הרוג ופצוע בפיגועי טרור

ההסלמה הביטחונית הצפויה גבתה את חייו של דני גונן הי"ד ולוחם מג"ב נפצע בפיגוע דקירה סמוך לשער שכם.

חגי הוברמן , ח' בתמוז תשע"ה

הרוג ופצוע בפיגועי טרור-ערוץ 7
דני גונן הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

אווירת האלימות המוכרת של חודש הרמדאן, שהחל ביום רביעי שעבר, גבתה גם השנה קורבנות ראשונים.

דני גונן, צעיר יהודי בן 25 מלוד, נרצח ביום שישי האחרון מירי מחבל בעת שנסע עם חברו למעיין סמוך ליישוב דולב במערב בנימין.

גונן וחברו נתנאל חדד היו בדרכם חזרה מהמעיין, ונסעו בשביל עפר לעבר הכביש הראשי. השניים עצרו לצעיר פלשתיני שנראה היה שהוא מבקש את עזרתם. כאשר עצרו את המכונית שלף הפלשתיני כלי נשק, ירה בהם ונמלט. דני גונן נפצע באורח אנוש ומותו נקבע בבית החולים. נתנאל חדד נפצע באורח קל.

מבדיקת כלי הרכב שבו נסעו השניים עולה כי המחבל ירה לעברם לפחות עשרה כדורים מטווח אפסי. ארבעה מהם פגעו במכונית.

כוחות הביטחון החלו במרדף אחר מבצע הירי, אולם עד כה טרם אותר היורה. גורמים צבאיים אמרו שהחקירה עברה למישור המודיעיני. גורם צבאי בכיר טען לאחר הפיגוע כי ככל הנראה מדובר בדפוס פעולה של "המחבל הבודד", זה שאינו חלק מחוליית טרור ומחליט לבצע את הפיגוע על דעת עצמו בלי לשתף אחרים. לדבריו, מדובר במתווה פעולה שקשה מאוד לסכל מראש.

דבריו של הגורם הבכיר נאמרו למרות קבלת האחריות על הפיגוע על ידי הזרוע הצבאית של חמאס, הקבוצות על שם מרואן אלקואסמה ועמאר אבו עישה (שניים מחוטפי ורוצחי שלושת הנערים מגוש עציון). בהודעה שפרסמו נוטלי האחריות, הם ציינו כי הפעולה התרחשה לאחר שבוצע מעקב מתמשך אחר הגעת ישראלים לאזור וכי החוליה שבה בשלום. על פי ההודעה, מטרת הפעולה הייתה להעביר כמה מסרים, ביניהם שההתנגדות נמשכת וכי היא מסוגלת להכות במקום ובזמן שבהם תבחר.

במערכת הביטחון אומרים כי לא ברורה להם מהימנות ההודעה, ובצה"ל דבקים עדיין בתפיסת המחבל הבודד.

גם הדוקר הוא מפגע בודד?

כעבור יומיים, ביום ראשון השבוע, נפצע לוחם משמר הגבול באורח קשה מפיגוע דקירה סמוך לשער שכם. יאסר יאסין טרוה, בן 18, מהכפר סעיר שבצפון מחוז חברון, הגיח מאחורי הלוחם ודקר אותו בצווארו בסכין. הלוחם, ששמו עדיין לא הותר לפרסום, הספיק לירות לעבר הדוקר ולפצוע אותו באורח אנוש.

גם כאן מעריכים במערכת הביטחון כי מדובר במחבל בודד, למרות שיאסר יאסין טרוה הוא סטודנט בפוליטכניקום בחברון ופעיל בגוש האסלאמי של חמאס באוניברסיטה. אולם מעל ההערכה שמדובר במפגע בודד הוצב סימן שאלה אחרי שהתברר כי לרשתות החברתיות הועלה סרטון של הדקירה. הסרטון מתעד את האירוע כולו, החל מהזמן שטרם הדקירה והצלם משמיע במהלכו קריאות "אללה אכבר". צירוף הנתונים מעלה את הסברה כי הצלם ידע מראש על הפיגוע המתוכנן.

למרות החשש מהסלמה: הקלות לרגל הרמדאן

במערכת הביטחון יודעים היטב שאין עונה מסוכנת יותר מחודש הרמדאן, כאשר האקסטזה הדתית המוסלמית מקבלת את ביטויה גם באלימות הלאומנית הרצחנית.

למרות זאת, בשבוע שעבר, לרגל חג הרמדאן, העניקה ישראל בתיאום עם מנגנוני הביטחון הפלשתיניים היתרים והקלות לתושבי יהודה שומרון ורצועת עזה. בין השאר ניתנה אפשרות למתפללים פלשתינים להגיע לתפילות יום השישי במסגד אלאקצא בירושלים בהסעה ישירה שתצא מרמאללה ומבית לחם, והקלות למתפללים במעבר במחסומים בהליך של בידוק מהיר.

אולם דווקא הפלשתינים דחו את המחווה. אבו-מאזן פרסם צו נשיאותי המונע מתושבי יהודה ושומרון לעשות שימוש בהיתרים הללו.

מחווה נוספת היא לפלשתינים המתגוררים בחו"ל, אשר יוכלו להגיע לישראל כדי לבקר את קרוביהם המתגוררים ביהודה שומרון ורצועת עזה. כמו כן הותר ל‑500 תושבים לצאת לחו"ל מנמל התעופה בן גוריון.

אולם בעקבות הפיגועים החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון על ביטול חלק מההקלות. בין היתר בוטלו היתרי הכניסה שניתנו לתושבי הכפר סעיר באזור חברון ו‑500 היתרי יציאה לחו"ל שניתנו לתושבי יהודה ושומרון. בתגובה הושק ברשתות החברתיות הפלשתיניות קמפיין מחאה תחת הכותרת "קרע את ההיתר", שבמסגרתו מעלים פלשתינים לעמוד הפייסבוק את ההיתר שברשותם לאחר שקרעו אותו.

לא על כל ההקלות דווח. למשל, ההודעה לא מזכירה כי בחברון נפתח אחד המחסומים ליציאה וכניסה חופשית של מוסלמים מהעיר ואליה. במקום הזה, המכונה "עיקול היין", על כביש 60 בין קריית ארבע לבית חג"י מול הכניסה לכפר בני-נעים, כבר היו בעבר פיגועי ירי שגבו את חייהם של אזרחים ישראלים. 

לאחרונה דיווחו מקורות פלשתיניים שישראל הסכימה לאפשר גם פתיחה מחדש של חנויות בשטח שבאחריותה בחברון, בציר המוביל ממערת המכפלה ליישוב היהודי. מדובר בציר היחיד בעיר שבו מותרת תנועה של יהודים. ראש עיריית חברון, דאוד א-זעתרי, קרא בשבוע שעבר לבעלי החנויות לפתוח את עסקיהם כבר במהלך חודש הרמדאן, וביום שלישי השבוע פתחו הערבים בחברון כמה חנויות במקום. בין אם עשו זאת באישור ובין אם בלי אישור, צה"ל לא מנע מהם את פתיחת החנויות.

מקורות צבאיים אישרו שמזה כחודש אכן נעשית בפיקוד המרכז עבודת מטה רצינית לקראת פתיחת החנויות, ותוכנית לביצוע כבר קיימת בכתב. הסיבה לפי אותו גורם צבאי: צה"ל פשוט לא עומד בלחצים של אנשי 'שוברים שתיקה', שמגיעים לחברון כמעט מדי יום. אנשי הארגון מגיעים בליווי קבוצות זרות, דיפלומטים זרים ועיתונאי חוץ, ובאמצעות פעילות השטח הזאת מפעילים לחץ על צה"ל לפתוח את החנויות.

במשך זמן רב ידעו בצה"ל להסביר, גם בבג"ץ, למה אסור לפתוח את החנויות, ומה הסכנה של פיגועי חיכוך. כך השיב צה"ל לבג"ץ לפני עשר שנים, בנובמבר 2005, בתגובה לעתירת עיריית חברון לבטל את הגבלות התנועה של ערביי חברון בשטח שבאחריות ישראל בעיר (H-2). "אין מנוס, מן ההיבט המבצעי, מקביעת שטחי הפרדה באזורי חיכוך, על מנת שלא ייווצר בהם ריכוז של אוכלוסייה פלשתינית, היכול לאפשר התקרבותו של גורם עוין לעבר כוחות צה"ל, או לעבר היישוב היהודי, מבלי שיאותר מבעוד מועד על ידי כוחות צה"ל", נאמר בתגובה.

הטפטוף נמשך: רקטה נורתה לעבר עוטף עזה

גם בדרום לא שקט. ביום שלישי השבוע, סמוך לשעה עשר בלילה, שוגרה רקטה מצפון הרצועה לאזור חוף אשקלון. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח, איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בצה"ל מטילים על חמאס את האחריות לירי, וחיל האוויר תקף עוד באותו לילה בצפון הרצועה את המשגר שממנו שוגרה הרקטה.