תומך בריבלין. רוזנטל
תומך בריבלין. רוזנטל צילום: פלאש 90

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום (שני) דיון בהצעה לסדר של חברי הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ואילן גילאון (מרצ) במחסור בתקנים במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים ברחבי הארץ.

ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוכן לקראת הדיון עולה כי שיעור מיטות האשפוז הגבוה ביותר במחלקות האונקולוגיות הוא במחוז חיפה (33.8%) והנמוך ביותר הוא במחוז צפון (7.5%). שיעור מיטות לאשפוז יום הגבוה ביותר הוא במחוז מרכז (33.8%) והנמוך ביותר הוא במחוז חיפה (5.1%).

על פי משרד הבריאות, כיום מועסקים בפועל 174 רופאים אונקולוגים בבתי החולים, ומספר התקנים החסרים בתחום עומד על 133. להערכת ההסתדרות הרפואית, חסרים כיום כ-200 תקנים למומחים בתחום.

ח"כ רוזנטל אמר כי "יש יותר חולי סרטן ופחות מדי רופאים. המשמעות היא לעתים מוות. היחס בין הרופאים למטופלים הוא מהגרועים ב-OECD". ח"כ גילאון טען כי "אין כיום תמריצים לרופאים להתמחות באונקולוגיה ועל משרד הבריאות לדאוג לכך".

ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, הסביר כי "אין מספיק רופאים מומחים בתחום כדי לאייש את התקנים. אין טעם לפתוח מאות תקנים בבת אחת כרגע, אלא לאייש תוספת של 50 בכל שנה. נכון לעכשיו, אונקולוגיה לא מוגדר כמקצוע במצוקה ואני לא יכולה להבטיח שמי שיפנה להתמחות בתחום יקבל תוספת שכר מיוחדת".

רפרנט בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, שלמה פשקוס הבטיח כי "16 תקנים צפויים להיכנס לבסיס התקציב לשנים 2015-2016".

מנכ"ל האגודה למחמה בסרטן, מירי זיו הדגישה בדיון כי "עד כה, לא כל התקנים שהובטחו לאונקולוגיה הגיעו בהכרח לשם".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), קרא לסגן שר הבריאות להשיג ממשרד האוצר תקציב ל-50 תקנים בתחום האונקולוגיה בכל שנה ב-3 השנים הקרובות, להכיר במקצוע כמועדף ולמצוא תמריצים על מנת לעודד התמחות בתחום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו