צה"ל השתלט על אחת מספינות הפרובוקציה

לוחמי זרוע הים השתלטו על הספינה "מריאן" שניסתה להפר את הסגר הימי על עזה. אין נפגעים.

אלעד בנארי - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ה

צה"ל השתלט על אחת מספינות הפרובוקציה-ערוץ 7
משתתפים במשט לעזה
צילום: רויטרס

לוחמים של חיל הים השתלטו לפנות בוקר (שני) על הספינה "מריאן" שהשתתפה במשט לעזה. כך נמסר מדובר צה"ל.

שלוש הספינות שהיו גם בדרכן לחופי עזה שבו לארץ מוצאן מיד לאחר ההשתלטות.

בהודעת צה"ל נכתב כי "בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים למנוע מכלי השיט 'מריאן' מלהגיע לחופי רצועת עזה ולהפר את הסגר הימי, השתלטו לפני זמן קצר לוחמי זרוע הים על כלי השיט בטרם הגעתו לרצועת עזה. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי תהליך ההשתלטות היה קצר וללא נפגעים.                                                                                                                                                                     
"הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות למפליגים בכלי השיט בטווחים שונים בים. משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד", נמסר מדובר צה"ל.

שר הביטחון משה יעלון שהה בזמן ההשתלטות בבור של חיל הים לצד הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. בספינה בסך הכל 18 פעילים פרו פלסטינים ושמאל קיצוני. הם מלווים לבסיס חיל הים באשדוד, משם ילקחו לנמל התעופה בן גוריון ויגורשו מישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההשתלטות ואמר: "אני מבקש לשבח את חיילי ומפקדי חיל הים על הביצוע הנחוש והיעיל במעצר נוסעי הספינה שניסתה להיכנס לחופי עזה בניגוד לחוק".

"במשט הזה אין דבר מלבד מפגן של צביעות ושקרים שרק מסייע לארגון הטרור חמאס ומתעלם מכל הזוועות באזורנו.
מניעת כניסה דרך הים נעשית בהתאם לחוק הבינלאומי ואף קיבלה גיבוי מוועדה של מזכ"ל האו"ם. ישראל היא דמוקרטיה שמגנה על עצמה בהתאם לחוק הבינלאומי", קבע ראש הממשלה והוסיף: "איננו מוכנים לאפשר הכנסת אמצעי לחימה לארגוני הטרור בעזה כמו שנעשה בעבר באמצעות הים. רק לפני שנה סיכלנו ניסיון להבריח מהים מאות אמצעי לחימה שהיו מיועדים לפגוע באזרחי ישראל".

נתניהו הדגיש כי "אין סגר על רצועת עזה. ישראל מסייעת להעברת סחורות וציוד הומניטרי לעזה – כ-800 משאיות מידי יום, שהכניסו בשנה האחרונה יותר מ-1.6 מיליון טון סחורות. בנוסף ישראל מסייעת למאות פרויקטים הומניטריים באמצעות ארגונים בינלאומיים לרבות הקמת מרפאות ובתי-חולים. ישראל היא מדינת שוחרת שלום שפועלת על פי החוק הבינלאומי כדי לאפשר לתושביה חיים בטוחים ולילדיה לגדול בשקט ובשלווה".

שר הביטחון, משה יעלון, אמר כי הוא "מברך את חיל הים עם גמר ההשתלטות על ספינת ה'מריאן', הלילה. המשט הזה לא היה הומניטרי ולא דאג לרווחתו של איש, ורצונם של המשתתפים בו היה להמשיך במסע הדה-לגיטימציה כלפי מדינת ישראל. זהו חלק ממפגן הצביעות והשקר של גורמים שונים בעולם, שמעדיפים לחזק ולתמוך בארגון טרור חסר מעצורים כמו חמאס, אשר במקום לדאוג לתושבי עזה מנסה להחדיר לרצועה אמצעי לחימה כדי להשתמש בהם נגד מדינת ישראל ואזרחיה".

ברוח דבריו של נתניהו אמר יעלון, "אין מצור על עזה, וישראל היא הגורם היחיד באזור שמאפשר הכנסה קבועה של סחורות שונות וקיום פרויקטים הומניטריים. אך אין לנו כל כוונה לאפשר לכל גורם שהוא להבריח אמצעי לחימה שיופנו נגדנו. אנו מחויבים בראש ובראשונה לביטחונם של אזרחי ישראל, ועושים זאת באחריות ובשיקול דעת, תוך שמירה על החוק הבינלאומי מעצם היותנו הדמוקרטיה היחידה באזור".