תומך 'שוברים שתיקה' יופיע בפני מתגייסים

סולן 'הדג נחש' יופיע הערב מול מתגייסים באירוע מוסיקלי של האגודה למען החייל, למרות תמיכתו ב'שוברים שתיקה'. יו"ר האגודה מסביר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ה

בהופעה. סטריט והחברים
בהופעה. סטריט והחברים
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

באירוע מוסיקלי למתגייסים לקראת שירות בצה"ל, אירוע שיתקיים הערב, צפויה להופיע להקת 'הדג נחש'. זאת על אף שסולן הלהקה, שאנן סטריט, לקח בעבר הלא רחוק חלק באירוע של 'שוברים שתיקה' הקריא מהעדויות המציגות את צה"ל כמבצע פשעי מלחמה ועודד את פעילות הארגון.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס יו"ר 'האגודה למען החייל', תת אלוף במיל' אביגדור קהלני, לסוגיה ומסביר כי התחייבות קודמת של האגודה למען החייל בפני הקהל והחלטה של צה"ל הם שהובילו להופעה מעוררת המחלוקת.

קהלני מסביר את הדברים אך פותח ומדגיש את חשיבותו של האירוע המוסיקלי כולו, אירוע שאותו מקיימת האגודה למען החייל מיוזמתה כהצדעה למועמדים לשירות, על אף שאינם עדיין בגדר מגוייסים.

באשר לאירוע עצמו מספר ומסביר קהלני כי "התחייבנו בפני צה"ל שנזמין את מי שזוכה במקומות הראשון והשני בסקר. במקום הראשון זכה שלמה ארצי שיופיע מחר ובמקום השני זכו 'הדג נח"ש'. מי שביצע את הסקר זה צה"ל. חיל חינוך הקים ועדה לאחר 'צוק איתן' וזימנו את הלהקה, ונתנו להם איזה ניקיון".

"אני לא יכול לבטל את ההתחייבות המוקדמת שלנו, אבל ביקשתי שיעודדו את הנוער לקראת גיוס ואם דברים שאמרו לא הובנו או הובנו לא נכון או שנאמרו דברים שלא צריכים להיאמר או שאסור לומר אותם במדינה מתוקנת כמו שלנו שיבהירו את הדברים מעל הבמה", מוסיף קהלני המספר כי ביקש את הדבר מקצין חינוך ראשי וזה הודיע לו כי "הוא מטפל בעניין".

קהלני שב ומציין כי ועדה צה"לית בחנה את הנושא ואישרה את הופעת הלהקה. עוד הוא מזכיר כי גם את הסקר בין המתגייסים לבחינת העדפותיהם המוסיקאליות ביצע צה"ל וכעת "אנחנו נמצאים במצב משפטי שבו אנחנו צריכים לראות איך אנחנו עושים את הדברים. אנחנו מוסד ולא גוף פרטי ואנחנו עובדים בתיאום מלא עם צה"ל. אני עצמי אעמוד על הבמה ואעודד אותם, ואם אראה שלא מתייחסים אדאג מעל הבמה להתייחס בצורה שבה אני נוהג או יודע להתייחס".

קהלני נשאל אודות תחושותיו האישיות כאחד מסמליו של צה"ל בעשרות השנים האחרונות. "אני מאלה שלאורך כל חיי, גם משפחתי ואחי, מחזיקים את דגל המדינה מונף, וזו לא משימה קלה. אני מאלה שמביאים ארבעים אלף תלמידים לרמת הגולן כדי לעודד אותם לגיוס. זו משימת חיי, וכשאני שומע אנשים יוצאים נגד הצבא והחיילים זה קורע את ליבי, ואני בהחלט חש מאוד לא נעים כשאני שומע את הדברים במדינה שנאבקת על קיומה. אני מקווה שנוכל לצאת מהמצב הזה אבל כל מילה שאני מקבל היא מילה בסלע", הוא אומר ומתייחס לרבים הפונים אליו בימים האחרונים בסוגיה זו וקובע כי "אני מוכן להיהרג למען אלה שמוכנים להיהרג למען המדינה".

לקראת סוף הדברים שב קהלני ומציין כי מקור האירוע כולו הוא התחייבות של האגודה לקבל את המקום הראשון והעבודה בתיאום עם צה"ל. לדבריו לאגודה יש מקום רב להפיק לקחים סביב האירוע ובעקבותיו. "אני לא חושב שעשינו פשע. אולי נהפוך את הדג נחש לציונים ואז נעשה טוב".

יצוין כי בתגובה לפנייתם של אזרחים (פניית ערוץ 7 טרם זכתה למענה) התייחס דובר צה"ל לדברים ואמר כי "באגף כוח האדם קיים ענף תרבות, אשר אחראי על מתן אישור ללהקות חיצוניות המופיעות בפניי חיילי צה"ל. כל להקה המבקשת לבוא ולהופיע בצה"ל, עומדת אל מול  ועדה הבוחנת את  ערכיה ומסריה ל הלהקה כלפי החברה הישראלת וצה"ל בפרט. להקת ה'דג נחש' אכן הוצאה מהרשימה לפני מספר שנים עקב התבטאויות קיצוניות שפורסמו בתקשורת, אך לאחר שיח של הלהקה עם קצין חינוך ראשי, יושרו ההדורים בינם לערכי חיל החינוך והוחזרה הלהקה לרשימת הלהקות החיצוניות המורשות להופיע בצה"ל. אני סבור ובטוח כי קציני אגף כוח האדם מביאים בחשבון את כל השיקולים בהינתן אישור ללהקה, ללא קשר לצד הפוליטי של חברי הלהקה, להופיע בפני חיילי צה"ל ומלשב"ים".

בתגובה שנמסרה מדובר צה"ל לערוץ 7 נאמר כי "כל הופעה של אומן, מרצה או איש תוכן בפני חיילים מחייבת אישור של ועדה ייעודית בצה"ל. הוועדה בוחנת קריטריונים שונים, בניהם התאמה ערכית לפעילות עבור החיילים והתאמה לקהל היעד".