"התעמרות בעובד מנוגדת לתורה ופוגעת בכבודו"

על פי נתוני משרד הכלכלה, 30% מהעובדים השכירים בישראל נחשפו להתעמרות משמעותית במקום העבודה על ידי מנהלים, עמיתים או לקוחות.

רעות הדר , ז' בתמוז תשע"ה

דרעי במשרד הכלכלה
דרעי במשרד הכלכלה
צילום: יונתן סינדל פלאש 90

שר הכלכלה אריה דרעי השתתף הבוקר (רביעי) בדיון בכנסת שערכה ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) בנושא התעמרות בעובדים במקום העבודה.

דרעי אמר כי "התורה מצווה לשמור על כבוד האדם – התעמרות בעובד גם מנוגדת לתורה ופוגעת בכבודו, אבל גם פוגעת באופן ממשי ביכולתו של העובד לתפקד וליצור במהלך יום העבודה ולכך יש השלכות ופגיעה גם במעסיק".

השר הוסיף כי "משרד הכלכלה, בראשותי, יעשה כל שניתן כדי לטפל בתופעה זו ואני שותף אמיתי של כל מי שיפעל לטיפול בנושא".

יצוין כי על פי נתוני משרד הכלכלה, 30% מהעובדים השכירים בישראל נחשפו להתעמרות משמעותית במקום העבודה על ידי מנהלים, עמיתים או לקוחות. הממצאים מתבססים על סקרים, עבודות ומחקרים שנעשו בשנים האחרונות במינהל המחקר במשרד הכלכלה בנושא.

בסקר מקיף, משנת 2012, נכללו מספר רב של שאלות בנוגע לסוגי התעמרות שונים, תדירותן (מ"אף פעם" ועד ל "לעיתים מאוד תכופות"), וכן לגבי זהות הגורם המתעמר: מנהל, עמיתים לעבודה ולקוחות.

מטבע הדברים, אופן ההגדרה משפיע על שיעור ההתעמרות כשהגדרה מרחיבה מגדילה את שעור הנפגעים ולהיפך. עפ"י ההגדרה הרחבה של "התעמרות בעבודה", למעלה ממחצית מהמרואיינים (55.4%) דיווחו כי חוו לפחות התעמרות אחת בעבודה.