כיצד הגיע המודיעין לדרוזים? האמבולנס שהותקף
כיצד הגיע המודיעין לדרוזים? האמבולנס שהותקף צילום: Basel Awidat , פלאש 90

אל"מ במיל' קובי מרום, תושב נווה אטי"ב שבצפון ועמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, מעריך בשיחה עם ערוץ 7 כי נפילתו של אסד קרובה מתמיד.

לדבריו, "בתוך שבועות נראה את המאבק האמיתי על דמשק, להערכתי אסד יפול וזה לא כל כך גרוע לישראל". מרום מסביר כי ''ברמה האסטרטגית זה ינתק את הקשר האיראני במגרש הסורי ויפגע גם בחיזבאללה. האיסלאמיסטים ישלטו ברובה של המדינה ולאיראנים כמעט ולא תהיה דריסת רגל".

באשר לתקיפת האמבולנס הצבאי והלינץ' בפצועים הסורים אומר אל''מ במיל' מרום כי מדובר בחציית קו אדום. "היתה שם גם פגיעה בחיילי צה"ל ובפצועים חסרי ישע ופגיעה בריבונות הישראלית, זה בלתי נסבל וזה גם פוגע קשות בתדמיתה של העדה הדרוזית".

מרום סבור שאסור לעדה הדרוזית להיגרר אחרי ניסיונותיו של אסד למשוך את ישראל ללחימה. "דיברו על טבח (של הדרוזים בסוריה) ועל עוד דברים שלא היו ולא נבראו. אני מבין את הדאגה של הדרוזים, אבל הם צריכים להבין שמדינת ישראל מחויבת לשלומם".

"הלינץ' הזה יכול עכשיו להביא לנקמה מהצד השני. הם צריכים להבין שצה"ל לא יתערב במלחמה בסוריה אבל למדינת ישראל יש אינטרס שהדרוזים לא ייפגעו, יש גם צעדים דיפלומטים שנעשים מאחורי הקלעים שאי אפשר לדבר עליהם", כך מרום.