ביהמ"ש בהולנד הכריע: הרב ברלנד יוסגר לישראל

בית המשפט העליון בהולנד דחה את ערעורו של הרב ברלנד והורה על הסגרתו לישראל. פרקליטיו הודיעו כי יערערו לערכאה משפטית נוספת

חיים לב - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשע"ה

ביהמ"ש בהולנד הכריע: הרב ברלנד יוסגר לישראל -ערוץ 7
הרב ברלנד בכותל
פלאש 90

מנהיג קהילת 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד יוסגר לישראל - כך הורה בצהריים (שלישי) בית המשפט העליון בהולנד.

בכך דחה בית המשפט העליון את ערעורו של הרב ברלנד שהגיש בעבר נגד החלטת בית משפט מקומי בהולנד. בהצהרה שפרסם בית המשפט העליון לכלי התקשורת נאמר כי "ניתן להסגיר לישראל את הרב אליעזר ברלנד, המתגורר כיום בהולנד".

מוקדם יותר טענו פרקליטיו של הרב ברלנד כי המעשים המיוחסים לו אירעו בביתר עילית המהווים "שטחים פלסטיניים כבושים", ולישראל אין אין סמכות שיפוט במקומות הללו. כאמור, בית המשפט הדף את טיעוניו והורה על הסגרתו. בתגובה הודיעו פרקליטיו כי יערערו על ההחלטה, ככל הנראה בבית הדין הבינלאומי בהאג.

ראש מוסדות 'שובו בנים' נמלט לפני למעלה משנתיים וחצי מישראל למרוקו בשל חשדות חמורים נגדו בישראל. מאוחר יותר נאלץ לעזוב את אדמת המדינה בהוראת מלך מרוקו, בעקבות כתבה שפורסמה באחד מהעיתונים המרכזיים וסיפרה בהרחבה על החשדות נגדו ועל הסיבה שהביאה אותו למרוקו עם משפחות חסידיו.

במשך שבועות ארוכים ניסו חסידיו לאתר מדינה אחרת שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל והפור נפל על זימבבואה שבאפריקה. כעבור זמן קצר נאלץ להימלט אף משם ושהה ביוהנסבורג אך כעבור חודשים ספורים נמלט להולנד שם נתפס בשדה התעופה באמסטרדם. במשך חודשיםפ ארוכים התנהל דיון בבית המשפט המקומי האם להסגירו לישראל, וכאמור היום הוכרע כי הרב יוסגר לישראל.