ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר צילום: פלאש 90

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) דנה בתלונות רבות שהגיעו אליה בנושא התחבורה הציבורית לכותל המערבי.

שני פונים קשישים טענו בועדה כי האוטובוסים מורידים את הנוסעים לפנות בוקר רחוק משער יפו והם צריכים לצעוד מרחק רב ברגל. אחד הפונים הגדיר זאת כ"סיוט בהגעה לכותל המערבי בתחבורה ציבורית וממנו".

בנוסף התלוננו הפונים כי נאלצו ללכת רגלית בסמטאות העיר העתיקה בשעות ובימים רגישים תוך סיכון ממשי בדרכים לכותל המערבי. כמו כן בדרך חזרה מהכותל אנשים העידו על כך שהמתינו בשעות הלילה כ- 25 דקות ולבסוף האוטובוס המיוחל לא מגיע.

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר אמר בפתח הדיון: "הנושא התחבורתי חשוב בכל מקום ובעיקר לכותל המערבי. בעבר הרחוק מאות אלפי יהודים באו לכותל. במשך השנים התפתחה התחבורה ציבורית לכותל וגברה התלות בתחבורה הציבורית. היא גם תפסה מונופול מפני שאי אפשר לפתוח את האזור לתחבורה פרטית מבחינת הכמות שהאזור יכול לקלוט כך שיש לנו בעיה מבנית".

לדבריו, "יש אנשים ונשים שבאים לכותל בתדירות גבוהה, בהם קשישים שהם חלק גדול מהמתפללים הקבועים ליד הכותל. הסבל שהם עוברים הוא לא יאמן. ככל שיש אירועים ביטחוניים הדרך באזור שער האריות חסומה. יש לאפשר עליית אוטובוסים דרך הר ציון בשני הכיוונים, בזמנים רגישים. כמו כן קרא לתיגבור האוטובוסים. לא ייתכן שבמדינה נורמלית מפותחת מאות אנשים ידחפו כדי להיכנס לאוטובוס. בדחיפות הללו אנשים הופכים לחיות וכל ההתעלות של הכותל מתבזבזת על הנסיעה הלוך ושוב".

חגי יציב, מנהל מחלקת התנועה בירושלים של אגד אמר כי אין מקום פיזית להכניס יותר משני אוטובוסים, אל תוך שער האריות. "במהלך אירועים מיוחדים בכותל, ויש הרבה כאלה, כמות האנשים שנמצאים שם זה מסכן חיים. שום קיצור הליכה רגלית לא שווה סיכון חיים. יש פתרונות הנגשה לאפשר לאוטובוסים להגיע לרחבה אבל אנחנו צריכים את עזרת העירייה והמשטרה, בהקצאת שני מקומות חניה לאוטובוס לפני שער האריות".

אבי אברהם ממשרד התחבורה ציין, "מיטב המהנדסים יושבים על עניין השילוט והעידכון ליד הכותל, וזה לא כל כך פשוט. אני לא אומר שזה לא אפשרי, אנחנו בוחנים את זה". 

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר סיכם את הדיון: "הועדה רושמת את הודעת המשטרה שכבר מיום שישי זה יתאפשר לנוסעי האטובוסים לכותל ללפנות בוקר להגיע דרך הר ציון. הגורמים הרלבנטיים ישבו כדי לגבש פתרון לכניסת האוטובוסים לתחנת הכותל ולאפשר לשני אוטובוסים רזרוויים לחנות ליד שער האשפות. הועדה דורשת להציב שלט בתחנה או להודיע לנוסעים כאשר האוטובוס אינו עולה. ישיבת מעקב על היערכות התחבורה הציבורית לכותל המערבי, תתקיים לפני החגים על מנת לבחון את תיגבור התחבורה הציבורית ולהנגשת הכותל לנכים לקראת ימי הסליחות והחגים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו