הפסטיבל היהודי הגדול בפולין

הפסטיבל היהודי ה-25 ייערך בקרקוב ויציע פעילויות מיוחדות ביניהן סדנת הבישול היהודי בה ילמדו כיצד להכין גפילטע פיש ופלאפל.

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ה

הפסטיבל בפולין
הפסטיבל בפולין
צילום: יח"צ

עשרות אלפים מתושבי פולין יגיעו בימים הקרובים לעיר קרקוב על מנת לקחת חלק במאות האירועים שיציע להם הפסטיבל היהודי ה-25 שייפתח ביום חמישי הקרוב בעיר.

קונצרטים של מוזיקה יהודית, הרצאות וסרטים על ישראל והיהדות, שעורי עברית, סדנאות ריקודים ישראלים ואפילו סדנאות בישול אוכל יהודי. אלו רק חלק קטן ממגוון האירועים שמציע הפסטיבל היהודי שהפך לאחד מאירועי התרבות הפופולריים ביותר בפולין.

הפסטיבל הראשון התקיים כבר בשנת 1988, שנה לפני נפילת השלטון הקומוניסטי בפולין. יאנוש מקוך, 55, הוא האיש שעומד מאחורי הפסטיבל שהפך ברבות הימים למפעל חייו והדרך הפרטית שלו "להחזיר לתודעה את יהודי פולין ותרומתם האדירה לתרבות הפולנית" כפי שהוא מגדיר זאת.

מקוך נולד בעיר פוליי שבמזרח פולין ועד גיל 14 לא ידע את עברה היהודי של העיר. מפגש מקרי בחנות ספרים עם פרופסור להיסטוריה שינה את עולמו. "דיברנו על ספרים, והוא שאל אותי האם אני יודע כי חצי מאוכלוסיית העיר היתה יהודית" מספר מקוך. "זה שינה את חיי. מאותו יום התחלתי ללמוד על היהדות ולהתעניין בהיסטוריה והתרבות היהודית".

מספר שנים מאוחר יותר עבר מקוך לקרקוב שם החל בלימודים אקדמאים. הוא פגש סטודנטים נוספים שגילו עניין ביהדות, ובשנת 1988 החבורה החליטה לייסד אירוע שיוקדש לתרבות היהודית. "שכרנו אולם קולנוע קטנטן והפסטיבל הראשון כלל בעיקר הקרנת סרטים על ישראל וכמה הרצאות. היינו בטוחים כי לא יגיעו אנשים, אבל נדהמנו לגלות אולם מלא".

ההצלחה עודדה את מקוך וחבריו להפוך את הפסטיבל למסורת. מאז, בעזרת סיוע כספי של עיריית קרקוב, ממשלת פולין ותרומות מארגונים יהודיים בעולם, ובסיוע צוות עובדים שמרביתם פולנים קתולים צעירים שנדבקו באהבה של מקוך ליהדות, הפך הפסטיבל לאירוע ענק שנמשך עשרה ימים ונפרש על פני עשרות מקומות שונים בהם מתקיימים מאות אירועים.

אחד האירועים שהפכו לפופולריים ביותר מדי שנה הן סדנאות הבישול היהודי, כאשר הכרטיסים נמכרים זמן רב מראש לפולנים רבים המבקשים ללמוד כיצד להכין חומוס, פלאפל, אבל גם גפילטע פיש, קובה, קיגל ועוד. "הפסטיבל בקרקוב הוא אחד הפסטיבלים היהודיים הותיקים, החשובים והעדכניים ביותר בעולם. אני כל כך אוהב את ישראל, ובעיקר את ירושלים, כך שאני והצוות שלי מתמקדים מדי שנה בתרבות הישראלית והיהודית העכשוויים ובשנויים המתרחשים בה, ומביאים אותם לפולין. אנו יודעים שתמיד יירחף מעלינו הצל של אושוויץ-בירקנאו, אבל זוהי מורשת שהותירו לנו הגרמנים. המורשת שהותירו לנו אחינו ואחיותינו היהודים היא החיים, ולכן אנו מתמקדים בחיים והפסטיבל הוא חגיגה של חיים יהודיים בפולין. עבורי ועבור הדור הצעיר של ילדיי, התרבות היהודית והמגוון התרבותי שיש בישראל הוא לא רק מקור להשראה, אלא בעיקר מקור לגאווה.

אני גאה שיש לי את היכולת לבנות גשר לפיוס, ואת זה אעשה עד סוף ימיי" מספר מקוך בהתרגשות. על הפופולריות שצבר הפסטיבל ב-25 שנות קיומו יעידו גם מכתבי ברכה שקיבלו לאחרונה מקוך וצוותו מיו"ר הכנסת בישראל יולי אדלשטיין ומראש עיריית ירושלים ניר ברקת".

למרות שחשוב לו להבהיר כי מדובר בפסטיבל תרבות בלבד, עבור מקוך לאירוע יש גם מסר פוליטי, "הפסטיבל שלנו הוא השגריר הגדול ביותר של ישראל העכשווית בעולם. כיום, כאשר מדינות וחברות רבות כל כך מסרבים לתמוך או אפילו להראות תרבות ישראלית, אנחנו מזמינים אמנים מישראל שמציגים את היופי, העושר והגיוון של התרבות שנוצרה על ידי היהודים בארצם" אומר מקוך.

אירוע השיא של הפסטיבל מתקיים מדי שנה באחד מימי הפסטיבל האחרונים ונקרא "שלום ברחוב שירוקה". עשרות אומנים ועשרות אלפי צופים מגיעים לרחוב "שירוקה" ברובע היהודי בקרקוב ולאורך שעות ארוכות רוקדים ושרים לצלילי מוזיקה ישראלית ויהודית. הקונצרט זוכה להצלחה עצומה ומשודר גם בטלויזיה המקומית.