'דיפלומטיה שקטה ופעולה צה"לית יעילה'

סגנית שר החוץ לקראת המשט: מדיניותנו מאז המרמרה היא בלימה שקטה. העולם מעניק לגיטימציה למדיניותנו מול עזה ומתעלם מהמשט.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשע"ה

'דיפלומטיה שקטה ופעולה צה"לית יעילה'-ערוץ 7
ציפי חוטובלי
צילום: פלאש 90

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, מתייחסת ביומן ערוץ 7 למשט המתקרב לחופי רצועת עזה וקובעת כי שילוב נכון ומתואם של מערכת הדיפלומטיה הישראלית והיערכותו של צה"ל תביא לפתרון שקט וראוי למהלך הפרובוקטיבי.

"המדיניות הישראלית מאז פרשת המרמרה, והיו מאז שלושה משטים, היא לשמור על המשטים הללו בפרופיל נמוך. ישראל עושה הכול בדיפלומטיה השקטה ובעולם שבו פיגועי טרור אכזריים כמו אלה של סוף השבוע, המשט לא זוכה לפופולאריות אלא נתפס כפרובוקציה ולא משהו אמיתי. מדינת ישראל נהנית מלגיטימציה שקשורה להגנת היומיום".

"העולם מבין שאין משבר הומניטארי ברצועת עזה. העיתונות הבינלאומית לא מתייחסת למשט הזה. אין תהודה לאירוע הזה. לא ראיתי עיתון בינלאומי חשוב שמתייחס למשט הזה", אומרת חוטובלי ובהתייחסה לשאלה אם אולי נכון יהיה להתעלם מהמשט, לאפשר לו להגיע לעזה להצטלם ולהתאייד מהזירה התקשורתית, היא אומרת כי במציאות זו לא יהיה נבון להתעלם מהאירוע, אך בוודאי שאין מקום להעצים אותו.

"מדינת ישראל פועלת בשני אפיקים. משרד החוץ עובד באפיקים דיפלומטיים, כלומר בהבנות מול מדינות שדרכן המשט הזה עובר, והדבר השני, החשוב מכל, צה"ל במסגרת השייטת שפועלת לעצור מהלך כזה. מאז המרמרה לא היה שום מעצר אלים של פעילי המשטים הפרובוקטיביים הללו שנועדו רק למשוך תשומת לב ואנחנו לא מאפשרים להם לקבל את תשומת הלב הזו".

מוסיפה סגנית השר ומזכירה כי ישראל ממשיכה להציע לכל המעוניין להעביר סיוע הומניטארי לרצועת עזה לעשות זאת באופן מסודר דרך נמל אשדוד, באופן שבו תיבדק תכולת הסיוע שיועבר לרצועה. "כל מי שלא מוכן לקבל את ההסדר הזה מראה שכוונותיו לא טובות וידיו לא נקיות. מדינת ישראל לא בסיטואציה שבה היא צריכה להסביר את עצמה. יש לנו לגיטימציה בינלאומית למצב ברצועת עזה. יש הבנה שמה שקורה ברצועה זו הנשמה דרך הסחורות מועברות לשם, ואנחנו מתמודדים מול ארגון טרור אכזרי ויש לנו זכות להגן על עצמנו והמשטים לא מערערים על הלגיטימציה הזו".

באשר לאופן שבו תתבצע בלימת המשט על ידי הצבא באופן שקט למרות נוכחותם של עיתונאים בתוככי המשט עצמו, אומרת חוטובלי כי הדבר כבר בוצע שלוש פעמים ולהערכתה ולתקוותה הוא יבוצע גם הפעם באופן הנכון והיעיל. "מבצעים מעבר שקט. בסך הכול זו ספינה שעוברת על החוק ויש לנו את מלוא הזכות לבצע את המעצר הזה ויש לנו ניסיון עבר מוצלח מאוד של שיתוף פעולה בין צה"ל למערך הדיפלומטי שמחפה את כל המבצע הזה".

בהמשך הדברים נשאלה סגנית השר אם לטעמה אמירתו של השר בנט אודות הצורך לייצר מהלך חדש לשיקום הרצועה ולא לשלול גם אפשרות של הקמת נמל ברצועה, האם אמירה שכזו מסייעת או פוגעת במאמץ הדיפלומטי המבקש להוכיח לעולם שאין מצור הומניטארי על הרצועה. חוטובלי מבהירה כי לא מדובר בהחלטה של שר כזה או אחר, אלא של הממשלה כולה. "אני חושבת שלעת הזו כשישראל משקמת את עצמה מול הדו"ח הבינלאומי של האו"ם על 'צוק איתן', נכון לפעול בזהירות ולא בטוח שהצהרות כאלה הן הדבר הנכון". לטעמה כל עוד נמשכת התעצמות החמאס, בניית המנהרות, האיום על ישראל, הרי שיש לנהוג במשנה זהירות מול הרצועה.

ומאחר וסגנית השר הזכירה בדבריה את הדו"ח שהנפיק האו"ם ומאשים גם את ישראל בביצוע פשעי מלחמה, היא נשאלה אם העולם מתחיל לקבל גם את הגרסה הישראלית. "הממשלה בחרה בצעד מונע ולפני שלושה שבועות הצגנו דו"ח של משרד החוץ ובו הגרסה הישראלית כולל תיעוד מצולם על שימוש במתקנים אזרחיים וכו'. הדברים הדהדו היטב בעולם ופרסום הדו"ח של האו"ם התעכב כי השופטת דיוויס, שעמדה בראש ועדת החקירה, רצתה לראות את האמירה הישראלית. יש כאן מסר שכשאנחנו מייצרים פעילות מונעת כזו יש לכך השפעה בדיעבד על המציאות".

"הדו"ח לא סימפטי ובוודאי לא הייתי חותמת עליו, אבל זה לא מתקרב להדים השליליים של גולדסטון. אין אמירה שכיוונו את הנשק לאוכלוסיה אזרחית. יש לנו צבא מאוד זהיר. המציאות של הגיבוי המשפטי המתמיד מוסיף לקרדיט שניתן לישראל ועשינו הרבה בעניין צמצום הנזקים".

בהקשר זה נשאלה סגנית השר אם נכון היה לומר 'שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם', שכן בכך ישראל מציבה את צבאות העולם בעבר השני כמותקפים וכמי שאינו די מוסרי, ובכך פוגעת ביכולת ההסברה שלה. חוטובלי אינה חוששת מהפגיעה ההסברתית הזו וקובעת כי "ראשית, צה"ל הוא אכן המוסרי בעולם ויש לנו הוכחות ועדויות לכך מפי גנרלים מהעולם. יש כאן הרבה אנטישמיות. וועדת זכויות האדם של האו"ם היא הוועדה היחידה שיש לה סעיף מיוחד לדון בענייני ישראל. במציאות של סוריה, טרור דאעש וחמאס  וישראל על סדר היום זו הצביעות שאיתה אנחנו מתמודדים כבר הרבה שנים. אנחנו עושים הכול להראות שקיפות ולהוכיח ששומרים על זכויות אדם וגבולות משחק. כל אלה יחד הם המקסימום שישראל יכול לעשות".

ומה באשר לעצם האמירה מול צבאות אחרים? "התפקיד שלנו כאומה היא לומר את האמת שלנו בקול רם ולהוות מגדלור מוסרי. זה תמיד היה תפקידנו כאומה. אנחנו מראים לעולם שאנחנו תורמים לעולם טוב יותר גם מבחינה טכנולוגית ומבחינת היכולת לחשוב מחוץ לקופסא וגם מבחינת המוסר. אנחנו צריכים לא רק להתגונן אלא גם לצאת במתקפה על עולם צבוע שאינו מתערב במה שקורה בסוריה, רואים את מה שמתגבש מול איראן. יש כאן הרבה איומים וסכנות ואנחנו לא צריכים להוריד ווליום בכל מה שקשור ליכולת שלנו להגן על עצמנו ולטעון שאנחנו עושים זאת תוך שמירה על כל כללי המוסר".