צוק איתן - חייל נהרג כדי למנוע חטיפתו

פרופ' אסא כשר השתתף בכנס השנתי של צהר, התייחס לנוהל חניבעל וטען כי חייל נהרג ב'צוק איתן' בגלל הבנה מוטעית של הנוהל.

יוני קמפינסקי , כ"א בתמוז תשע"ה

פרופסור אסא כשר, זוכה פרס ישראל ומי שכתב את הקוד האתי של צה"ל, חשף הבוקר (רביעי) בכנס ארגון רבני צהר לחברה ומדינה כי בצוק איתן הוכרז נוהל חניבעל אשר גבה את חייו של חייל צה"ל כתוצאה מהבנה מוטעת של הנוהל.

כשר, חבר ועדת שמגר שהוקמה כדי לקבוע כללים לשחרור חטופים, הוסיף "יש לי בסיס מוצק לזה, אני לא רוצה לומר באיזה אירוע ומתי אך היה אירוע כזה", אמר.

פרופ' כשר הוסיף עוד ואמר כי נוהל חניבעל הוא נוהל סודי ביותר וכי 99% מהדוברים ומהכותבים על הנוהל הזה לא יודעים בדיוק מהו הנוהל. עוד ציין "אנחנו לא רוצים לחשוף בפני האויב מה הנוהל אומר אך אני כן אומר שיש איסור מוחלט להרוג חייל שעכשיו נחטף כדי לקיים את המשפט 'עדיף חייל מת מאשר חייל חטוף'".

"מדובר במשפט מוטעה מהיסוד, אולי אפשר לירות לכיוון המחבלים אבל אסור לירות כדי להרוג גם את המחבלים וגם את החייל" , ציין כשר.

סמח"ט במיל' אורי שכטר, מנכ"ל ארגון שורשים שהשתתף באופן אקטיבי בצוק איתן, אמר כי הוא כסמח"ט לא מבצע החלטות בהתאם לתשבחות שיקבל מהעולם או לא, "מה שקרה לנו בצבא בשנים האחרונות הוא שאנחנו מסיימים אירועים והמפקדים עסוקים איך זה יצטלם, והאם תיפתח חקירה של מצ"ח או לא".

שכטר הוסיף עוד ואמר כי בצוק איתן חקרו טייסים שירו לעבר מחבלים כדי לחלץ כוח קרקעי ופגעו בחפים מפשע "זה לא מוסרי, לא מוסרי לחקור חיילים מכיוון שפגעו בחפים מפשע כיוון שחילצו כוח".