נתניהו: אין שום דרישה לשינוי התנהגות איראן

ראש הממשלה נתניהו תקף את התעלמות המעצמות הנושאות ונותנות עם איראן מהמשך ההפרות של זכויות האדם במדינה.

חזקי ברוך , י"א בתמוז תשע"ה

תוקף. נתניהו
תוקף. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה למשא ומתן בין איראן למעצמות, ולהמשך הפרת זכויות האדם בתוך איראן.

"מחלקת המדינה של ארצות הברית פרסמה בסוף השבוע את הדוח השנתי בנושא הפרת זכויות האדם", ציין נתניהו, "מתברר שבמקביל לשיחות עם המעצמות, איראן מופיעה בצמרת הרשימה - בגלל ההוצאות להורג, העינויים, המעצרים הפוליטיים השרירותיים, הגבלת החירויות, פגיעה בחופש הדת, פגיעה בחופש המשפט, הכחשת השואה, דיכוי המיעוטים, רדיפת הקהילה הגאה, ועוד".

לדברי נתניהו, "כל הטענות של גורמים בינלאומיים שבחירתו של רוחאני שינתה את אופי המשטר, כל הטענות הללו מקבלות תשובה מוחצת בדו"ח הזה".

נתניהו הוסיף וציין, כי "הדו"ח הזה מצטרף לדוח אחר שפרסם הממשל האמריקני רק לפני שבוע, שקובע שתוך כדי השיחות עם המעצמות, איראן הגבירה את התוקפנות שלה באזור, את התחמשותה בנשק קטלני ואת הטרור שהיא מפיצה ברחבי העולם. איראן רומסת זכויות אדם, מפיצה טרור, ומכינה תשתית צבאית עצומה, והשיחות איתה, על אף הדוחות הללו, נמשכות כרגיל".

"יומיים לפני פקיעת מועד השיחות להשגת הסכם בין המעצמות לאיראן, כל הדברים הללו נדחקים הצידה - מעלימים עין מכל זה, אף על פי שזה מפורסם באופן רשמי", טען נתניהו.

"באופן מעשי אין שום דרישה לשינוי התנהגותה של איראן ויש התעלמות מוחלטת מכל הפרותיה, מכל דרישותיה הקיצוניות, והוויתורים לאיראן הולכים וגדלים", קבע ראש הממשלה והוסיף, "אנחנו רואים לנגד עינינו נסיגה מובהקת מקווים אדומים שהמעצמות הציבו לעצמן רק לאחרונה ובפומבי. אין שום סיבה להזדרז לחתום על ההסכם הרע הזה, שנעשה גרוע מדי יום. זה עדיין לא מאוחר לחזור ולעמוד על הדרישות שימנעו באמת מאיראן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני".