אין כניסה ליהודים
'ישראל מתכופפת בפני ירדן והרש"פ'

בהודעה מגומגמת ולא ברורה נסגר הר הבית לכניסת יהודים, ככל הנראה עד תום הרמאדן. ליהודים שהגיעו מכל הארץ איש לא דיווח על כך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ה

רק לערבים. הר הבית
רק לערבים. הר הבית
Photo by Garrett Mills/FLASH90

ביממות האחרונות מגיעים יהודים מרחבי הארץ לשערי הר הבית ושם מתבשרים בהודעה מעט מגומגמת כי ההר סגור לכניסת יהודים בשל חודש הרמאדן. בתנועת 'סטודנטים למען הר הבית' מתכננים מחאה גדולה בימים הקרובים.

חיים ברוש, דובר התנועה, מספר: "יהודים שהגיעו בימים האחרונים להר הבית נתקלים בהודעה לא רשמית שאף גוף לא חתום עליה ובה נאמר שהר הבית יהיה סגור עד סוף חודש הרמאדן", הוא אומר ומדגיש כי ההודעה נכתבה על דף פשוט שכל אדם יכול להדפיס בביתו, אם כי במידה ויעשה כן ויודיע למשל על פתיחת השערים הרי שהוא צפוי להיעצר על כך.

מוסיף ברוש ומציין כי גם באתר המשטרה נתון זה לא מעודכן ואין איזכור כלשהו למגבלה החדשה. "המשטרה צריכה לעדכן. עידכון הוא נורמה מקובלת. המשטרה מעדכנת כשיש אירועים מיוחדים בין אם בהר הבית ובין אם בכל מקום אחר".

עוד הוא קובע כי נראה ש"המשטרה הסתירה את המידע". על כך הוא למד מתכתובת ווטסאפ של אחד מפעילי ההר ששאל בשבוע שעבר את מפקד תחנת המשטרה בהר אם ניתן יהיה לעלות השבוע להר והתשובה הייתה שכן.

פנייתו של הפעיל הגיעה, מספר ברוש, בעקבות הערכות שקיימת כוונה לסגור את ההר בפני יהודים, אם כי לא היה מידע וודאי על כך. "ידענו שבמשטרה מכוונים לעסוק בזה כבר לפני כן. מה שלא ידענו הוא שביום י"ז בתמוז כשעם ישראל צם על המצור יתחיל מצור חדש. יהודים, יהודים ומבוגרים הגיעו מרחבי הארץ, המתינו בשמש ושוטרים לא אמרו להם כלום ובעצם גם הם לא ידעו בעצמם מה קורה. אף אחד לא נתן תשובה".

ברוש מוסיף ומציין כי את התשובה על המתרחש בהר הבית קיבלו הפעילים מאתרי אינטרנט ערבים. "בתוך ההר המתינו שלושה ילדים רעולי פנים וקלנועית. זה מה שחיכה ליהודים וזה מה שגרם למשטרה לסגור את ההר ליהודים.

"בושה וחרפה לריבונות של מדינת ישראל אם זה מה שמרתיע אותה", הוא אומר בהסתמך על תצלומים באתרים ערבים שבהם הוצגו שלושת הנערים הערבים והקלנועית כהכנה להתפרעות היהודית בהר...

"הם קוראים לנו תוקפים כשאין לנו שום מגמה לתקוף. אנחנו עוברים בידוק קפדני. אפילו להתפלל לא נותנים לנו. באנו רק לפקוד את מקום קודשינו. מהצד השני עומדים אנשים שצועקים, מגדפים, תוקפים ונוהגים באלימות כלפי היהודים שמגיעים למקום".

אל מול התנהלות זו של המשטרה נערכת תנועת 'סטודנטים למען הר הבית' לקיומה של מחאה מול שער הרחמים ביום שלישי הבא. "זו אחת התכניות, והפעילים מוזמנים להעלות את ההצעות שלהם ולחשוב איך מזכירים לעם ישראל שההר סגור בצורה מבישה בגלל חג מוסלמי שאף אחד לא רוצה לפגוע בו או להפריע לו.

''אנחנו רק מבקשים שבשלושת השבועות יתנו לנו להתאבל במקום החורבן. לא ביקשנו יותר מזה, מתפילה לתקומתו של עם ישראל".

בהמשך הדברים מעיר ברוש כי המניע לכל הסערה הוא בסך הכול מאבק בין גופים פלשתיניים על הוכחת השליטה בהר והתוצאה היא שדווקא מהיהודים נמנעת העלייה למקום. "זו החלטה מדינית הזויה שבה ישראל מתכופפת בפני ירדן והרש"פ שמתגוששות בינן לבין עצמם, מי ישלוט יותר בהר כשהחמאס והתנועה האסלאמית מעורבות בהתגוששות הזו".