מימון המשט לעזה - מממשלת צרפת

מארגנים מרכזיים של 'משט החופש 3' קיבלו כחצי מיליון יורו מסוכנות סיוע של ממשלת צרפת.

ארי סופר , ט' בתמוז תשע"ה

מימון המשט לעזה - מממשלת צרפת-ערוץ 7
פרנסואה הולנד ובנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

לערוץ 7 נודע כי אחד הארגונים העומדים מאחורי המשט החדש לעזה ממומן ע"י ממשלת צרפת.

הארגון, הקרוי "הפלטפורמה של עמותות צרפתיות למען פלשתין", הוא אחד הקבוצות התומכות ב"משט החופש 3”, שמטרתו לעקוף את הסגר הימי שהטילה ישראל על עזה החמאסית.

ביום שישי האחרון הודיעה "הפלטפורמה" שאוניה בשם "מריאן מגותנבורג" הפליגה מסיציליה וכי היא עומדת להצטרף לארבע אוניות אחרות, הנושאות כ-70 פעילים אנטי-ציוניים לכיוון עזה.

בין האנשים על הסיפון יהיו מונסף מרזוקי, לשעבר נשיא תוניסיה, חברת הפרלמנט הספרדי אנה מאריה מירנדה פזה, וח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת. התקשורת מרבה לעסוק בגטאס אבל דומה ששכחה לשאול לגבי חלקן של עמותות במימון ממשלות אירופאיות.

"הפלטפורמה של עמותות צרפתיות למען פלשתין" היא ארגון גג המכיל יותר מ-40 ארגונים אנטי-ישראליים, הפעיל מאוד בתנועת החרם נגד ישראל. בין היתר דורש הארגון לבטל את כל ההסכמים והיחסים בין האיחוד האירופי לבין ישראל.

הארגון גם מקבל באופן קבוע כספים ממשלמי המיסים הצרפתיים, באמצעות הסוכנות הצרפתית לפיתוח (AFD), סוכנות לסיוע ציבורי אשר פועלת מטעם הממשלה הצרפתית במיזמי פיתוח בר קיימא ברחבי העולם.

מרבית המשאבים של ה-AFD מושקעים במיזמים באפריקה, באזור שמדרום למדבר הסהרה, אך מיליונים מושקעים גם במקומות אחרים, כולל המזרח התיכון.

לפני קצת יותר משנה, בחודש מרץ, 2014, אישרה ה-AFD מענק בן שלוש שנים בסך 225,000 יורו עבור "הפלטפורמה”. זה לא היה המענק הראשון שהעבירה AFD ל"פלטפורמה". בשנים 2010-11 העבירה הסוכנות הצרפתית סך של 261,200 יורו לארגון.

בנוסף, קיבלה "הפלטפורמה" גם אלפי יורו בהלוואות מחברי פרלמנט צרפתיים, לפי דו"ח של ארגון המעקב NGO מוניטור מ-2014.

"הפלטפורמה" גם אינה הגוף האנטי-ישראלי הקיצוני היחיד המקבל סיוע מהממשלה הצרפתית. לדוגמה, ההתאחדות לסולידריות צרפת-פלשתין (AFPS) קיבלה מענק של139,550 יורו מה-AFD בשנים 2012-14.

הארגון הפלשתיני שמקבל הכי הרבה כסף מה-AFD הוא המרכז לפיתוח עמותות (NDC), שקיבל ב-2010 מענק בסך 5 מיליון יורו מ-AFD, למשך 3.5 שנים.

בין היתר פועל הארגון נגד כל נירמול של היחסים עם ישראל, והוא הוציא לאור את "כללי ההתנהגות עבור עמותות פלשתיניות", המכיל דרישה "להימנע מכל פעילות משותפת עם הכובש, הן במישור המדיני-ביטחוני, והן במישור התרבות הפיתוח.”

בנוסף, פירסם הארגון "מסגרת אסטרטגית לחיזוק מגזר העמותות הפלשתיני, 2013-2017”, אשר "שואף לתת כיוון אסטרטגי עבור העמותות”, כולל "מסע פירסום בנושא 'קיר אנטי-אפרטהייד'", ו"קמפיין נגד נירמול".

אם לא די בכך שכספי ציבור ממדינה ידידותית כביכול כלפי ישראל מוענקים לעמותות קיצוניות אנטי-ישראליות, הרי שהסיוע ל"פלטפורמה" חמור במיוחד משום שפירושו שממשלת צרפת תומכת לפחות בארגון אחד שמטרתו לחתור ישירות תחת מדיניות הממשלה הישראלית. כמו כן, מטרת הארגון להפר את החוק הישראלי ולהתעמת עם אנשי כוחות הביטחון הישראלי, במה שעלול להפוך להתנגשות אלימה.

ערוץ 7 פנה למשרד החוץ ולמשרד ראש הממשלה בבקשה לתגובה ביום חמישי אחר הצהריים, אך טרם התקבלה תגובתם.

החשיפה מראה שוב כי לעמותות אירופאיות במימון ממשלתי תפקיד מרכזי במאמצים הבינלאומיים לעשות דה-לגיטימציה למדינת היהודים, באותו זמן שבו פוליטיקאים אירופאיים משלמים מס שפתיים נגד המשט.

הקשר בין צרפת לעמותה מתגלה בזמן שהמחוקקים הישראליים נערכים לדון שוב ב"חוק העמותות", שמטרתו להגביל או למנוע כליל פעילויות של עמותות קיצוניות במימון זר.

הסגר הישראלי על עזה החל ב-2006, אחרי שחמאס חטף את החייל הישראלי גלעד שליט, ובעקבות מטחי טילים שהלכו והחריפו בעקבות נסיגה ישראלית מעזה בשנה שקדמה. המצור הודק ב-2007, כאשר החמאס ביצר את מעמדו בעזה והשתמש בה ככן שיגור למתקפות על אזרחים ישראלים.

מאז אותה תקופה הוקל משמעותית הסגר– אשר נועד למנוע הברחה של כלי נשק, לוחמים וציוד אל גופי טרור איסלמייים – אך עדיין חל איסור על הכנסת כלי נשק לרצועה.

בינתיים, מצרים מטילה על עזה מצור נוקשה יותר. פעילים אנטי-ישראליים דורשים מזמן כי ישראל תסיר את המצור, שאינו חוקי לדבריהם. ברם, דו"ח או"ם רשמי מ-2011 – דו"ח פלמר – קבע שהמצור אכן חוקי.