צ'ק פתוח לשקר?
צ'ק פתוח לשקר?צילום: עזרא גבאי

פוליטיקאים נקלעים לא אחת למצבים בהם הם נדרשים להביע את עמדתם בסוגיות שונות. לעיתים אם אותו איש ציבור יחשוף את המידע שיש ברשותו או את דעתו, הוא יחולל נזק.

הדבר בולט לציבור עוד יותר במהלך ראיונות בתקשורת בהם המראיין דוחק בפוליטיקאי להביע עמדה או לחשוף מידע כלשהו.

איש ציבור שרוצה לפעול על פי רוח ההלכה מוצא את עצמו נתקל בדילמה על השלכות אמירת האמת על בסיס יומי ולא רק מול אמצעי התקשורת. במילים אחרות - האם לומר את האמת כפי שהיא או פשוט לשקר?

בשאלה זו עסקו היום (חמישי) בבית המדרש לאנשי ציבור של מפלגת תקומה-האיחוד הלאומי. בכינוס שנערך ברחובות בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל, ח"כ בצלאל סמוטריץ ועשרות אנשי ציבור מרחבי הארץ, נערך לימוד משותף בסוגיית 'שינוי דברי אמת מפאת השלום'.

מטרת הלימוד שנערך בהובלתו של הרב שמעון כהן, מרבני האיחוד הלאומי, היא ללבן את הסוגיה במישור ההלכתי ולהקנות כלים לפתרון ולהתמודדות לכל אותם אנשי ציבור שמבקשים לפעול בהתאם לרוח ההלכה.

אופיר סופר, מנכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי וממקימי בית המדרש אמר כי "המשמעות של בית מדרש כזה היא בראש ובראשונה בעצם הבירור המשותף לאנשי ציבור, במטרה לפעול לפי רוח ההלכה. זו לא רק מסגרת המספקת הפתרונות ההלכתיים לדילמות השונות שמאפיינות את מי שעוסק בצרכי ציבור, אלא עצם ההשתתפות בה תחדד לנו את עולם הערכים אליו אנו מחויבים".

הרב שמעון כהן אמר כי "כאשר ערך השלום מתנגש עם ערך האמת, במצבים מסוימים יש לתעדף את השלום. אין הכוונה שההלכה נותנת כאן צ'ק פתוח לשקר, אלא עיקרון שמנחה אותנו לשמור על שלמות החברה ויש להתנהל בו ביושר ובתבונה.

לדבריו, ''העיקרון הזה בא לידי ביטוי כדוגמה במחלוקת הידועה בין בית הלל ובית שמאי בשאלת שמחת חתן וכלה – במידה והכלה אינה מושלמת, האם לברך ולומר כלה נאה וחסודה או פשוט לומר את האמת?

"באותו אופן", הסביר הרב כהן, "אנשי ציבור מחויבים להלכה ואין לומר דברי שקר, אולם האחריות הציבורית שלהם גדולה מאוד. ובמצבים מסוימים הם חייבים ואף מצווה לשנות 'מפני דרכי שלום'".

"תכני הלימוד בבית המדרש הזה מהווים עבורי כלי עבודה", אומר חבר מועצת עיריית רחובות אמיתי כהן. "הפעילות הציבורית שלי חייבת להיעשות במסגרת הערכים שאותם אני מייצג עם כל המורכבויות ההלכתיות עימן אני מתמודד מדי יום".