מימון למשט עזה – מממשלת צרפת

אחד הארגונים העומדים מאחורי 'משט החופש 3' קיבל מימון בגובה של כחצי מיליון יורו מסוכנות סיוע של ממשלת צרפת.

ארי סופר , י"א בתמוז תשע"ה

מימון למשט עזה – מממשלת צרפת   -ערוץ 7
ספינה טורקית במשט קודם
פלאש 90

אחד הארגונים העומדים מאחורי המשט החדש לעזה ממומן ע"י ממשלת צרפת, כך נודע לערוץ 7.

הארגון, הקרוי "הפלטפורמה של עמותות צרפתיות למען פלשתין", הוא אחת הקבוצות התומכות ב"משט החופש 3”, שמטרתו לעקוף את הסגר הימי שהטילה ישראל על עזה.

ביום שישי האחרון הודיעה "הפלטפורמה" כי ספינה בשם "מריאן מגותנבורג" הפליגה מסיציליה וכי היא עומדת להצטרף לארבע ספינות אחרות, הנושאות כ-70 פעילים אנטי-ציוניים לכיוון עזה.

בין האנשים על הסיפון יהיו מונסף מרזוקי, לשעבר נשיא תוניסיה, חברת הפרלמנט הספרדי אנה מאריה מירנדה פזה, וח"כ באסל גטאס מהרשימה המאוחדת.

התקשורת מרבה לעסוק בגטאס, אבל דומה שהיא שכחה לשאול את השאלות הנדרשות בנוגע לחלקן במשט של עמותות במימון ממשלות אירופאיות.

"הפלטפורמה של עמותות צרפתיות למען פלשתין" הוא ארגון גג המכיל יותר מ-40 ארגונים אנטי-ישראליים, אשר פעיל מאוד בתנועת החרם נגד ישראל. בין היתר דורש הארגון לבטל את כל ההסכמים והיחסים בין האיחוד האירופי לבין ישראל.

הארגון מקבל באופן קבוע כספים ממשלמי המסים הצרפתים, באמצעות הסוכנות הצרפתית לפיתוח (AFD), סוכנות לסיוע ציבורי אשר פועלת מטעם הממשלה הצרפתית במיזמי פיתוח בר קיימא ברחבי העולם.

מרבית המשאבים של ה-AFD מושקעים במיזמים באפריקה, באזור שמדרום למדבר הסהרה, אך מיליונים מושקעים גם במקומות אחרים, כולל המזרח התיכון.

לפני קצת יותר משנה, בחודש מרץ, 2014, אישרה ה-AFD מענק בן שלוש שנים בסך 225,000 יורו עבור "הפלטפורמה”.

זה לא היה המענק הראשון שהעבירה AFD ל"פלטפורמה". בשנים 2010-11 העבירה הסוכנות הצרפתית סך של 261,200 יורו לארגון.

בנוסף, קיבלה "הפלטפורמה" אלפי יורו בהלוואות מחברי פרלמנט צרפתיים. נתון זה עולה מדו"ח של ארגון המעקב NGO מוניטור מ-2014.

"הפלטפורמה" אינה הגוף האנטי-ישראלי הקיצוני היחיד המקבל סיוע מהממשלה הצרפתית. לדוגמה, ההתאחדות לסולידריות צרפת-פלשתין (AFPS) קיבלה מענק של 139,550 יורו מה-AFD בשנים 2012-14.

הארגון הפלשתיני שמקבל את הסכום הגבוה ביותר מה-AFD הוא המרכז לפיתוח עמותות (NDC), שקיבל ב-2010 מענק בסך 5 מיליון יורו מ-AFD, למשך 3.5 שנים. בין היתר פועל הארגון נגד כל נירמול של היחסים עם ישראל, והוא הוציא לאור את "כללי ההתנהגות עבור עמותות פלשתיניות", המכיל דרישה "להימנע מכל פעילות משותפת עם הכובש, הן במישור המדיני-ביטחוני, והן במישור התרבות הפיתוח".

אם לא די בכך שכספי ציבור ממדינה ידידותית כביכול כלפי ישראל מוענקים לעמותות קיצוניות אנטי-ישראליות, הרי שהסיוע ל"פלטפורמה" חמור במיוחד משום שפירושו שממשלת צרפת תומכת לפחות בארגון אחד שמטרתו לחתור ישירות תחת מדיניות הממשלה הישראלית. כמו כן, מטרת הארגון להפר את החוק הישראלי ולהתעמת עם אנשי כוחות הביטחון הישראלי, במה שעלול להפוך להתנגשות אלימה.

ערוץ 7 פנה למשרד החוץ ולמשרד ראש הממשלה בבקשה לתגובה ביום חמישי אחר הצהריים, אך טרם התקבלה תגובתם.

החשיפה מראה שוב, כי לעמותות אירופאיות במימון ממשלתי תפקיד מרכזי במאמצים הבינלאומיים לעשות דה-לגיטימציה למדינת היהודים, באותו זמן שבו פוליטיקאים אירופאיים משלמים מס שפתיים נגד המשט.

הקשר בין צרפת לעמותה מתגלה, בזמן שהמחוקקים הישראליים נערכים לדון שוב ב"חוק העמותות", שמטרתו להגביל או למנוע כליל פעילויות של עמותות קיצוניות במימון זר.