צה"ל לומד את "צוק איתן" ונערך לבאות

חמאס מתאושש אחרי מבצע צוק איתן אך עדיין מתקשה להשלים את מלאי הרקטות לטווח ארוך. צה"ל יכניס בקרוב מערכת שתזהה חפירות בבטן האדמה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ה

צה"ל לומד את "צוק איתן" ונערך לבאות-ערוץ 7
לוחמי גדוד "תבור" של פיקוד העורף ו"נצח יהודה" של חטיבת כפיר
צילום: דובר צה"ל

בפיקוד הדרום ישבו היום (שלישי) לוחמי מערך האש וצפו במתרחש מעבר לגדר.

המזל"ט שידר תמונות למסכים בהם צופים כל העת בחדר שיבולת אנשי מודיעין, שב"כ, חיל האוויר ופיקוד הדרום. "שנה אחרי מבצע 'צוק איתן' וקצין בכיר אומר כי מדובר בשנה השקטה ביותר בשנים האחרונות.

בשטח ישראל נפלו רק 8 רקטות וגם הן חלק מהמאבק הפנים עזתי בין החמאס לג'יאהד העולמי, אומר גורם בכיר בפיקוד דרום ומוסיף, "החמאס נפגע ומחפש הסדרה בכל דרך, הסדרה לשנים רבות קדימה של שקט. אנשי חמאס עושים כל מאמץ לפנות למצרים שנואי נפשם אך הרצון להסדרה חשוב יותר", אומר הבכיר.

בשטח רצועת עזה, החמאס משתקם. מלאי הרקטות קצרות הטווח כבר כמעט הושלם לימים שלפני המערכה בצוק איתן, אך באשר לרקות הבינוניות חמאס מנסה להשלים את הפער אך ניכר שיש חוסר גדול ברקטות ארוכות הטווח.

כך גם הדבר לגבי המנהרות, אומר הקצין הבכיר, נכון, שבכל אחת משלושים ושלוש המנהרות שצה"ל השמיד לא נגעו ואותן לא תיקנו או השמישו אבל בניית המנהרות נמשכת כל העת, "ברור לנו שהחמאס למד את לקחי צוק איתן והוא ירצה לפתוח את המערכה הבאה בהפתעה מצידו. כיבוש מוצב או פשיטה על ישוב, חטיפה והריגת אנשים כמה שיותר. זה נותן אפקט תודעתי מבחינתם ולכך אנחנו נערכים. זו הסיבה שבחדרי האש לומדים כל העת על היריב ומנסים להכיר כמה שיותר מה שקורה בצד השני", אומר הקצין.

בפיקוד הדרום כמו במטה הכללי של צה"ל יודעים היטב שהמערכה האחרונה בעזה (המוגדרת בצבא כקשה ביותר שהייתה מאז ומעולם עם הפלסטינים) הייתה ארוכה מהמתוכנן ועל כן הלקח הראשון מהלחימה הזו הוא קיצור משך הלחימה ועל כך עמלו במשך כל השנה.

לצד הלקח הזה נלמדה חשיבות מערך ההגנה הן האזרחית והן הצבאית. נלמדו כל מערכי התת קרקעי לסוגיהם ובשבועות הקרובים תכנס לפעולה מערכת שכבר הוטמעה בקרקע כדי לזהות חפירות וחללים בבטן האדמה, "זו פריצת דרך שברגע שתוכרז כאפקטיבית היא תביא לשינוי בזירה", אומרים בפיקוד.

"יש באזור פוטנציאל של שקט לשנים קדימה", אומר קצין בכיר המעורה היטב בנעשה בשטח, "לכך יש גם צורך בעשייה ישראלית. מעבר להכנסת טונות של סחורה לעזה אנחנו צריכים לדאוג לכלכלה שם ואם היינו מוציאים עוד פועלים לעבודה בשטח ישראל זה בהחלט היה יכול לעזור". יחד עם זאת הקצין שולל היתר להקמת נמל ימי צף ואומר כי יש פתרונות נוספים.

ומה באשר לסיני? ראשית יש בשורה בפיקוד הדרום לתושבי אילת ולמבקרים שבה, "בנינו חליפת הגנה לאילת מכמה בחינות. גם עם המצרים, גם כיפת ברזל וגם אמצעים נוספים שנותנים מענה יעיל וטוב לעיר ולבאים בשעריה".

שנית, מדברים בצבא על הקשר ההדוק עם המצרים כשהדאגה העיקרית היא לא מהרקטות אלא ממכוניות תופת, מטענים וכד' ולכך מקדישים בפיקוד את תשומת הלב המרבית.

ולבסוף יש את ההיבט האנושי. בפעם הראשונה בצה"ל נערך תחקיר אישי מקיף על מותו של כל חלל וחלל מבין 67 החללים. התחקיר הובא אישית למשפחות בידי אלוף הפיקוד סמי תורג'מן ודי בנקודה זו כדי ללמוד שלא רק להציל חיים ולהכין את המערכה הבאה שקדו בצבא. גם לתחום החללים שמו את ליבם.