אטינגר בחשמונאים
אטינגר בחשמונאים נשים בירוק

המערכת המדינית ממשיכה לשמור על שתיקה, בעקבות המאמר יוצא הדופן בחריפותו נגד הנשיא האמריקני ברק אובאמה וממשלו, שפירסם השבוע השגריר בארה"ב לשעבר, ח"כ מייקל אורן.

המאמר, מהווה קדימון בעצם, לספר שלם בנושא, שיצא בשבוע הבא, ובו חולק אורן עם הציבור את זכרונותיו מארבע שנים בוושינגטון, ומצביע על כך שלנשיא האמריקני היתה כוונת מכוון לפגוע ביחסים עם ישראל.

אחרי מסע לחצים מצד האמריקנים, גינו את הדברים שני שרים, אבל מרבית הבכירים והמדינאים שמרו על שתיקה. יורם אטינגר, מומחה ליחסי ישראל וארה"ב, ומי שהיה ציר בוושינגטון, חושב שהניסיונות להרשים את האמריקנים באמצעות התנצלות - מיותרים.

"ההתנצלויות לדעתי שגויות, משום שההתנצלות באה מתוך חשש של פגיעה באינטרסים של ישראל. ההתנצלות, אני מניח, באה בשל טלפון זועם של שגריר ארה"ב בישראל", מסביר אטינגר. 

לדבריו, תגובה שכזו, גורמת בסופו של דבר, רק נזק לעמדה הישראלית. "להגיב בצורה כזו, על טלפון זועם או כעס בבית הלבן, זה לא מוסיף לכבודו של המתנצל. משום שההתנצלות מבהירה לגוף שלחץ והביא לה, שמדובר בבר שיח שכושר העמידה שלו מוטל בספק, וזה ימונף באירועים עתידיים נגדנו".

הוא מוסיף כי מי שהזדרזו לגנות, אולי התכוונו לטוב, אבל מבחן התוצאה הראה אחרת. "מי שמגנה את זה עושה זאת כדי לא לפגוע ביחסים, ואני חושב שדווקא ההתנצלות עלולה ליצור רושם לא נכון לגבי כושר העמידה של ישראל נוכח לחצים אמריקניים".

אטינגר עם זאת, אומר כי יכול להיות שאורן עשה צעד אחד יותר מדי. "האם זה ראוי ששגריר לשעבר יפרסם מאמר כזה וספר שכזה, קרוב יחסית לתום תקופת שירותו? אני לא חושב שזה ראוי", הוא אומר, אך מיד מבהיר: "ההנחה שמאמר כזה פוגע ביחסים, היא הנחה משוללת יסוד. אין ספק שמאמר כזה מרגיז, אבל תגובה כזו מנפחת את משקלו של המאמר ושל הכותב מעבר לכל פרופורציה".

הוא גם מבקר את התגובה האמריקנית לדברים ומבהיר כי "הספר והמאמר בסופו של דבר מביאים את המציאות כהוויתה. מה שמייקל אורן כתב על בוש - זה נכון. מי שאומר שזה "מחזה שווא" או "דימיון", או "ששגריר לא רואה את התמונה הכוללת", הוא או טועה בגדול או מטעה בצורה שערורייתית".

אטינגר, כאמור, מחזיק בדעה שאורן אומר בקול את מה שאחרים חושבים. "אין ספק, שכל מי שלומד את הנשיא אובאמה ממערכת הבחירות הראשונה לנשיאות ועד היום, יודע שהוא אינו סוטה כלל, מתפיסת העולם שהוא ניסח לפני שמונה שנים, והיא אינה נוחה לישראל, ולדעתי בראש ובראשונה גם לא נוחה לארה"ב, כיוון שאובאמה הביא לכרסום חסר תקדים בכושר ההרתעה האמריקני".

לסיום, הוא מבהיר כי דברים מסוג זה, רחוקים מלפגוע ביחסי המדינות. "לא המאמר ולא כותב המאמר משנים כהוא זה את שיתופי הפעולה עם ישראל, ואת העמידה מול אויבים משותפים, מהסיבה הפשוטה: זה בטל בשישים".