"יש רפורמים עם יותר זכויות מאורתודוקסים"

הרב שלמה ריסקין, רב העיר אפרת, אומר לערוץ 7, "אני לא מכיר אף פוסק שהיה אומר שרק אם אתה מקיים תורה ומצוות אתה נחשב יהודי".

אלירן אהרון , כ"א בתמוז תשע"ה

הרב שלמה ריסיקין, רב העיר אפרת, מתייחס הערב (רביעי) בערוץ 7 לשר הדתות דוד אזולאי שפקפק ביהדותם של הרפורמים.

"ראשית כל", אומר הרב ריסיקין, "אני לא מאמין שהוא אמר את זה, קשה לי להאמין. הוא יגיד אותו דבר כנראה על יהודי שהוא חילוני, ויש יהודים שהם חילונים או רפורמים, והם מאד מתחברים לעם ישראל כאומה, ונפש האומה של עם ישראל לפי הרב קוק, ואפילו במידה מסוימת, לפי הרב קוק, הנפשות שלהם במדרגה יותר גבוהה מהנפשות של אנשים שומרי תורה ומצוות אבל אינם מחוברים לנפש האומה, זאת אומרת ללאומיות של עם ישראל". 

הרב לא מבין על מה מתבססת אמירתו של השר, "אני לא מכיר אף פוסק 'ראשון' שהיה אומר שרק אם אתה מקיים תורה ומצוות אתה נחשב יהודי". 

"העיקר שאנחנו צריכים להבין שאי אפשר לשפוט יהודי, רק הקב"ה יכול לשפוט אותו, רק הקב"ה יודע מה עושה בסתר, ובמידה מסוימת אף אחד מאיתנו לא שומר את כל המצוות. ובמיוחד האיסור של רכילות ולשון הרע ומוציא שם רע. ואני לא צריך להגיד את המובן מאליו שיש יהודים שנראים לעין שהם מאד דתיים עם המגבעת והזקן וכל הדברים האלו ובסופו של דבר הם צריכים להיות בבית הסוהר", אומר הרב.

הרב ריסיקין מציין כי הוא חלוק על הרפורמים והקונסרבטיבים, אך מסביר כי לעיתים יש במעשיהם תועלת, "יש לנו מה ללמוד מהם לפעמים, בהרבה מקרים הם לוקחים יהודים שהם לגמרי מנוכרים ומקרבים אותם, אני אף פעם לא ראיתי אותם כאוייבים שלי".

הוא אומר כי לדעתו נכון הדבר שמדינת ישראל  תנהג על פי ההלכה האורתודוקסית, אבל יש מקום לתת גם לאחרים לפעול, "הקב"ה נתן לנו בחירה חופשית, ועל פי מה שאני ראיתי בחיי, אם יש רב אורתודוקסי קרוב, הוא ימשוך את הטובים ביותר של הרפורמים.

"יש אנשים ששייכים לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיבים והם בעצם חילונים, אבל במצוות שבין אדם לחברו ובחיבור לעם ובפעולות לחיזוק העם, יש להם זכויות מאד גדולות ויותר זכויות מאשר ל'אנשי שלומנו'. לכן אני חושב שזה לא נכון ובוודאי זה אסור לומר שהוא רפורמי הוא אינו יהודי".

הרב ריסיקין אומר שהוא אינו חושש מחדירת הרפורמים לישראל או מהתחזקותם, "הייתה תקופה בארה"ב שהלא אורתודוקסים היו נראים לנו כרוב, אבל זה לא הלך, היום זה לא נכון, אני לא מפחד, ואני חושב שאין לנו מה לפחד. אני חושב שאנחנו לא צריכים לבטל את השני, אלא לחזק את מי שאנחנו וצריכים להיות זהירים שמי שמקיים מצוות בין אדם למקום יהיה זהיר לא פחות בבין אדם לחברו, שיקדש שם שמיים ולא חס וחלילה יחלל שם שמים".