אבו מאזן באו''ם
אבו מאזן באו''ם רויטרס

במלאת שנה למבצע 'צוק איתן' תקיים תנועת 'נשים למען שלום' מפגן מול בית ראש הממשלה ובו יצומו נשים מרחבי הארץ תחת הכותרת 'צום איתן' במחאה על מה שהן מגדירות כקיפאון המדיני והיעדר חתירה למו"מ שיוכל למנוע את המלחמה הבאה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מיכל דובר, תושבת מיתר שבדרום וממשתתפות אירוע הצום, שסיפרה על המתוכנן ועל המגמות שמאחורי המהלך כולו.

"הולכות להיות שם נשים מכל רחבי הארץ ומכל הקשת הפוליטית שיעמדו מול ראש הממשלה באוהל מחאה. תהיינה משמרות של נשים שיצומו, תהיה העברת משמרת בין אישה צמה לאישה צמה - חמישים ימי צום מול חמישים ימי לחימה. אנחנו מצפות שיגיעו גם חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. זה נושא שנוגע לכולנו יותר מהגז ונושאים אחרים שעומדים היום על סדר היום".

דובר נשאלה מה הניע אותה באופן אישי להשתתף באירוע ובמענה סיפרה כי היא אם לשני ילדים קטנים, "תום נולד בעיצומו של מבצע עופרת יצוקה ועבר כבר שלושה סבבים. לגיל זה הסבב השני. זו מציאות בלתי אפשרית. אני רוצה להילחם על העתיד של הילדים שלי. אני לא רוצה לראות את עיניהם קרועות מבהלה באמצע הלילה".

כשנשאלה אם אין במפגן שיוצב מול בית ראש הממשלה כדי להפיל את האחריות על כתפיו של נתניהו, בעוד הסרבנות הפלשתינית היא שסיכלה את קידומו של המו"מ המדיני, אמרה דובר כי היא "לא חושבת שמישהו מאשים את אחד הצדדים. ההשראה של התנועה שלנו מגיעה מתנועות נשים בעולם שבזכות התערבות של נשים בסכסוכים ארוכי שנים וההתעקשות על שיח אחר, עוד לפני הפתרון, הגיעו לחשיבה על פתרונות יצירתיים. אנחנו לא יודעות מה הפתרון אבל חושבות שיש מקום לייצר איזה שיח ולבחון דרכים נוספות".

דובר נשאלה אם אינה סבורה שלטנגו המדיני דרושים שניים, ואם אין מקום להטיל אחריות על הצד הפלשתיני, בעיקר לאחר שנתניהו מסר את כל מפתחות המו"מ בידיה של ציפי לבני הדוגלת במו"מ, האם אין בכך כדי להוכיח שישראל עשתה כל שביכולתה כדי לחתור למו"מ והסרבנות מגיעה דווקא מהצד הפלשתיני? דובר אינה שוללת את הדברים ואומרת כי "זו בהחלט אפשרות, אבל אני חושבת שישנן דרכים שלא נבחנו. מחזק אותי שיש קבוצת אנשי צבא ושב"כ לשעבר שאמרו שיש עם מי לדבר", אמרה כשנשאלה כיצד ניתן לראות בקבוצות קטנות ושוליות פרטנריות למו"מ כאשר קיים ספק לגבי אבו מאזן כמייצג אותנטי של הפלשתינית.

דובר מצידה סבורה שדווקא ביהודה ושומרון יש בהחלט מקום לפתוח בהידברות כלשהי, בעיקר לנוכח השקט היחסי שנשמר במהלך 'צוק איתן' בגזרה זו, שקט שגרם גם לנתניהו לשבח את אבו מאזן על כך.

עוד הוסיפה דובר ואמרה כי תנועתה דוגלת בין השאר ליתר מעורבות של נשים בשיח המדיני. כשנשאלה אם אין הצבתה של שרה (השרה דאז לבני) מעידה על שילוב שכזה, השיבה כי אכן מדובר בשילוב שכזה אך לטעמה ראוי שמספרן של הנשים המעורבות במו"מ יהיה גדול יותר ומתוך כך ייווצר שיח אחר.

בהמשך הדברים עלתה סוגיית ההצעות המדיניות העולות מסעודיה, צרפת, מצרים ויוזמות נוספות שתכליתן בסופו של דבר היא הקמת מדינה פלשתינית בקווי 67', וזאת אף על פי שברצועת עזה הוכיחה הנסיגה לקווי 67' כי אין בה כדי להרגיע את ההסלמה ורקטות וטילים נורו ממנה לעבר ישובים ישראלים.

דובר סבורה כי אחת הטעויות המרכזיות שנעשו בהתנתקות היא העובדה שהמהלך נעשה שלא תוך כדי שיח עם הצד השני אלא בחד צדדיות, "אולי אם זה היה נעשה בשיח חמאס לא היה תופס שם את השליטה".

האם הסרבנות של ערפאת בשעתו ושל אבו מאזן מול הצעות אולמרט אינן מלמדות על עיקרון סרבני שמנחה את הפלשתינים להתנגד לכל מהלך שתכליתו סופיות הסכסוך? דובר אומרת שאכן יכול להיות שזו המציאות "אבל לא יכולה להסתכל לילדיי בעיניים ולומר שעשיתי הכול שיהיה כאן יותר טוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו