חיים ילין
חיים יליןצילום: דוברות הכנסת

מליאת הכנסת קיימה אחר הצהריים (שלישי) דיון מיוחד לציון שנה למבצע צוק איתן.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס לביקורת הבינלאומית על המבצע. "כהרגלם של ארגונים בינלאומיים, ולמרבה הצער גם ישראליים הנתמכים על ידי מימון זר - מרבים עד היום לעסוק בעיקר בעוולות וב'פשעי המלחמה', כביכול, של ישראל.

"יש מי שנראים כנהנים לחפש את המחדלים ואת הטעויות שהן לעתים בלתי נמנעות במערכה כזו, רק כדי להשחיר את פנינו ולהציג את ישראל בפני העולם כמדינה 'אוכלת אויביה', חסרת רסן או אמות מידה אתיות. כמה צביעות יש בכך.

"כמה בורות ורשעות צריך לגייס, כדי להאשים דווקא את המדינה המותקפת ביותר בעולם, המגינה על אזרחיה מפני ירי טילים אל עריה ומפני פגיעה באזרחיה", תהה אדלשטיין.

לדבריו טעויות קורות וייתכנו גם מחדלים שעליהם להיבדק עד תום, "אבל רב המרחק מכאן ועד הטלת רפש שוב ושוב דווקא על הצד המתגונן - מדו"ח גולדסטון ועד הדו"ח הנוכחי מטעם מועצת זכויות האדם של האו"ם.

"איננו ששים אלי קרב", הדגיש אדלשטיין. "אנחנו עם שואף שלום וכשאנו אומרים שידנו מושטת לכל מי שמוכן להגיע עמנו להסדר- אין זו מליצה''.

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) תקף את הממשלה. ''שנה חלפה ועדין אין תקווה, מחכים לסבב הבא.  שום דבר לא השתנה, שום דבר לא ישתנה כל עוד ראש הממשלה חושב שאין פתרון וצריך להמשיך ולנהל את הסכסוך.

"שתי זרועות לממשלת ישראל- צבאית ומדינית. אחת משרתת את השנייה. צבא הוא כלי - לא מטרה. הצבא מחובתו לבצע משימות ביטחוניות בהתאם למדיניות והחזון של ממשלת ישראל. בהעדר מדיניות אנו לעולם לא נצא מסבב הדמים והמשך הירי. אך אחד לא מבטיח שקט ושלום,אבל תפקידה של מנהיגות היא להוביל, לאחד וללכד את העם למען עתיד טוב יותר".

ילין פנה ראש הממשלה נתניהו בקריאה: ''אסור לוותר, תנסה. אף אחד לא יאשים אותך על ניסיון לצאת מניהול הסכסוך והבאת אופק מדיני למדינת ישראל".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר בדיון כי "החמאס חוזר לבנות מנהרות ומתכונן לעימות הבא, בשעה שאנחנו מנסים לדאוג לשיקום עזה. לפני עשור התקבלה החלטה אומללה על תוכנית ההתנתקות. כבר שעזבנו השטחים האלה הפכו לבסיסי שיגור טילים. בעזה אמרו שתכנית ההתנתקות תביא למציאות חברתית וכלכלית טובה יותר.

"ברור לכולנו שאת האויב הזה נידרש לנצח ולהכריע ולא רק להרחיק את העימות הבא", הדגיש. "הפתרון הבסיסי זה לראות את עזה משגשגת בשליטה אזרחית אבל הדרך להגיע לזה היא דרך הכנעת הטרור".

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה הערבית הבטיחה כי "העם הפלשתיני ימשיך להיאבק כל עוד יש כיבוש. הדרך היחידה לביטחון אמיתי אנושי לשני העמים עוברת דרך סיום הכיבוש והקמת מדינה פלשתינית שבירתה ירושלים המזרחית".

ח"כ חיים ילין הגיב, "איזה כיבוש? החייל האחרון שהיה ברצועת עזה זה גלעד שליט".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) הקריא את שמותם של 67 חיילי צה"ל וחמשת האזרחים שנפלו במבצע. "כולנו מלאי הערכה וגאווה לחיילי צה"ל שלחמו בגזרה קשה תוך כדי הימנעות מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים", אמרה. "דור האייפון והמסכים הוכיח שהוא מסוגל ונכון לעת קריאה - ביצוע של פעילות מבצעית מורכבת תוך כדי שמירה על ערכי אמון הדדי".

קיש הדגיש כי "החמאס מאתגר אותנו גם ביהודה ושומרון. כל מי שדיבר על ויתורים או נסיגות אני תקווה כי הוא התעורר והבין את המציאות הנוכחית. מדינת ישראל וצה"ל הם האחראים היחידים לביטחון ישראל ותושביה. כל נסיגה משמעותה כניסה של גורמים איסלאמיסטים קיצוניים, מנהרות וטילים''.

ח''כ קיש קרא לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון. "על צה"ל וכוחות הביטחון לתגבר נוכחות ולטפל בתופעה הקרויה בטעות 'המפגע הבודד'. אנו עומדים בפני מזרח תיכון חדעא"ש".