'ח"כ על משט התומך בחמאס מבצע עבירת בגידה'

ד"ר חיים שיין סבור שהמענה למשטים לעזה הוא בעיקרו בזירה ההסברתית בה יש להוכיח כי אין מצור על עזה: ח"כים במשטים בוגדים מוסרית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בתמוז תשע"ה

'ח"כ על משט התומך בחמאס מבצע עבירת בגידה'-ערוץ 7
הרב ד"ר חיים שיין
יוני קמפינסקי

בדיון סביב המשט המתקרב לחופי עזה, המשט שצפוי לערוך תחנה קצרה בחופי יוון כדי להעלות אליו את חבר הכנסת באסאל גטאס, קובע ד"ר חיים שיין מהמרכז האקדמי שערי משפט כי בראש ובראשונה יש לזכור ש"אין שום מצור על עזה".

"אין מצור על עזה כשמדובר על סוגיות הומניטאריות. אם היו רוצים להעביר חומר הומניטארי איען שום בעיה לעשות זאת באופן מסודר דרך מעבר כרם שלום", הוא קובע, "אלה רק יאכטות שמבקשות לבצע פרובוקציה הסברתית".

באשר לתכולתו של המשט הנוכחי מעריך ד"ר שיין כי זה לא יכלול אמצעי לחימה ועיקר מטרתו היא תודעתית הסברתית. "אחרי המרמרה הם הפיקו לקחים, ואני מניח שאין שם כלי נשק על היאכטות הללו. זו פרובוקציה הסברתית נגד מדינת ישראל וחבל מאוד שחברי כנסת ישראלים לוקחים חלק בפרובוקציה נגד המדינה שבה הם משרתים".

שיין אינו מקבל אמירות לפיהן הח"כים הערבים הם פלשתינים ולכן צריכים לתמוך בחמאס: "החמאס בעזה הם האויבים שלנו. הם ירו טילים כדי להרוג כמה שיותר יהודים. חברי כנסת שמייצרים פרובוקציה הסברתית למען החמאס הם משתפים פעולה עם האויב ומותר לנו להגן על עצמנו מפני האויב ולכן ח"כ שמשתף פעולה עם האויב מבצע עבירה שהיא בגידה", אומר ד"ר שיין ומבהיר שאינו מתכוון שיש לדון ח"כ שכזה כבוגד למיתה אלא מדובר בבגידה ערכית מוסרית.

"יש לישראל מאבק קשה עם הפלשתינאים שיוכרע במו"מ. בתוך העניין יש ארגון טרור שהוא החמאס שמבקש ללא הרף לפגוע בישראל. אם ח"כ ישראל משתתף במשט שנועד לסייע לחמאס זה שיתוף פעולה עם האויב המר ביותר של ישראל".

"צר לי שבית המשפט העליון גילה הבנה לחופש הביטוי גם במקרה של חנין זועבי. אין כאן עניין של חופש ביטוי אלא זכותה של דמוקרטיה להתגונן ובית המשפט לא יכול להפריע להתגוננות כזו", אומר ד"ר שיין הסבור כי מאחורי עמדתו העקרונית של בית המשפט עומדת תפיסה מוטעית ולפיה הכרה מופרזת בחופש הביטוי תעניק לישראל לגיטימציה במוסדות בינלאומית. "לא בטוח שזה נכון", הוא מעיר.

לטעמו של שיין על הכנסת להגיב כמו גם לדעת הקהל הישראלית. ומה לגבי הסיכוי לעתירה של אזרח שיטען שתמיכה בחמאס פוגעת בו באופן אישי, ובשם טענה זו יעתור נגד חברי הכנסת המשתתפים באירועים כדוגמת המשט? ד"ר שיין אינו בטוח שמהלך כזה יצלח. "יש בעייה, כי לחברי כנסת יש חסינות ויש שמשתמשים בחסינות הזו בציניות. לכן אני מטיל ספק אם אזרח פרטי יוכל לעורר מהלך. אולי אם יגיש תלונה ליועמ"ש הדבר ייחקר ובהמשך יוביל לפעולה".

שיין אינו מקבל את הטיעון ולפיו התנהלות שכזו היא רצונו של הבוחר הערבי המבקש לראות את אנשיו מקדמים מהלכים שיובילו להקמת מדינה פלשתינית וסוף ה"כיבוש". "החמאס לא רוצה להביא שלום", הוא אומר. "החמאס לא מסתפק בגבולות 67' או 48', אלא להביא לחיסולה של הישות הציונית. שלום עושים בהסכמים ובמו"מ ישיר. מי שמטרפד את המהלך הזה הוא אבו מאזן, חמאס והשותפים שלהם".

שיין סבור כי המענה למשטים צריך להיעשות בזירה ההסברתית בינלאומית, ובזירה זו להציג ולהוכיח את תכליתם של המשטים כמו גם את העובדה שאין כל מצור על רצועת עזה וגם בטון מועבר אליה על אף שחלקו משמש לבניית מנהרות ועמדות צבאיות נגד ישראל.

להערכתו הציבור הישראלי ערבי מעוניין גם הוא לראות את נבחריו עוסקים בתשתיות, ארנונה, חקיקה וכיוצא באלה ולא בסוגיות מדיניות ותמיכה בטרור ובפלשתינים, אלא שהם חוששים ומפחדים. "הציבור הערבי בישראל מפחד", הוא אומר ומזכיר כי הקיצוניים של האיסלאם אורבים להם בכל מקום.