מתגייסים גיוס חיילים בקו"ם צה"ל
מתגייסים גיוס חיילים בקו"ם צה"לדובר צה''ל

חוק הגיוס, לפיו קוצר אורך שירות הגברים בצה"ל בארבעה חודשים ל- 32 חודשים בלבד, יכנס לתוקף החל ממחר.

קצינה בכירה באכ"א אמרה היום, לקראת כניסת השינוי לתוקף, כי אחרי סיום כל התהליך יהיו בצה"ל בכל רגע נתון 6,000 חיילים פחות, מתוך זה 2,500 לוחמים.

לדבריה, הבעיה העיקרית תיווצר בין השנים 2018 עד 2021 אז יהיה המחסור בשיאו.

עם זאת, לדברי הקצינה הבכירה, "בקיצור השירות יש גם בשורה. הוא טוב למדינה, טוב לתל"ג וטוב לחיילי צה"ל שמשתחררים מוקדם יותר".

את המחסור בחיילים מתכוונים לפתור בצה"ל בכמה דרכים, בין היתר שירות נוסף בתשלום. "אנחנו נבקש להציע שירות נוסף בתשלום במשורה בלבד, וזה אומר מאות בודדות של משרתים, אך ורק למול פערים הבאים שאנחנו לא נוכל לסגור בחיילי חובה רגילים" אומרת הקצינה הבכירה.

אחת הנקודות החשובות עליהם שמים דגש בצבא היא קיצור משך ההכשרות. "ככל שמכשירים את החייל מהר יותר, הוא יגיע מהר יותר לבשלות, תוקדם נקודת העבודה המבצעית היצרנית שלו, וכך נגיע לאיכות טובה בפרק זמן קצר יותר" היא מסבירה.

פתרון נוסף הוא צמצום הנשר. הצבא השתפר בתחום זה והמגמה היא להוריד את הנשר מ 17 אחוזים כיום עד סוף 2016 לנשר ברמה חד ספרתית.

ומה באשר לנושא החרדים?

הקצינה אומרת ששנת 2014 הסתיימה עם 2226 חרדים משרתים כשהיעד לשנה הבאה הוא 2700.

"בסך הכל כשמסתכלים על החרדים, גם זה משהו שהציבור מתייחס אליו בצורה שגויה, 70 אחוז מהם רווקים ומקבלים שכר רגיל. במסלולי הלחימה 90% רווקים. 10% אחוזים מקבלים מה שמקבל חייל רגיל נשוי, סדר גודל של עד 4000 שקל תלוי בהרכב המשפחה. בסקרים רואים שלמעלה מ- 86% מאלו שמשתחררים מצה"ל עובדים או לומדים וזו תרומה לאומית משמעותית".