האדמו"ר מוויז'ניץ חזר בו: "אפשר להתייצב"

מודעות שפורסמו בקריית ויזניץ' בישרו על כך שהאדמו"ר מויז'ניץ מורה לתלמידים להתייצב לצו ראשון. הסיבה: כולם יתייצבו יחד ביום אחד.

חיים לב - ערוץ 7 , ב' בתמוז תשע"ה

חיילים חרדים גיוס צה"ל
חיילים חרדים גיוס צה"ל
פלאש 90

ממשיכים ביצירת הבנות בין החרדים לצה"ל: במשך שנתיים התנגד האדמו"ר מוויזניץ להתייצבות בחורי הישיבות לצו ראשון בלשכות הגיוס בטענה כי האווירה במקום אינה מותאמת לבחור ישיבה. בכך, הוא חלק על כלל חברי מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל, 'דגל התורה' וש"ס ויישר קו עם הרב שמואל אוירבאך המוביל קו קיצוני בכל הנוגע ליחסי החרדים וצה"ל ואף אוסר על תלמידיו להתייצב לצו ראשון.

הבוקר אירעה התפנית. מודעות שפורסמו בקריית ויזניץ' בבני ברק ובישיבות החסידות בישרו על כך שהאדמו"ר מויז'ניץ מורה לתלמידים להתייצב לצו ראשון. הסיבה: הסדר שגובש לפיו כלל בחורי הישיבות של החסידות יתייצבו ביום אחד בצורה מאורגנת ותחת פיקוח של גורמים בישיבות.

"תלמידים שעדיין לא התייצבו לצו ראשון כהוראת מרן אדמו"ר שליט"א, כמו גם בחורים צעירים שנולדו עד לתאריך כ"ז טבת תשנ"ט 16.1.1999 (למניינם) (אף אם טרם קיבלו צווי זימון לצו ראשון), יתייצבו יחד ביום מיוחד להתייצבות (ולא בימים אחרים!). ב'יום האחוד' יתייצבו כלל תלמידי ובחורי ויז'ניץ", לשון המודעה.

על פי המודעה, "התרת ההתייצבות – המיוחדת והמפוקחת – על ידי האדמו"ר מויז'ניץ, יצאה לפועל לאחר משא ומתן ארוך, אינטנסיבי וממצה, בנוגע לדרישות האדמו"ר, שערך סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן, בשליחותו, מול גורמים בכירים בצה"ל, לאחר הפקת לקחי 'ימי האחוד' שנערכו בתחילת הקיץ ולאור ההסכם הקואליציוני שנחתם בין יהדות התורה לממשלה".

במקביל, קוראת המודעה לבחורי הישיבות שנדרשו להתייצב זה מכבר ולא התייצבו בשל הוראתו - להסדיר מעמדם ולהתייצב בלשכת הגיוס.