום: פלאש 90

בקונגרס שבוושינגטון יערך היום (חמישי) כינוס מיוחד לציון שלושים שנה להקמת הועדה לשימור מורשת ארה"ב ברחבי העולם.

הועדה לשימור מורשת ארה"ב ברחבי העולם הוקמה לפני שלושים שנה על ידי עסקני היהדות החרדית בארה"ב כדי לפעול להצלת בתי קברות יהודיים במזרח אירופה. עד אז נמנעה ארה"ב מלהתערב ישירות באינטרסים במדינות מזרח אירופה שהיו תחת שלטון הקומוניסטים.

לאחר לחצים והשתדלויות רבות חוקק נשיא ארה"ב דאז רייגן, חוק המאשר לפעול בצורה רשמית באינטרסים של שימור מורשת ארה"ב ברחבי העולם, ובכלל זה שימור בתי קברות ובתי כנסת יהודיים במזרח אירופה.

מי שעמד בראש מאמצים אלו היה הרב צבי הרשל קסטנבוים ז"ל, שפעל בנחישות כדי להשיג את הכרת ארה"ב באינטרסים יהודיים במזרח אירופה, ובכך זכה להציל עשרות בתי עלמין מכליון.

במלאות שלושים שנה להקמת הועדה יערך היום בקונגרס אירוע מיוחד בהשתתפות סנאטורים בכירים מכל חברי הבית, ראשי מפלגות ודיפלומטים, שיתכנסו לעלות את זכרו של הרב הרשל קסטנבוים ז"ל. יו"ר האירוע יהיה בנו הרב אליעזר קסטנבוים שיגיע עם משלחת גדולה של רבנים ועסקנים להשתתף באירוע המיוחד לזכרו של אביו.

יוזם האירוע, עזרא פרידלנדר מנכ"ל קבוצת פרידלנדר, אמר כי "זהו אירוע של הכרת הטוב לאיש שהציל עשרות בתי עלמין, ומציין שלושים שנה לועדה שהיא שם דבר בעולם העסקנות של היהדות החרדית בארה"ב".