פלוגות מעורבות - מוגבלות ביכולת התגובה

פלוגות מעורבות של בנים בנות יכולות לשמור על חוק וסדר בשגרה, אך אינן יכולות לשמור או להגן מפני איומי מלחמה, אומר ח"כ מוטי יוגב.

ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ה

פלוגות מעורבות - מוגבלות ביכולת התגובה-ערוץ 7
מוטי יוגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) קורא למערכת הביטחון, בעקבות פיגוע הירי בדולב, להפיק לקחים מהאירוע, "לא להיות שאננים מהשקט שנראה לכאורה, כי מתחת לפני השטח יש אויבים ואותם צריך למגר".

יוגב ציין בראיון לרדיו קול חי, כי בכל מה שקשור ליהודה ושומרון, "יש כמה טעויות קונספטואליות ואשתדל בתפקידי כחבר בוועדת חוץ וביטחון להביא לתיקונן.

אני סבור ואני אפתח פה אולי תיבה גדולה, שפלוגות מעורבות של בנים בנות יכולות לשמור על חוק וסדר בשגרה, אך אינן יכולות לשמור או להגן מפני איומי מלחמה. יש כמה דברים שעולים לי גם מתוך הפיגוע כהערכת מצב או כהפקת לקחים, חלקם אני מוכן לומר כאן בשידור ואמרתי, חלקם אני מעדיף שיישארו בחדרים הסגורים. 

בשטח יש פלוגה שהיא נהדרת ואנשיה מסורים ולא באתי לפגוע בהם חס וחלילה אבל המענה אותו יכולות לתת פלוגות מעורבות, בנים בנות, הוא מענה מוגבל. זה מענה מוגבל, שאיננו יכול לפתח אירוע לוחמתי, לסגירות, למרדף, אלא בעיקר לשיטור וביהודה ושומרון עוד לא הגענו לשלב הזה. נגיע אליו בהמשך".

עוד הוסיף יוגב כי דבריו אינם באים מתוך רצון להדרת נשים, "אני סבור שיש בנות שעושות את תפקידן טוב יותר מבנים בתפקידים אחרים ועדיין זוהי דעתי המקצועית והערך העליון הוא ביטחון ישראל וחיי האדם ולא שוויון".

"טייסת ונווטת הם תפקידים שכנראה יש בנות איכותיות מאד שיכולות למלא, בדרך שגם במקורותינו דבורה הייתה שופטת ורמטכ"לית בקרב, וכך גם היו גיבורות לאורך כל הדורות וכנראה שיש נשים בודדות שכאלה וזה מתאים אולי לחלקן, אבל לא באופן גורף לקבוצות, וודאי לא באופן המעורב שמטה את הדברים.

במקומות שבהם יש איום, אויבים, נשק או עם אמצעי ירי אחרים, לא מקומן של פלוגות מעורבות. זה אחד הלקחים שלי מהאירוע הזה, סברתי כך גם קודם אבל סברתי את הלקחים בסוף השבוע הזה וזו דעתי הברורה ואני גם משמיע אותה".