דו"ח האו"ם פגום מבחינה מוסרית

בישראל דוחים את דו"ח מועצת זכויות האדם של האו"ם על מבצע 'צוק איתן', וטוענים כי הפגמים בהכנתו החלו עוד בשלב לידתה של הוועדה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ה

דו"ח האו"ם פגום מבחינה מוסרית-ערוץ 7
על פי הדו”ח, אין פגם במנהרות הטרור. הלוחמה בעזה
צילום: רונן זבולון, רויטרס

דו"ח מועצת האו"ם לזכויות האדם על אירועי מבצע 'צוק איתן' הוגש השבוע למועצה.

הדו"ח היה כצפוי מוטה בעיקרו לצד הפלשתיני, ובישראל כבר החלו לבחון את צעדי התגובה.

בין היתר החלו בימין לבדוק את האפשרות להצר את צעדיהן של עמותות השמאל הישראליות שהשפעתן על הכנת המסמך ניכרת מאוד. מדובר בין היתר בעמותות 'בצלם', 'האגודה לזכויות האזרח', 'עדאללה', 'שוברים שתיקה' וארגונים נוספים שצוטטו בדו"ח שוב ושוב.

השר אורי אריאל, הממונה על השירות הלאומי, הנחה לבטל את תקני השירות הלאומי בעמותות השמאל שפעלו נגד החיילים. יצוין כי סוגיה זו כבר עלתה לדיון ציבורי בעבר, אך התקנים לא בוטלו בעקבות הנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר.

השר אריאל הבהיר כי מהות השירות הלאומי הוא סיוע למדינה, ולא פעילות נגדה. ''אני לא אאפשר בשום פנים ואופן מציאות הזויה שבה ישראל מממנת תקנים של צעירים שיפעלו נגד חייליה. לא נממן ארגונים כאלו, ולא משנה איזו לוליינות משפטית נדרשה עד כה כדי להכשיר את השרץ הזה", הדגיש השר.

יוזמה נוספת יצאה גם היא מחבר בסיעת הבית היהודי, ח"כ ינון מגל, שהעלה הצעת חוק שתפגע בעמותות שפועלות נגד ישראל מתוכה, וזוכות למימון מממשלות זרות. על פי הצעת החוק שמגל עומד מאחוריה, החוק יקבע שעל עמותות שמקבלות תקצוב מממשלות זרות ומקדמות אג'נדות של ממשלות זרות יוטל מס בשיעור של 37 אחוזים מהכנסותיהן. בנוסף לכך, יוגבל הקשר שלהן עם הצבא והממשלה, כך שעמותות כאלה לא יזכו בתקנים לשירות לאומי. עוד מבקשת ההצעה לקבוע כי עמותות כאלו ייאלצו לפעול בשקיפות מלאה, ולהצהיר כי הן נהנות ממימון זר. "הכוונה היא להקשות על עמותות שמייצגות אג'נדות של מדינות זרות בתוך מדינה דמוקרטית. להקשות עליהם כמה שיותר", מבהיר ח"כ מגל.

מחברי הדו"ח: פשעי מלחמה משני הצדדים

ובחזרה למסמך שהגישה ועדת האו"ם, וקבע בעיקרו כי ישראל והפלשתינים ביצעו פשעי מלחמה במהלך מבצע 'צוק איתן' אשתקד. עם זאת הדו"ח מטיל את מרב האחריות דווקא על ישראל.

הוועדה אמנם ציינה לחיוב כמה צעדים שעשתה ישראל כדי לחקור את עצמה, אך הבהירה כי עלו פגמים רבים בהתנהלות הישראלית, תוך הפרת החוק הבינלאומי. חברי הוועדה אף דורשים מישראל למצות את הדין עם "מפרי חוק". בדו"ח טוענים חברי הוועדה כי לדעתם, על מדינות העולם להעביר את העיסוק במתרחש במה שהגדירו "שטח פלשתיני כבוש", לטיפול בית הדין הפלילי בהאג.

הוועדה מאשימה את ישראל בפגיעה בחפים מפשע בהיקפים עצומים, וטוענת נגדה כי היא עושה שימוש בתחמושת אשר יוצרת הדף רב באזורים צפופים שבהם מתגוררים תושבים. הוועדה קובעת עוד כי ישראל הייתה צריכה להביא בחשבון שהתושבים אינם נשמעים לאזהרות החיילים לעזוב את בתיהם ונותרים בהם. לטענת חברי הוועדה בדרך זה נהרגו מאות בני אדם חפים מפשע.

עם זאת, הקביעה שככל הנראה תקומם כמעט כל אזרח ישראלי, היא ההכשר המוזר שנתנה לכאורה הוועדה לשימוש שעשה חמאס במנהרות הטרור. בדו"ח נטען כי כל עוד שימשו המנהרות לפגיעה בחיילי צה"ל, אין מדובר בעבירה על החוק הבינלאומי, שכן מדובר במאבק הפלשתיני נגד הצבא הישראלי, שהוא, כפי שעולה מהמסמך, לגיטימי.

נקודת האור היחידה בשביל ישראל במסמך היא האצבע המאשימה שהפנו חברי הוועדה כלפי הפלשתינים. חברי הוועדה קבעו כי הפלשתינים היו "אנמיים ולא התכוונו כלל לחקור את הפעילות של הארגונים החמושים שפעלו בעזה". כמו כן בדו"ח מובעת גם אמפתיה לסבל של תושבי הדרום מהירי המתמשך לעברם.

נתניהו: ישראל פעלה בצורה מוסרית

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לאחר פרסום הדו"ח כי ישראל פעלה בצורה הכי מוסרית ואולי אף יותר מכך: "ישראל מגנה על עצמה ופועלת במסגרת החוק הבינלאומי מול טרוריסטים שיורים על אזרחים ומסתתרים מאחורי אזרחים. ישראל איננה מבצעת פשעי מלחמה, אלא החמאס מבצע פשעי מלחמה. לא נשב בחיבוק ידיים. נפעל בנחישות נגד כל מי שינסה לפגוע בנו".

משרד החוץ הגיב בשם המדינה לדו"ח והבהיר את הנחת הבסיס הישראלית לפיה "התהליך שהוביל לכתיבת הדו"ח נבע ממניעים פוליטיים והיה פגום מלכתחילה מבחינה מוסרית".

"כשם שישראל בודקת באופן רציני ביותר כל תלונה, לא משנה מה מקורה, היא תלמד ברצינות גם את ממצאי הדו"ח הזה", נאמר בתגובה הישראלית, אשר מסתייגת מיד ומבהירה כי "בפניהם של כותבי המסמך לא היה כל המידע הרלוונטי, ויש להצטער שהדו"ח אינו מכיר בהבדלים בין ההתנהגות המוסרית של ישראל במהלך מבצע 'צוק איתן', ובין זו של ארגוני הטרור".

בירושלים הדגישו שהמסמך "הוזמן על ידי מוסד מוטה, שנתן מנדט ברור נגד ישראל ומינה יו"ר שעמדתו ברורה, ויליאם שייבאס, שנאלץ להתפטר מתפקידו בשל ניגוד אינטרסים לאחר שהתברר שעבד עבור הפלשתינים והסתיר זאת מהאו"ם".

במשרד החוץ ממשיכים להזכיר את ממצאי הדו"ח הישראלי שבחן את הנושא ומבהירים כי "ישראל היא דמוקרטיה מחויבת לשלטון החוק, ונאלצה להגן על עצמה מפני מחבלים הפלשתיניים שביצעו פשע כפול מלחמה: ירי ללא אבחנה נגד אזרחים ישראלים, תוך סיכון במכוון של אזרחים פלשתיניים, כולל ילדים, על ידי שימוש בהם כמגן אנושי".

עוד מציינים במשרד החוץ כי "בהגנה מפני ההתקפות של ארגוני הטרור, הצבא הישראלי פעל בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר. פעילות זו אושרה על ידי בדיקה מקיפה של מומחים ישראליים בתחומי הצבא והמשפט, כמו גם דו"חות שהופקו על ידי אנשי מקצוע צבאיים בעלי שם עולמי".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הוסיפה כי "מלכתחילה, מטרת דו"ח זה הייתה להשמיץ את מדינת ישראל וצה"ל, ולנסות לערער על זכותה של ישראל להגן על אזרחיה מפני התקפה".

נזכיר כי ישראל פרסמה בשבוע שעבר דו"ח נגדי שהבהיר כי נעשו כל הפעולות האפשריות, ואף יותר מכך, כדי להבטיח את שלומם של האזרחים הפלשתינים, וצמצום הפגיעה האפשרית בהם למינימום.

ישראל גם מחזיקה בעמדה רשמית לפיה חמאס נתבקש פעמים אחדות במהלך הלחימה להסכים להפסקת אש, אך הפר אותה פעם אחר פעם. בכך לטענת ישראל האריך חמאס את הלחימה ואת הפגיעה באזרחים, תוך שהוא משתמש באוכלוסייה המקומית כמגן אנושי.