ח"כ קרא: הלינץ' גרם נזק לדרוזים

ראשי העדה הדרוזית ביקשו להתנער מההתפרעויות במג'דל שמס, אך נראה כי גורמים בסוריה ובאירן מבקשים להתסיס במתכוון את הדרוזים בגולן.

אבינדב ויתקון , ח' בתמוז תשע"ה

ח"כ קרא: הלינץ' גרם נזק לדרוזים-ערוץ 7
כיצד הגיע המודיעין לדרוזים? האמבולנס שהותקף
צילום: Basel Awidat , פלאש 90

המתח בין הדרוזים למדינת ישראל הגיע השבוע לשיא, זאת לאחר הלינץ' שביצעו תושבים דרוזים מרמת הגולן בפצועים סורים שהובלו באמבולנס צבאי לטיפול בישראל.

פצוע אחד נהרג והשני נפצע אנושות. שני חיילי צה"ל שנסעו ברכב נפצעו קל.

המתח בקרב העדה הדרוזית בישראל גבוה מזה זמן, זאת לאחר כמה מקרי הרג של דרוזים בסוריה, כולל שמועות על מעשי טבח שונים. בתחילת השבוע הותקף בכפר הדרוזי חורפיש שבגליל אמבולנס צבאי שעבר ביישוב עם פצועים סורים שהובלו לטיפול בישראל. האירוע הסתיים בלי נפגעים של ממש, אולם ביום שני בלילה תקפו המונים מכפרי הדרוזים בגולן אמבולנס צבאי שהוביל שני פצועים סורים דרך הכפר הדרוזי מג'דל שמס בדרכו לאחד מבתי החולים בארץ. הלינץ' האכזרי, שתועד במצלמות הפורעים והופץ ברשתות החברתיות, בוצע בנווה אטי"ב, לשם ניסה הרכב הצבאי להימלט לאחר שהותקף. לאחר הרצח יצאו תושבי מג'דל שמס לחגוג את הטבח ברחבי הכפר, תוך הנפת דגלי סוריה.

התגובות למעשה בתוך החברה הדרוזית חלוקות, קרוב לוודאי בהתאם להערכה בדבר גורלם האמיתי של הדרוזים בסוריה בימים אלה. "את השאלה למה עשו מה שעשו לפצועים הסורים אתה יכול לשאול את ניצולי השואה", אומר העיתונאי הדרוזי סמיר חלבי. "האם ניצולי השואה היו מאפשרים סיוע הומניטרי לפצועים נאצים? רק לפני יומיים-שלושה נרצח ילד דרוזי בן 12 בכפר ח'אדר הסמוך לגבול הישראלי בגולן", אומר חלבי, "יש לו קרובי משפחה במג'דל שמס וכל הרחוב הדרוזי בישראל רותח. היו הרבה סימנים שזה הולך לקרות, והנה זה קרה. למה ממשיכים לקחת פצועים של א-נוסרה? למה עוברים בלי ליווי ואבטחה דווקא דרך כפרים של דרוזים? למי יש אינטרס להכניס את הדרוזים בארץ לסיפור הזה? כל מה שביקשנו זה שלא יטפלו יותר בפצועים של רוצחי הדרוזים, הטרוריסטים הסונים".

דיסאינפורמציה של נסראללה

כמה שאלות חמורות עולות ביחס לאירוע: מדוע פעמיים השבוע עבר רכב צבאי בודד בלב יישוב דרוזי ובו פצועים סורים, על אף המציאות הקשה ברחוב הדרוזי? מנין הגיע מודיעין בזמן אמת לאותם מתפרעים, על כך שברכב ספציפי ישנם פצועים סורים? האם צה"ל והשב"כ אדישים לאיסוף מודיעין של דרוזים בתוך צה"ל וברמת הגולן בכלל?

בעקבות הלינץ' התכנסה ההנהגה הדתית והפוליטית של הדרוזים בישראל לכנס חירום בקבר נבי שועייב (יתרו), בראשות מנהיגה הדתי של העדה שייח' מוואפק טריף, חברי הכנסת חאמד עאמר ואיוב קרא, וכן ראשי מועצות ונכבדים שונים שגינו בחריפות את המעשה. "מדובר במעשה נפשע, המנוגד לחלוטין לערכי העדה הדרוזית אשר נודעה מדורי דורות בסיוע ובעזרה לזולת, גם כאשר מדובר באויבים", נאמר בהודעת הסיכום. "אנו חיים במדינת חוק. כל פעולת מחאה צריכה להיות במסגרת גבולות החוק בלבד. יש להגיע למעורבים באירוע ולמצות עמם את הדין. מדובר באירוע בודד, אשר אירע ברמת הגולן על ידי פורעי חוק, ואיננו מעיד על בני העדה הדרוזית בישראל, שהם שומרי חוק".

המנהיגות הדרוזית ברמת הגולן החרימה את האירוע, מה שמחזק את הסברה שמה שנראה כפרעות ספונטניות מתוך זעם על הנעשה בסוריה, אינו אלא בחישה מכוונת ומתוזמנת על ידי הכוחות החזקים שבוחשים ברמת הגולן: נאמני סוריה הנתמכים בידי חיזבאללה ואיראן, וכמובן, מה שנשאר משלטון אסד.

ח"כ איוב קרא מכחיש שמדינת ישראל מטפלת בפצועים מקרב ארגוני הטרור, ומאשים את חיזבאללה ואסד בניסיון להרחיב את מלחמת האזרחים הסורית אל הגולן הישראלי. "בימים האחרונים ראיתי כמה דיסאינפורמציה נסראללה מזרים לרשתות התקשורת אודות מעשי טבח דמיוניים בדרוזים בסוריה, דבר שפשוט לא נכון. הדבר הזה שטף את מוחם של אספסוף שולי, שרוב מוחלט של העדה לא מקבל אותם. לדרוזים בסוריה לא קורה כלום כל זמן שהם לא תוקפים את המורדים. יש מחלוקת פנימית בקרב הדרוזים בסוריה אם לצאת להילחם לצד אסד או לא, והם מנסים לגרור את תושבי הגולן לזה, בחסותו של נסראללה. התוצאה של מה שקרה בנווה אטי"ב היא לא הגנה על הדרוזים, כמו שמישהו חושב, אלא ההפך: הפקרת הדרוזים בסוריה לנקמות דם אכזריות ובנוסף – פגיעה חמורה בתדמית הדרוזים בישראל. רצח הפצועים פירושו נזק אדיר לאחינו בסוריה, שכן האנשים האלה שמגיעים לטיפול בישראל הם צינור של מידע והעברת מסרים חשוב מאין כמוהו. אבל לצערי, התרבות המזרח-תיכונית לא מסוגלת לקלוט את המסר המערבי התרבותי של מדינת ישראל, לפיו כל אדם פצוע זכאי לטיפול רפואי והצלת חייו".

המשטרה חוששת מהדרוזים

אולם לא רק הפוליטיקה הפנים-עדתית בסוריה מנהלת את הפורעים הדרוזים במג'דל שמס, אלא גם, ואולי בעיקר, חולשתה של מדינת ישראל ומדיניות הריצוי האינסופית שלה כמעט כלפי העדה הדרוזית, הן בגליל והן בגולן. ספק אם ייעצרו הפורעים שרצחו את שני הפצועים הסורים, ואם כן, ספק רב יותר אם יואשמו ויורשעו ברצח. מדינת ישראל היססה זמן רב מלעצור את הדרוזים שרצחו את החייל נתן עדן זאדה, שנחטף מידי שוטרים ונרצח בלינץ' בשפרעם בשנת 2005, לאחר שפתח באש באוטובוס שנסע בשכונה הדרוזית בעיירה. גם לאחר שהרוצחים נעצרו לבסוף ונשפטו, הם לא הואשמו ברצח ונגזרו עליהם עונשי מאסר מגוחכים של עד שנתיים. בפרעות פקיעין בשנת 2007, בהן פורעים דרוזים החריבו למעשה את ההתיישבות היהודית בכפר, המשפחות היהודיות בכפר נסו על נפשן, שוטרת נחטפה ואש חיה נורתה על שוטרים, ושוב - לא נעצרו כלל חשודים, וכל האירוע הסתיים ב"סולחה" עם משטרת ישראל.

אירועים דומים של אלימות חמורה של דרוזים נגד שוטרים, פקחי רשות מקרקעי ישראל ורשות שמורות הטבע, לא מטופלים אף הם באכיפת חוק, אלא ב"הידברות" כזו או אחרת. הסכנה שביציאה משליטה אינה פועל יוצא של מצוקת הדרוזים המזדמנת, אלא מהעדר מוחלט של אכיפת חוק סמכותית כלפי העדה, מדיניות רבת שנים שהאנרכיה של מג'דל שמס היא הפרי המר והמסוכן שצמחה ממנה.