הוארכה כהונת הרב ריסקין

מועצת הרבנות הראשית אישרה להאריך בחמש שנים את כהונתו של רב העיר אפרת, הרב שלמה ריסקין שהגיע לגיל 75.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ה

הרב שלמה ריסקין
הרב שלמה ריסקין
צילום: ערוץ 7

מועצת הרבנות הראשית לישראל דנה היום (שני) בהארכת כהונתו של הרב שלמה ריסקין, רב העיר אפרת, שהגיע לגיל 75.

על פי תקנות שירותי הדת נדרש אישורה של מועצת הרבנות הראשית לישראל לצורך הארכת כהונתו של הרב ריסקין עד לגיל 80.

במהלך הדיון במועצה, הונחה חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי לרבנות הראשית, עו"ד הראל גולדברג, שקבעה באופן חד משמעי כי בעת שמועצת הרבנות הראשית דנה בשאלת הארכת כהונת רבני עיר עליה להתמקד אך ורק בשאלת כושרם הבריאותי של המבקשים ולא לדון בשאלות מהותיות.

במהלך הדיון הביעו חברי המועצה את מורת רוחם מחוות הדעת שלמעשה אינה מאפשרת לרבנות הראשית לדון באופן מהותי בעניין הארכת הכהונה.

בעקבות חוות דעת זו, אישרה מועצת הרבנות הראשית את הארכת כהונתו של הרב ריסקין למשך חמש שנים נוספות. יחד עם זאת, הביעה המועצה מורת רוח מחלק מעמדותיו ההלכתיות.

בעקבות חוות הדעת החליטו חברי המועצה על הקמת וועדה שתדון בשאלת הארכת כהונתם של רבנים ותמליץ על השינויים הנדרשים כדי שמועצת הרבנות הראשית תוכל לדון בשאלות מהותיות בעת הארכת כושרם. 

במהלך הדיון בעניינו של הרב ריסקין, הונח מכתבו של הרב ריסקין שבו הוא כותב כי הוא נמנה על מערך הרבנים המקומיים שהינם חלק בלתי נפרד מהרבנות הראשית לישראל ועל כן הוא פונה בבקשה להאריך את כהונתו בחמש שנים נוספות וכאמור המועצה אישרה את הארכת הכהונה.

סיעת הבית היהודי בירכה על ההחלטה, "הרבנות הראשית עשתה את המעשה הנכון והראוי. הרב ריסקין ימשיך לשרת את קהילתו בנאמנות ולקרב רבים אל היהדות. בייחוד בהתברר התוצאה, הסאגה הייתה מיותרת".