ריבלין בטקס
ריבלין בטקס צילום: מארק ניימן - לע"מ

מחאה אישית וציבורית הביע הפעיל הירושלמי אפרים הולצברג ביומן ערוץ 7 נגד המפגש שהתקיים במשכן הנשיא בין נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לבין נציגי ארגון הנוער ה"גאה" 'איגי'.

"אני סוער וגועש מאז ששמעתי על המפגש הזה. אני לא מאמין שדבר כזה קרה במשכן נשיאי ישראל בעיקר כשמדובר בנשיא עם שם כזה, ריבלין, ממשפחה חשובה כל כך, משפחה שורשית שמגיעה עד תלמידי הגאון מוילנא".

מוסיף הולצברג ותוהה מה מצא נשיא המדינה לכנות את נציגי 'איגי' כ"פאר של נוער": "ריבונו של עולם, מה קורה פה? הם סיפרו לו שהולכים לפעול בקרב הנוער בכל הארץ. הנוער בארץ אין לו זהויות בנושא הזה, לבוא לנוער תוהה וטועה ולהציע לו דברים שלא מתאימים לעם ישראל. מספיק שילד אחד ייפול בפח וישנה את כל החיים שלו, זה עולם מלא. אז זה פאר של נוער? אני ממש מזועזע. אצלי פאר של נוער זה בני עקיבא, צנחנים, מאיר הר ציון, סיירת מטכ"ל, אבל להגיד לנוער שעובר על כל מה שכתוב בתורה שהוא פאר של נוער?".

מזכיר הולצברג את הדיבר 'כבד את אביך ואת אמך' והעולה ממנו – המודל המסורתי, הישן והטוב, של משפחה: "אבא ואמא ולא אבא ואבא או אימא ואימא".

"עם ישראל לא יכול להרשות לעצמו את הפריבילגיה של סאן פרנציסקו או ניו יורק. אנחנו בארץ הקודש ואין בה הנחות. הארץ מקיאה על מעשים שכאלה. על דברים כאלה ה' מעניש בצורה מאוד קשה".

הולצברג נשאל אם אינו מבין את הצורך של נשיא המדינה לחבק ולתמוך בקבוצה שחשה שהיא מדוכאת ומצויה בשולי החברה הישראלית. במענה הוא אומר כי גם הוא עצמו היה רוצה לעזור להם, אך היה פועל באופן אחר. "הייתי פונה לסגן שר הבריאות שייתן יותר ייעוץ נפשי ופסיכולוגי. יש אתרי אינטרנט שמסייעים לעזור, להתרפות ולהיות נורמטיביים. אפשר לעזור להם. הם אנשים טובים אבל הם ירדו מהמסלול של עם ישראל".

ממשיך הולצברג ומזכיר כי בארץ ישראל היו שבעה עמים שגורשו משום שעשו מעשי תועבה. "אנחנו אמנם עם בחירה אבל ה' יגרש גם אותנו. הרמב"ן שואל למה סדום ועמורה נשרפו בצורה חמורה כל כך? הרי יש הרבה ערים בעולם שיש בהם מעשים כאלה. אלא שכאן זה בארץ הקודש ובארץ הקודש עיני הקב"ה מסתכלות יותר בחומרה".

עוד מעיר הולצברג ותוהה כיצד זה דגל הגאווה מעוטר בצבעי הקשת דווקא. "אחרי המבול ה' יצר את הקשת כאות שלא לעשות את המעשים שבגללם קרה המבול, והם לוקחים את הקשת לנופף בה. זה דבר והיפוכו".

בדבריו מספר הולצברג כי בפגישותיו בימים האחרונים עם שורת רבנים ובהם הרב נבנצל, הרב יעקב כץ, הרב טאו, הרב אבינר, הרב קנייבסקי ואחרים אלה ביקשו ממנו בזעזוע למחות, גם בשמם. "כל אלה שתמכו בבחירתו של ריבלין וביקשו למחות ולהגיד לו שיחזור לתלם. הנשיא נושא את השם ריבלין המגיע עד תלמידי הגר"א שבנו את ירושלים המחוברת מירושלים של מעלה לירושלים של מטה, וכבוד הנשיא צריך לדעת שהוא בעיר הקודש והוא נציג של עם הקודש וכך צריך להתנהג. זה מחייב אותו".

את עיקרי דבריו של הולצברג העברנו לדוברות נשיא המדינה על מנת לקבל את תגובתם, אך שם ביקשו שהולצברג עצמו יפנה אליהם באופן אישי, ותגובתם לדברים תהיה אליו באופן ישיר ואישי.